Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. La un astra j care nu are comenzii pe volan se poate pune comenzi fara schimbarea spiralei de la volan? Activarea se poate face cu op-comul sau doar cu Tech 2?
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
TECH2 nu merge pe astra j
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Atunci ar trebuie sa mearga din op-com,banuiesc. Un prieten isi cauta volan si eventual spirala ca sa isi monteze. A lui e din 2011 daca bine imi amintesc. Multumesc.
  • lupsan.dragos

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salutare. Eu vreau sa scimb volanul, si mai exact am cumparat unul in piele si comenzi, pana acum am avut clasic fara piele si comenzi, si din pacate nu potriveste cu airbag-ul, are nu stiu ce gaura mai mica? Exista mai multe modele? eu stiam k sunt universale...
Skip ads

  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sunt doua modele de airbag.
  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Unul are 2 mufe altul o mufa.
Ar ma fii o varianta cumperi si airbagul de unde ai luat volanul sau il trimiti pe al tau la schimb.
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Am luat si eu comenzile. Pe seara o sa desfac capacele si le montez...Cum se introduc firele cu papuci? Care unde?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Trebuie sa schimbi si volanul, nu e suficient doar comenzile !

CristianTM.
Skip ads

  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Inca nu sunt convins 100% ca nu merg.
Am folosit inbus de 3 pentru suruburile comenzilor apoi am tras de partea ascutita a lor ( de sus - varf), tija de 2 pentru a desprinde Airbag. Gaurile lor sunt situate, rotind spre stanga volanul, in partea din dreapta sus si jos (volanul fiind la 90 grade spre stanga).
L-am desfacut si am gasit urmatoarele conectoare, detalii. Se potrivesc oare comenzile?
Cred ca in locul mufei negre intra mufa de la cele 2 comenzi si in locul mufei galbene cu 2 fire ce fac legatura cu mufa neagra, ar fi cele doua mufe cu papuci de la comenzi de care intrebam mai sus...dar fiind mufa, nu intra papucul, pam pam.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand incearca sa pui comenzile pe pozitie, o sa intelegi ce ti-a spus CristiTM
In al doile rand, ia cetiti voi aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=25528
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Am citit si acea parte si cred ca se pot unui topicurile. Domnul "Corbu" spunea ca a decupat buretele si are comenzi fara alte schimbari. Eu cred ca tot burete am in cele 2 zone aferente comenzilor, de ce nu ar merge si la mine? Dilema mai vine si de la conexiuni unde nu stiu mufarea cum se face, avand 2 fire ce pleaca dintr-o mufa in alta, o mufa semanand cu cea de la comenzi, dar cea de a doua e si ea cu semn de intrebare pentru ca la comenzi am papuci. Intre timp e demontat.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Iti trebuie asa ceva -->
Incapatanati sunt unii ! doar schimbi volanul, ai pus airbag-ul, comenzi noi / vechi nu conteaza si e gata in ...5-10 minute maxim !
Nooo mai bine stam doua saptamani sa studiem sa ne consultam sa modificam sa ciulim urechile in stanga si in dreapta ...

CristianTM.
Skip ads

  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Posibil sa fiu ambitios. Am acele mufe/ fire/ cabluri. Voi atasa din noi poze cu comenzile in care se vad. Nu stiu unde sa pun cei doi papuci! Mufa lata banuiam ca se va pune in locul celei de pe volan(avand aceeeasi forma). Totusi nu am vazut unde vin cei 2 papuci pe volanul meu. Iti multumesc frumos colegu pentru ajutor. Ps: banuti nu prea mai sunt avand in vedere ca a fost cam scumpa si fara prea multe dotari.



Ultima modificare facuta de Georgius la Joi 15 Oct, 2015 11:11 pm, modificat de 2 ori in total
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cristi, nu fii rau, poate nu are omu' bani si de volan, sau poate ii poate investi in altceva.
Georgius, te poti apuca sa sculptezi buretele ala, si pana la urma poate sa iti si iasa. La fel cum poti foarte bine distruge volanul...
  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Eu am sculptat usor si am montat comenzile bafta.
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Ionut, uite cum arata volanul meu. Nu am acele locase in care sa infig cei 2 papuci, maroalb si maro. Aceasta e problema nerezolvata inca. Aici am nevoie de putin ajutor de la colegii ce au sculptat Very Happy in special.
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Iti bag eu firele acelea unde trebuie . Ai mesaj privat.
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos pentru ajutor si susținere tuturor, lui Ionut pentru informații...
Chiar daca probabil se tinea secret.....Cele 2 fire cu papuci sunt pentru claxon. Am desfacut totusi bateria. Am luat 2 pini si i-am lipit-cositorit de cele doua fire carora le-am taiat papucii, apoi i-am introdus in mufa neagra ce era infipta langa cea de airbag, in locul ei intrand mufa neagra de la comenzi acum. Am introdus firele pe sub tabla, mufat si sculptat. Sculptatul e mai pretențios, se vad in primul rand diferenta de culoare si surplus spuma la volan. Partea aceea trebuie
indepartata. Se mai adancesc anumite zone unde intra clemele comenzilor.Am prins apoi comenzile si verificat si in final.

  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Bravo ma bucur ca ai rezolvat a iesit foarte bine.
  • mixtretu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut,mi-am schimbat si eu ieri volanul pe H-ul meu.Am avut un volan imbracat in piele dar fara comenzi si mi-am achizitionat unu cu comenzi si cu piele perforata,l-am montat a potrivit totul perfect,intrebarea mea este cum le activezi,nu imi functioneaza nici claxonul,mufele au potrivit corect,ledurile la comenzi se aprind,astept raspuns.Stima
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR