Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
A facut cineva treaba asta? A insonorizat portierele de la H ?poate puneti niste poze , niste materiale , preturi , etc.
Skip ads

  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Salut.
Am facut eu pe G. Sunt pozele pe undeva pe aici dar nu le gasesc acum. Nu conteaza masina, se procedeaza la fel la toate. Scopul este sa-ti transformi spatiul destul de prost gandit pentru boxe al portierei intr-o incinta acustica rigida.

In primul rand trebuie sa apreciezi pentru ce vrei sa faci insonorizarea.
Daca vreo doar sa se auda boxele putin mai bine, sau ai de gand sa iti amplifici boxele, e de ajuns o insonorizare basic.

Asta consta in demontarea fetei de usa, si capitonarea cu material insonorizant gen folie aluminiu+compus bituminos atat in interoior (fata de usa) cat si armatura de afara. Ex de materiale: Dynamat, Stinger Roadkill, Standardplast.

Daca ai de gand sa concurezi la competitii de sound quality, atunci pe langa basic, ar fi bun inca 2-3 straturi de pasta insonorizanta (ex Brax ExVibration), inclusiv pe spatele fetei de usa. Inelele de MDF devin obligatorii in cazul asta, altfel pierzi din detaliul asta foarte mult si e pacat. In final, dupa ce pasta s-a uscat, se poate umple spatiul ramas intre fata de usa si tabla cu molton.

Ca rezultat, vei avea niste portiere mult mai grele si un sunet mult mai placut.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu vreau sa particip la competii , vreau doar sa se auda mai bine si nu stiu ce sa fac , ori sa schimb boxele , ori sa fac o insonorizare.cam cat de greu e materialul asta insonorizant , de se ingreuneaza asa tare portierele?nu este o alternativa mai usoara? Confused
  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Cea mai simpla solutie ar fi sa iti pui un subwoofer in portbagaj. In momentul in care iti pui wooferul, evident iti reglezi boxele sa scoata mai putin bas, mai mult medii si inalte ca vine basul de la woofer. Ca rezultat vei avea parte de mai putine distorsiuni si vei percepe sunetul mai bine.

Nu exista material de insonorizare usor.
Daca ai de gand sa amplifici boxele, vei fi nevoit sa si antifonezi. Prima mea incercare de amplificat boxe a facut ca o pereche de dls ms6 sa sune mai prost decat boxele stoc. Cu insonorizant basic insa au sunat intr-un mare fel.

Atit insonorizarea usilor cat si schimbarea boxelor contribuie la un sunet de calitate.
Recent am vandut G-ul si mi-am luat un bertone. Evident am pastrat sistemul audio, a carei valoare era aprox 80% din pretul pe care l-am luat pe masina.
Insonorizarea insa nu se mai poate scoate, astfel incat noul proprietar s-a bucurat de ea.

Am transferat sistemul de pe bertone pe G, astfel incat g-ul a primit boxe si tweetere stock si un head unit alpine din gama entry level.
Evident, boxele stock nu au sunat ca perechea mea de brax matrix 6.1 pp, dar suna de cateva ori mai bine decat fara insonorizant.

Concluzia...fie insonorizezi, fie schimbi boxele, fie insonorizezi si schimbi boxele. Trebuie sa te previn insa ca o data plecat pe drumul asta o sa fie cam greu sa te mai opresti.
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
a schimbat cineva difuzoarele de pe astra h? sau poate recomanda cineva niste difuzoare bune?
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Nu e neaparat important daca e astra g sau h, sau vectra, etc...
Important e ce a scris colegul de mai sus. Si sa pui difuzoare macar mid level, eu iti recomand boxe sistem, adica tweeterele sa fie separate de difuzoare. Ideal ar fi sa le si amplifici si sa faci o insonorizare macar basic.
Eu, nu le-am facut pe toate, dar le voi face. Momentan, am inlocuit boxele cu boxe sistem Mac Audio, nu foarte performante dar diferenta este semnificativa, si mi-am pus amplificator + subwoofer tot Mac Audio. Am luat un player original, 441xed VDO, am avut si un mp3 JVC foarte performant... Sunt multumit, dar urmeaza cu siguranta insonorizare si upgrade.
Pe be-loud, vei gasi boxe de nu vei sti ce sa iei. De recomandat nume sonore, gen Hertz, Ground Zero, Hifonics, Infinity, etc.... Cu cat pretul creste, cu atat vor fi mai performante .

Spor la treaba!
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
a mai facut cineva aceasta operatiune?am o problema cu astra h-ul meu caravan,si anume imi paraie difuzoarele de pe spate.m-am gandit ca atunci cand o sa schimb difuzoarele de pe spate sa insonorizez si toate usile.ce materiale de antifoanare recomandati si ce difuzoare(13cm)? am inteles ca si pasla este foarte buna,mai ales raport calitate/pret.nu ma intereseaza sa bubuie masina,adica sa imi cumpar statie,subwoofer etc.vreau doar un sunet mai frumos.
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
chiar nimeni?
Skip ads

  • streetracerrazvan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Adevarat, daca o iei pe acest drum greu iti va mai fi sa te opresti.
Dar este adevarat si ca odata cu schimbarea calitatii sunetului(in bine), proportional va creste si placerea de a conduce.
Sincer, stiind cat sunt de isonorizate Astrele, iti recomand minim o isonorizare baza. Adica doar usi. Sunetele se vor auzi mult mai bine.
Insa daca vrei sa scapi si de zgomotul de rulaj, incearca sa isonorizezi si podeaua, partea din fata bordului(firewall) si portbagajul.
Evident implica demontarea aproape completa a interiorului masinii,dar crede-ma, iti auzi si gandurile.
Eventual poti incerca si o isonorizare de plafon, insa este o lucrare foarte laborioasa,iar riscurile implicate sunt destul de mari.Eu personal am preferat sa nu il fac, cu toate ca acum imi cam pare rau.
Cat despre alegerea boxelor\sistemelor... depinde mult de punga fiecaruia. Sincer te sfatuiesc sa faci altfel.Nu schimba inca boxele.Isonorizeaza, apoi daca nu e OK pt tine, cauta un CDC40 Opera si mai vorbim si de sisteme. Ideea e ca e mai ok sa alegi sisteme. Au filtre, sunt facute sa cante impreuna, dar buba e ca trebuiesc amplificate.Aici se complica putin lucrurile.O sa ai nevoie fie de 2 filtre Hi-Low, fie de intrari inalte pe amplificator. Daca vrei si Sub, cauta sa ai pe amplif si Line Out. Asta teoretic ar trebuii sa elimine un filtru Hi-Low(adica nu ajungi la 3 ).
In fine, ideea de baza este ca da, merita sa isonorizezi si da, merita sa mai schimbi una alta p-acolo.
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ma interesa sa schimb difuzoarele de pe spate pentru ca paraie.nu ma interesa ceva foarte performant si nici nu vreau sa le amplific.pentru boxe am zis sa dau maxim 200 ron pentru o pereche(13 cm).ma gandesc ca poate sa cumpar si boxe sistem(se vor auzi mai bine inaltele daca pun tweeter-rul undeva mai sus,decat daca vor fi boxe coaxiale iar inaltele nu se vor auzi prea bine de jos de unde este difuzorul).
  • streetracerrazvan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
La 200 de lei o sa fii pe undeva pe la entry level, iar difuzoarele din spate am impresia ca sunt de 16,5 cm. Pentru alte difuzoare aftermarket, ori cauti unele care sa aiba pe margine mai multe gauri, ori iti iei un adaptor. Cele stock au prindere in 3 suruburi.
Si ca tot a venit vorba, sunet frumos fara amplificatoare, filtre si un alt HU nu prea am idee cum vei obtine. Eu unu am facut tot posibilul, dar pana nu scap de rapciuga aia de CDC 30 Mp3 nu am nici o sansa. Sunt amplificate, filtrate, masina isonorizata complet insa ma scoate din minti HU-ul. O sa il upgradez cu un Opera, imediat ce gasesc unu care sa fie ok la pret.
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu am cd 70 navi.stiu ca este ceva peste cd 30mp3.o sa ma mai interesez pana la urma de dimensiunea difuzoarelor.eu stiam ca sunt pe 13cm cele de pe spate si 16,5 cele de pe fata,dar ma mai informez,ca sa nu ma trezesc ca sunt prea mici difuzoarele pe care o sa le cumpar.
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
ce parere aveti de insonorizarea cu pasla? a pus cineva?
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
m-am mai tot documentat despre aceasta operatiune si parerea mea este ca pasla nu este recomandata pentru ca va atrage umezeala iarna sau in anotimpurile ploioase.trebuie sa folosesti materiale de insonorizare cauciucate incepand de la vopsea antifonata(dar va mirosi cam rau) pana la materiale profesionale.multi mai folosesc si aluband pentru antifonare,dar majoritatea au avut probleme cu dezlipirea acestuia de pe usa.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cam cat costa insonorizarea la portierele de la H ?
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
depinde de material , de firma materialului si de cantitatea acestuia. deci .. costa ceva Smile . daca faci ceva , pune detalii aici
  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta si pe mine cineva si sa-mi spuna cam cati m patrati de insonorizant as avea nevoie pentru 4 usi de opel astra G ? Doresc insonorizarea atat interioara cat si cea a armaturii, asa cum a zis @n3v001 mai sus.

Si cam de ce grosime ar fi bine sa fie acele folii insonorizante?
  • Chriss24

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Pana la urma cum se face insonorizare asta? Vreau sa fac la usile fata alea unui Astra h sedan dar nu prea am inteles unde se aplica folia aceea. Se aplica doar pe interiorul portierei si pe exterior unde e folia aceea, iar dupa aceea se lipeste acea folie la loc? Pe fata de usa mai se pune ceva sau ramane goala? A insonorizat cineva cu vopsea cauciucata?
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
ce dimensiune are difuzorul central , din bord ? si de unde trag firele pentru el? m- am uitat acolo si nu am gasit niciun cablu. multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR