Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Azi am testat noul zafira tourer,1,4 turbo 140 cp, cutie automata , super masina un cuplu f. bun pentru un motor asa mic cutia a schimbat treptele cand nu am calcat mai tare acc.1800/2200 de ture si cand i-am dat mai tare pe la 3500,foarte silentioasa un pic mai lunga decat zafira b dar in habitaclu imi cadea plafonul in cap daca aveam 1,90m ce este mai bine decat la b sunt sunt montanti fata au eliminat aproape total problema vizibilitati ,ca si stabilitate si confort nu prea am vazut diferente sau nu am avut timp in 10 minute sa-mi dau seama , in test au modelul de echipare cosmo ,f. multa electronica cu frana de mana electrica automate senzori in oglinzi pt,unghiul mort cu avertizare sonora si vizuala si f multe dar cum am mai spus nu ai timp sa le vezi si testezi pe toate aveau si un diesel in test dar eu am vrut sa vad cum se comporta si un turbo pe benzina asa mic pe ditamai masina si este ok.
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Foarte incantat colegul de noua experienta... Se vede, asa de tare se buluceau spre eter literele de pe tastatura...
  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am condus la drive test noul zafira, ca impresii:
1. design super
2. motorul 1.4 benzina turbo cam mic ptr ce ar vrea ei sa laude
3. pozitia de condus a soferului faina, parbrizul este pus exact cum trebuie, iar pe lateral la stalpii a ai cele 2 geamuri magice care te ajuta mult la vizibilitate
4. bancheta din spate este pentru "fachiri" sau ptr vreun masochist.....foarte rigida! scandura de lemn este burete fata de bancheta spate, sincer nus tiu din ce material e facuta, locurile 6 si 7 sunt pentru pitici Sad
per total este o masina frumoasa ii dau un 8,5 pe o scala de 1- 10
  • Ciuprecator

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am testat o Zafira Tourer 2.0 CDTI Cosmo 165 cp AT acum cateva zile. Avea pe ea in plus:
- parbriz panoramic
- navi 900 europa
- pachet park&go
- jenti de 18
- camera in spate.

O sa descriu doar minusurile de la test.
- volanul statea intr-o parte, nu aveai o directie dreapta, desi masina avea doar 5500km. Aparent era problema masinii respective.
- navi nu arata drumurile secundare, desi aceste drumuri sunt vechi/cunoscute.
- parbrizul panoramic mai mult facea rau decat bine la soare puternic in 29C. A trebuit sa il rabatez sa nu ma ard pe maini. Probabil ca e o impresie noaptea ;P
- scaunele comfort erau destul de incomfortabile. Astra mea H are scaune mai bune.
- pozitia volanului destul de ciudata, cam acopera din instrumente, in functie de cat esti de inalt.
- comenzile calculatorului de bord/navi nu fac nici un sens. A trebuit sa ma uit in manual ca sa vad cum se da un simplu OK.
- stergatoare de generatie veche, Astra H avea stergatoare mai bune.
- cutie de viteze automata mediocra pe acest diesel. Un pic in urma DSG. Este pentru Tour, nu pentru Sport. Flexride nu face aproape nici o diferenta.

In rest a fost perfecta pentru familia mea Smile motiv din care am si cumparat-o.
Skip ads

  • radumirza

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Spania
  • Masina: Zafira Tourer 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua colegi.E drept revin dupa ceva timp de cand am avut o Vectra si revin in randurile voastre cu noul Tourer 1.6 de 136 cv diesel.Nu stiu mai nimic pe viu despre masina pentru ca abia peste doua luni vine din fabrica.Motorul este un ECOTEC 1.6 CDTI ecoFlex 136cv cu sistemul StartStop,6 viteze ,cutie manuala.Abia astept sa vedem primele impresii cu mult laudatul restyling.O zi buna in continuare.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Asteptam cu interes ....un test drive in prealabil nu ai facut?
  • radumirza

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Spania
  • Masina: Zafira Tourer 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@CORBU, test drive nu am facut inca din cauza orarului de munca .Lucrez la un atelier auto si am cam urcat in diferite marci de masini dar recunosc ca nici o Zafira nu am incercat pana acum.Oricum mai am de asteptat cam pana la jumatatea lunii Iulie sa vina de la fabrica .Nu stiu mai sunt colegi care au cate ceva de reprosat marcii si /sau motorului?
  • radumirza

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Spania
  • Masina: Zafira Tourer 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,in sfarsit a venir noul membru un familia noastra. Un Zafira tourer 1.6 cdti 136 cv ,culparé caoba,cu WiFi on star,etc. Primele impresi sunt putine DIN cauza ca ñu am facut decat 39 km,ce pot observa este ca dureaza cam 2,,,,'3 secunde pana intra cuplu forta al motorului . In rest ñu gasesc forum romanesc specific Zafira tourer. Chiar asa putine Zafira sunt un Romanía? O sa revin cu poze doar sa am putin timp líber.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cand spui va astepti 2..3 secunde ...de ma ce turatie pleci ? Masina este un pic cam grea ..si don pãcate nici multi posesori nu prea sunt ... Astept cu nerãbdare octombrie când voi testa aceeasi motorizare pentru câteva zile apoi mã voi decide ce motorizare sa achizitionez. Asteptam foto si noi pãreri . Numai bine
  • radumirza

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Spania
  • Masina: Zafira Tourer 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cand ziceam 2-3 secunde, era la urcarea din garaj,am un 407 cu aceiasi cv dar cu motor de 2.0 si era o diferenta.In rest impresii bune ,cea ce ma deranjeaza este ca nu pot sau nu stiu dezactiva pentru o perioada mai mare de timp ,functia Start-Stop.[img]https://s31.postimg.org/9pcqelt63/DSC_6765.jpg[/img]
[img]https://s31.postimg.org/v43nfzkh7/DSC_6897.jpg[/img]
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Frumoasa culoarea ....sa inteleg ca esti multumit de cum trage pentru 1.6 ...dar cu consumul cum stai ?! Parca 1.6 are Adblue cum se procedeazã ..tot regenerari ca la DPF?
  • radumirza

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Spania
  • Masina: Zafira Tourer 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Din cauza ca nu pot folosi telefonul mobil asa cum mi-as dori ,sunt obligat sa folosec pc-ul si ca urmare nu prea am poze pe el.Da foloseste AdBlue si regenerarile sunt la inceput destul de dese ,pana la 185 km am avut cam2-3 regenerari.Sunt diferite in sensul ca sunt silentioase,adica motorul nu merge turat si daca nu esti atent la bord ,poti intrerupe foarte usor o regenerare,indicatorul de bord pe modul consum cand este pus si are loc o regemerare indica Dezaburire luneta spate si se incalzesc si oglinzile.In rest ca si consum sincer nu am masurat niciodata,zgomotul motorului este asemanator cu cel de benzina,adica din cabina trebuie sa urmaresti acul turometrului ca sa-ti dai seama ca esti in zona 2000-3000,peste se aude.WI-FI se descurca acceptabil afara din zonele urbane,nu stiu cum ar fi acoperirea in Romania.Pot vedea pe telefon ,presiunea in roti ,nivelul de uzura al uleiului,km facuti ,unde este parcata masina,etc.Primesc pe telefon informatii lunare despre diagnozele facute masinii de cei de la Opel.In rest cat timp este in garantie nu prea imi fac griji.O sa incerc sa intru de pe telefon si sa pun niste poze.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR