Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • florin.31

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 z13xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salut!
am comenzile ptr volan cumparate,lastra h 2007 facelift,model 2008,problema ca nu pot demonta volanul sa le montez,sint din ph,daca nu le pot monta,vreau sa le vind?
ma ajuta cineva sa le montez in ploiesti?tel 0723908292
Skip ads

  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Eu stiam ca daca vrei sa ti pui comenzi volan trebuie sa schimbi si CIM-ul...
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu stiam ca daca nu ai avut volan cu comenzi din fabrica, nu poti monta direct pe el, adica trebuie inlocuit si volanul.
  • florin.31

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 z13xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nu stiu exact,dar am inteles ca toate au din fabrica instalatia toata trasa,trebuie doar sa le montezi si sa le activezi din calculator!
Skip ads

  • gabi_mott

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
trebuie sa schimbi si volanul ... cauta pe google dezmembrari astra H si suna pe la diversi si cauta un volan eu am gasit unu nou cu doar 200 ron din piele original de pe un GTC avariat si avea doar 4000km ... dupa asta scoti borna de la baterie eu asa am facut iti trebuie un TROX ( IMBUS vezi poza de jos)-de 20 parca nu mai tin minte si o satma din otel ascutita sau o surubelnitza cam de grosimea unui electrod de sudura ...si in spatele volanului ai doua orificii care tin in loc AIRBAG UL e simplu in 5 min am reusit sa il schimb o sa iti dai seama cand ai sa cumperi volanul de schimb exersezi pe el declipsarea air bagului...apoi trebuie activat am dat 20 ron sa activez comenzile + modulu geam ( se inchid geamurile din telecomanda ) si am activat si luminile sa se aprinda cand pun contactul...succes e simplu si merita efortul
PS sa cumperi o trusa TROX am dat pe ea 15 ron ma ajuta sa mai umblu pe la diverse imi schimb singur filtru de aer,polen si de motorina ...
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
se poate monta si pe volan fara comenzi. trebuie cctivat dupa. succes
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca te hotarasti sa iti cumperi si volan, fii atent sa se potriveasca airbag-ul de la cel vechi, pentru ca sunt vreo 2-3 modele.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Acum 2 zile am facut aceasi operatie.Am activat comenzile si tempomatul...La volan nu ai nevoie de nici un torx daca nu ai comenzi.Torxul iti trebuie ca sa dai jos comenzile sau daca nu ai comenzi ca sa dai jos plasticele alea care sunt in loc de comenzi.Pur si simplu iei o surubelnita,rotesti de volan pana in pozitia cea mai comoda si bagi surubelnita pe gaurile alea mai de jos ale volanului,care sunt mai greu accesibile,de langa coloana de directie.Prin gaurile alea practic doar declipsezi airbagul.Dupa ce ridici un pic de airbag o sa ai 2 mufe pe care le scoti usor.Cea de la airbag e bagata prin fortare si trebuie sa tragi un pic mai tare de ea,dar ai grija sa nu smulgi firele,iar cealalta e de la claxon si trebuie sa te uiti cu o lanterna ceva ca are o clema care dai de ea ca sa scoti mufa.Ca sa dai volanul jos trebuie sa desfaci cu un torx mai mare surubul de pe mijlocul volanului.Dupa ce l-ai desfacut ala poti sa dai volanu jos.Ai grija cand pui noul volan ca ai un semn in partea de jos ca sa centrezi volanu drept.Dupa ce ai montat noul volan,doar cuplezi mufa de la airbag si pui airbagul la loc prin presare pana se aude un "click".Asta e tot! Te duci la un tester si il activezi.Vezi ca merge doar cu tech 2!
Legat de volan,vezi ca sunt de mai multe tipuri.Sunt unele la care merge si la altele la care nu merge.La ala care il aveam eu pe masina de exemplu,nu se puteau pune comenzi.Sub plasticele alea era plastic plin,nu avea decupatura pentru comenzi.Asa ca am luat volan cu totul...Comenzi noi gasesti la 150 noi sau sh de la 50 la maxim 100 lei,in functie de cum arata si de cat de nesimtit e vanzatorul.Am vazut si la 250 lei doar comenzile sh... Shocked Eu gasisem la 70 lei unele care aratau super bine,dar ti-am spus de ce nu le-am putut monta.
Skip ads

  • gabi_mott

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
mie unu nu mi-a mers sa pun comenzi pe volanul vechi ... nu se potriveau piciorusele din plastic cu care se fixau pe volan pe langa suruburile din spatele volanului ...asa ca dupa ce am consultat forumul am decis sa schimb volanul cu totu si de asta mentionam de TROX ... pt ca pilulita de la volan se desface cu un trox... volanul meu era unu din cauciuc fara comenzi si am vazut ca sunt si din piele fara comenzi deci e posibil ca cel din piele fara comenzi sa nu trebuiasca inlocuit decat puse comenzile si activate ...
  • PREDAVALI

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 K
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sal,,as dori sa pun si eu volan cu comenzi(acuma volanul de pe masina nu are)mar interesa daca se poate ?si daca ma poate ajuta cineva din bucuresti contra cost? stie cineva de unde sa iau un volan sau are cineva?A FACUT CINEVA OPERATIUNEA ACESTA SI CAM CAT LA COSTAT?
  • gabi_mott

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
citeste mai sus... e simplu timp estimativ 20 min
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
eu am un z17dth 2005.....fara comenzi volan.....conteaza modelul masinii ptr a functiona,daca schimb volanul?

eu daca schimb volanul cu unul cu comenzi imi va functiona si mie?sau cum pot afla daca este compatibil?
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
schimbi volanul , activezi comenzile cu op com si trebuie sa mearga Smile
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
ok...mersi....dupa parerea voastra care model de astra h are volanul mai `aratos`?
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu exista model cu volan mai aratos!
Poti alege diferite tipuri de volan!Plastic,piele,sport,opc.....
Iti dai seama ca in functie de model si pretul e pe masura!
Unul nou de plastic cu comenzi e pana in 250lei,pe cand unul opc de piele poate trece de 7-800lei,nou!
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
De exemplu tu nu ai un model,tip care iti place cel mai mult?am cerut si eu parerile altora
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ok...Asa zii! Ca din intrebarea ta se intelegea altceva!
Uite aici ceva frumos! https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=68234
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Mersi....frumos modelul
  • soulraven

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sa mor daca am reusit sa declipsez airbag-ul. Am gasit cele 2 gauri, defapt sunt 4, 2 sunt in zona comenzilor si celalte 2 sigur au legatura cu airbag-ul.
In cele 2 care au legatura cu airbag-ul am incercat in toate felurile sa le declipsez dar nu ma prind cum functioneaza treaba, unde trebuie sa imping si de ce trebuie sa trag. Imi este frica sa nu rup ceva pe acolo. ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu am tras cu multa putere, dar aveam un volan in mana fara airbag, pe care am facut exercitii ! Cel mai bine, cauta cineva care a facut treaba asta, sa nu iti rupa tot pe acolo
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR