Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • danypopica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Am un Opel Astra 1.3 CDTI din 2006 si de 2 zile am auzit un sunet ciudat la motor in timp de rulam, am ridicat capota si mi-am dat seama ca scapa presiune de la injector (sufla destul de tare pe langa el). Am auzit 2 variante pentru remedierea problemei:
1) - se scoate injectorul afara si se curata zona in care etanseaza cu chiuloasa, adica se indroduce o freza conica speciala pentru acel canal.
2) - se schimba saiba de foc (care ii din cupru), unii spun ca exista aceasta componenta, altii spun ca la acest model de masina nu exista, din ce am cautat pe net nu am gasit asa ceva sa comand.
Daca cineva a intalnit aceasta problema va rog sa-mi recomandati ce ii de facut in aceasta sittuatie.
Ms
Dan
Skip ads

  • calin.cosmin

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am avut-o si eu, acelasi model motor. Am schimbat saiba respectiva fara probleme, intr-un service oarecare (nu reprezentanta). Mi-au facut ei comanda nu stiu exact de unde. Pretul a fost de 5 lei saiba + 20 lei manopera
  • danypopica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
calin.cosmin a scris:aceeasi problema am avut-o si eu, acelasi model motor. Am schimbat saiba respectiva fara probleme, intr-un service oarecare (nu reprezentanta). Mi-au facut ei comanda nu stiu exact de unde. Pretul a fost de 5 lei saiba + 20 lei manopera


Ms. Azi o sa merg la service sa vedem care-i treaba. Sper sa fie numai atat:)
  • danypopica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Se pare ca ii problema cu saiba din cupru, era destul de uzata. Azi s-a dat comanda si maine o sa fie deja montata. Revin maine seara cu detalii...
Skip ads

  • danypopica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata! Am schimbat saiba de cupru si problema a disparut. Nu mai sufla nimic.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salutare. Am schimbat de curând 2 injectoare la Corsa mea (1.3 CDTI), iar pe la un injector scuipã motorinã. Am pus și cu șaibã, și fãrã șaibã, tot scuipã motorinã, motorul nu funcționeazã rotund și scoate un fum și un miros de zici cã-i drujbã.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR