Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
...salutare tuturor...Am o nelamurire despre reglajul luminii farurilor la un vauxhall vectra c, in sensul ca am citit pe forum,pe undeva, ca se poate modifica raza de lumina daca modific o parghie, ceva, in apropiere de becul de la faza scurta...stie cineva sa-mi spuna mai amanuntit despre ce parghe e vorba?...ca m-am uitat si eu si nu mi-am dat seama...
Skip ads

  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pancu a scris:...salutare tuturor...Am o nelamurire despre reglajul luminii farurilor la un vauxhall vectra c, in sensul ca am citit pe forum,pe undeva, ca se poate modifica raza de lumina daca modific o parghie, ceva, in apropiere de becul de la faza scurta...stie cineva sa-mi spuna mai amanuntit despre ce parghe e vorba?...ca m-am uitat si eu si nu mi-am dat seama...


nu toate au acea parghie, in special cele aftermarket....
foloseste functia cautare si vei gasi si cateva poze postate de un membru cu cateva luni in urma...
succes
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
...am citit pe forum ca nu toate au acea parghie, cele facelift nu au,insa ale mele sunt model vechi si nu stiu daca sunt originale sau nu..treaba este ca nu m-am prins unde sa caut,in zona farurilor acea parghie...
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Poate sa-mi spuna cineva care are Vectra C facelift care e procentul de inclinare al farurilor? Pe ale mele nu se mai vede. 1.0 ... 1.2?
Skip ads

  • vl30tax

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pentru pancu .... ridicand capota si uitandute la far de sun in jos o sa vezi ca fiecare far are ca un fel de buton in capul lui este ca o cruce adica se foloseste o surubelnita stea , strangand sau desfacand acel surub iti poti regla farurile stanga si dreapta asa mi le-au reglat mie pe cele originale din fabrica . masina find la fel ca a ta , si mai sunt 2 suruburi aceleea pentru care poti sa ridici sau cobori farurile . ti le poti face si singur intr-o hala intunecata sau seara , este foarte simplu nu trebuie sa demontezi nimic pentru a face aceasta operatiune . bafta
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
...mersi ''vl30tax'',insa ce spui tu despre reglajul farurilor,inseamna sa modifici lumina pentru intreg farul (faza scurta,faza lunga si pozitiile),insa citind cu atentie despre problema asta pe forum,am descoperit cu greu despre ce e vorba:
- la mine,avand faruri originale din anglia,la faza scurta,noaptea,pe partea dreapta a drumului, fasciculul luminos bate undeva la o distanta mai mica decat cel din dreapta,ceea ce nu este normal;
-am desfacut capacul de plastic de la becurile de faza lunga si pozitie,de la farul din dreapa si am vazut o chestie de plastic,alba,ca o parghie,care se prelungea undeva in dreptul becului de la faza scurta;
-am incercat sa misc de parghie sus/jos si am vz,avand faza scurta aprinsa ca se modifica foarte putin fasciculul luminos in interior;
- am lasat parghia in jos,apasand la maxim pe ea si am observat ca in aceasta pozitie lumina de la faza scurta bate cel mai departe;
- la farul din stanga nu am umblat,cu toate ca la parghia asta trebuie data in sus;
  • marcone1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002 1.8 l 122 hp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut baieti , am si eu o vectra c 1.8 din 2002 si vreau sa stiu si eu care este surubul de reglaj pe inaltime si care este cep pentru stanga-dreapta ca i-am pus arcuri de break si acum s-a mai ridicat de spate si bate in pamant chiar daca dau reglajul din interior la 0 , ms
  • Mihaitl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2004 Y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara ! Am un opel vectra c. am avut un mic accident in fata din care a rezultat spargerea farurilor . inainte de accident farurile bateau asa
Am cumparat faruri noi si surpriza acum farurile bat cam asa
Care este problema ? Cum le port regla sa bata ca inainte ?
Am xenon de fabrica . Cu reglaj automat.
Help!
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai farul tau vechi de pe partea stanga era de Anglia si orbea lumea de pe contrasens. Acum bat asa cum trebuie.
  • Mihaitl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2004 Y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Oare asta sa fie enigma?
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Uite aici cum trebuie sa bata:
http://www.retrofitlab.com/...OT-ECE-cutoff.jpg
  • Mihaitl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2004 Y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.
Skip ads

  • Mihai_31

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salut, tocmai am schimbat balastul la becul stanga(era ars), si am observat ca mi s-a aprins in bord(de fapt palpaie) martorul controlul inclinarii farurilor. Are legatura schimbarea balastului cu aceasta eroare?

Multumesc.
  • GFlorin

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2017

  • Mesaj Privat
dai un reset cu testerul
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR