Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
care sunt.
am o Vectra B2 de o saptamana si as dori sa aflu si eu ce "surprize" imi rezerva.....
Skip ads

  • Deviltry

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Da si tu detalii despre configuratia masinii Cool ...

Ca problema non tehnica, si posesor de Vectra B, pot sa-ti spun ca prima problema o vei avea cu oglinzile: se fura la comanda; eu deja am "scapat" de 2 ori de ele Laughing
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Deviltry a scris:Da si tu detalii despre configuratia masinii Cool ...

Ca problema non tehnica, si posesor de Vectra B, pot sa-ti spun ca prima problema o vei avea cu oglinzile: se fura la comanda; eu deja am "scapat" de 2 ori de ele Laughing


1800 cmc 16 v. jante aliaj, pneuri Toyo 215/45/17, suspensie sport, evacuare inox sport "cap-coada", posibil chiptuning (cum aflu?). asa a venit masina din Germania.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
stau si ma gandesc ca eu inca nu am descoperit nici un punct sensibil. poate doar displayul, care se rezolva repede.
nimic vital nu a cedat in cei cca 50k km facuti cu ea.
daca totusi exista puncte sensibile, iti doresc ca nici tu sa nu le descoperi.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
- macaralele geamurilor se slabesc si incep sa zbarnaie - se rezolva cu nituri noi
- stergatoarele de parbriz, care la viteza mare lovesc scotand un sunet deranjant - inca nu stiu cum se rezolva
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
inainte de a cumpara masina actuala, am pus si eu intrebari in stanga si in dreapta vis-a-vis de Opel si in special de Vectra. cica caseta de directie ar fi o problema. voi ce spuneti?

de problema macaralelor am scapat pe jumatate pt. ca pe fata sunt electrice geamurile.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
no problem cu caseta de directie, si nici nu-mi amintesc sa fi vazut pe-aici

cu macaralele poate m-am exprimat eu gresit, dar tot geamuri electrice am Smile
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Se pare ca posesorii de Vectra B uita cat de sensibile sunt suspensiile si mai ales articulatiile (totusi multilink-ul de pe spate este prima arhitectura de genul asta la Opel). Pe urma motoarele Ecotec sunt niste chestii sensibile si lucrate cu precizie care te pedepsesc dc. te porti urat cu ele. Pe scurt, nu e o masina usor de intretinut dar satisfactiile sunt pe masura.
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Scarztaie scaunele... Sad
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:Se pare ca posesorii de Vectra B uita cat de sensibile sunt suspensiile si mai ales articulatiile (totusi multilink-ul de pe spate este prima arhitectura de genul asta la Opel). Pe urma motoarele Ecotec sunt niste chestii sensibile si lucrate cu precizie care te pedepsesc dc. te porti urat cu ele. Pe scurt, nu e o masina usor de intretinut dar satisfactiile sunt pe masura.


la genul asta de probleme ma gandeam eu cand am deschis discutia asta. un scartait mic la scaun sau la stergator nu mi se pare o problema.
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
cauta si tu aici: http://www.carsurvey.org/, sunt de acord in principiu cu ce zic posesorii de vectre de acolo.
  • cristinic

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2005

  • Mesaj Privat
-cu caseta de directie eu am probleme(curge) si din ate am vazut mai sunt(au fost) si altii de pe forum. chiar si cei de la opel au dat nota tehnica de verificat in service.
-displayul
-plafonul se dezlipeste
-suspensia e cam dura(dar poate fi socotit un plus privind sportivitatea)
-motorase de inchidere centralizata (care se schimba cu tot cu butuc) - nus tiu cati ati patit aceasta problema, dar cei la care am rezolvat-o mi-au spus ca e destul de intalnita si stiau si cum sa o rezolve
- se fura oglinzile Smile
-trosnesc plasticele din bord care in timp se mai lasa
-eu mai nou am joc in timoneria schimbatorului, dar nu stiu daca e generala problema
Skip ads

  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am ajuns pe topicul asta cautand ceva despre suspensii Smile
Cand am cumparat masina mi-ar fi fost foarte util dar nu stiu cum se face ca nu l-am gasit la vremea respectiva. Hai sa fac o scurta enumerare:
- ABS-ul, picat si rezolvat.
- displayul - la mine a fost inlocuit
- motorasele inchidere centralizata - unul nu mai merge si cred ca urmeaza cel de la portbagaj
- suspensia intr-adevar foarte dura si la mine, dar nu pot spune clar pana nu verific amortizoarele.
- caseta de directie - nu am patit-o inca dar ma astept in orice moment
- xenonul de fabrica e un mare minus, costa o caruta de bani becuri, faruri etc si nici nu lumineaza cum trebuie. Nu recomand nimanui.
- articulatiile foarte fragile, cel putin pe puntea spate. Nu e masina potrivita pentru drumurile noastre de kko.
- la diesel pompa de injectie poate sa genereze niste cheltuieli mari Sad cu celebrul pistonas care se blocheaza.


Ma gandeam ca din moment ce exista un topic sticky despre Vectra C - probleme uzuale am putea avea unul si pentru Vectra B (daca nu B2). Eventual sa aiba numai o lista a problemelor des intalnite si cate un link spre alte topicuri unde se discuta fiecare problema in parte. S-ar evita si povestile de 50 de pagini pe care, sa fim sinceri, nu toata lumea are rabdarea si timpul sa le parcurga.
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
E o idee ok.
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Scaunele chiar ca se misca sub tine, dupa mine sunt cam slabe. Smile
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am uitat sa trec pe lista neagra scaunele. La toate vectrele B2 in care m-am urcat scartaie scaunele; l-am desfacut partial pe al meu si se vede clar ca e gandit cu curu'...tije si arcuri care sunt prinse fier pe fier.
Colac peste pupaza se si misca sub sofer iar asta se intampla fiindca s-au slabit unul sau mai multe suruburi care fixeaza sina scaunului in podea.
  • coktavi

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cu scaunul de la vectra b, chiar nu sunt de acord cu voi. Ce va vaitati ca niste muieri. E greu sa iei un spray WD40 sau altceva similar si sa faci 2 fas fas si gata cu scartaielile. E o masina de aproape 8 ani. Vreti sa tina o vesnicie? Eu am una si dupa 1 minute petrecut cu WD40-ul pe sub scaun minune - numai zice nimic, e cel mai confortabil scaun pe care am stat, in afar de mertan si citroen, scaune pe care nu le egaleaza nimeni. Spor la treaba.
  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Vectra B :
-am condus cam 5 (inclusiv a mea) : timoneria are joc;
-puntea spate...nu supravietuieste mult timp asfaltului care lipseste pe drumurile din Romania Very Happy;
-bordul "protesteaza";
-actuatorul usa sofer (la mine cel putin), a cedat la 1 an dupa ce am cumparat masina;
-scaunele nu sunt prea confortabile (comparativ cu ex Vectra A-recaro-acestea sunt...de lemn).
Dar este, per ansamblu, o masina eleganta (imi place la nebunie design-ul), sigura, destul de ieftin de intretinut, suficient de puternica.O ador !
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ia sa vedem ce ar mai fi:
1. ABS-ul (contact deslipit in ECU-ul ABS-ului)
2. Furtunele de la servodirectie (schimbate de 3 ori)
3. Capetele de bara (nu mai tin minte de cite ori - si de 3 ori in garantie)
4. bara stabilizatoare spate (mi s-a rupt suportul din caroserie care tine bucsa)
5. Actuatoarele din usi (deocamdata doar unul cazut)
6. Dopul de la remorcare fata (se fura la comanda)
7. "Greierasii" din bord si usi

Cam atat deocamdata, am cu masina 193.000 km, motorul merge excelent.
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
coktavi a scris:Cu scaunul de la vectra b, chiar nu sunt de acord cu voi. Ce va vaitati ca niste muieri. E greu sa iei un spray WD40 sau altceva similar si sa faci 2 fas fas si gata cu scartaielile. E o masina de aproape 8 ani. Vreti sa tina o vesnicie? Eu am una si dupa 1 minute petrecut cu WD40-ul pe sub scaun minune - numai zice nimic, e cel mai confortabil scaun pe care am stat, in afar de mertan si citroen, scaune pe care nu le egaleaza nimeni. Spor la treaba.


Ce spui tu nu are nici o legatura cu scartaielile de care vorbesc eu, ca sa ai acces la locurile alea unde se freaca fier pe fier trebuie sa scoti tapiteria de pe scaune. Si in plus e slab dupa cum s-a mai spus, adica nu doar scartaie ci se misca cu totul la franare/accelerare. Daca la tine nu face asa inseamna ca esti norocos Smile

Dopul din bara fata se fura intr-adevar..sa le stea in gat.
Motorasele de la inchiderea centralizata cedeaza la multe masini nu numai la vectrele noastre. Partea la fel de nasoala este ca se intrerup cablurile care intra in portiere prin ventuzele alea negre din cauciuc. Sunt patit si recomand ca atunci cand inchiderea centralizata, boxa sau geamul electric de pe orice portiera face figuri sa se verifice mai intai cablajul in acea zona. La mine era rupt si functiona ca un intrerupator care se inchidea/deschidea odata cu usa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR