Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Buna seara!

Azi am facut primul "tunning" la masina mea (opel astra h 1.4/90cp). Aveam jante clasice cu capac si le am schimbat cu unele negre (masina fiind neagra), marca Wolfrace - daca conteaza- ca diametru tot de 16".
Ce vreau sa va spun, este ca am observat ca masina trage mai greu acum cu noile jante. Prima data am zis ca mi se pare, dar cred ca asa este. Ajung acasa, parchez si se opreste langa mine un domn cu un Logan (1.4/90cp, ca a mea) si imi zice ca a avut si el exact ca ale mele si la el tragea mai greu si consumul se marise, si le-a schimbat cu inapoi cele clasice.

Ce parere aveti sau poate vreun sfat ceva?!

Multumesc,

Andu
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
e posibil sa traga mai greu ,daca si jentile sunt dintr-un material mai greu decat cele de tabla pe care le aveau inainte ,
sau e posibil sa fi pus cauciucuri mai late 205,215/50/16 fata de ce aveai tu 195/55/16 ,asta e ce am presupus eu
si eu am facut o trecere de la 195/60/15 la 215/45/17 si am simtit la incepup ca trege putin mai greu
dar m-am obisnuit si acum e altceva
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:e posibil sa traga mai greu ,daca si jentile sunt dintr-un material mai greu decat cele de tabla pe care le aveau inainte ,
sau e posibil sa fi pus cauciucuri mai late 205,215/50/16 fata de ce aveai tu 195/55/16 ,asta e ce am presupus eu
si eu am facut o trecere de la 195/60/15 la 215/45/17 si am simtit la incepup ca trege putin mai greu
dar m-am oisnuit si acum e altceva


CAUCIUCURILE SUNT ACELEASI CARE LE AVEAM. MA GANDESC CA SE POATE CA IN TIMP SA SE STRICE CEVA? LA MOTOR? SAU ALTCEVA? SI PRESUPUN CA SI CONSUMUL SE VA RIDICA! (DUPA CE CA E PUTUROASA, CA ARE DOAR 90CP, ACUM E SI MAI SI )
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@claudiu_cld are dreptate, greutatea este semnificativ mai mare cu jentile de aliaj de aluminiu, pe langa asta probabil ET-ul este diferit de cel al jantelor de tabla de unde o sa simti si directia mai greoaie. O alta chestie, jentile de aliaj pe 16" in general au o latime de 6.5-7J, daca tu pe janta de tabla ai avut 6J sau 6.5J (cel mai probabil) iar pe cea de aluminiu ai 7J (din nou foarte probabil), atunci desi ai pus acelasi cauciuc practic acesta va fi ceva mai lat (va sta mai "labartat" pe janta).
te vei obisnui cu senzatia Smile Sa le folosesti sanatos!

PS: apropo, nu exista Logan 1.4 si 90CP, ci doar 1.6 si 90CP.
Skip ads

  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
l_stoian79 a scris:@claudiu_cld are dreptate, greutatea este semnificativ mai mare cu jentile de aliaj de aluminiu, pe langa asta probabil ET-ul este diferit de cel al jantelor de tabla de unde o sa simti si directia mai greoaie. O alta chestie, jentile de aliaj pe 16" in general au o latime de 6.5-7J, daca tu pe janta de tabla ai avut 6J sau 6.5J (cel mai probabil) iar pe cea de aluminiu ai 7J (din nou foarte probabil), atunci desi ai pus acelasi cauciuc practic acesta va fi ceva mai lat (va sta mai "labartat" pe janta).
te vei obisnui cu senzatia Smile Sa le folosesti sanatos!

PS: apropo, nu exista Logan 1.4 si 90CP, ci doar 1.6 si 90CP.

Parca asa mi-a zis ala cu loganul... in fine.

si imi afecteaza masina cu ceva? acum ca trage mai greu?
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu are dece sa iti afecteze te vei obisnui cu ele
ne poti arata si noua niste poze cu ele ,sa vedem ce vrei sa pui pe masina (sau ce ai pus deja pe masina si nu ti-a placut)
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:nu are dece sa iti afecteze te vei obisnui cu ele
ne poti arata si noua niste poze cu ele ,sa vedem ce vrei sa pui pe masina (sau ce ai pus deja pe masina si nu ti-a placut)


Ok voi pune si poze. Imi plac, sunt ok dar va spuneam ce mi s-a parut! Smile
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:nu are dece sa iti afecteze te vei obisnui cu ele
ne poti arata si noua niste poze cu ele ,sa vedem ce vrei sa pui pe masina (sau ce ai pus deja pe masina si nu ti-a placut)

Skip ads

  • adrian.petrea

  • Mesaje scrise: 376
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sunt chiar frumoase jantele! Felicitari pentru achizitie! Masina arata cu totul altfel acum, nu?
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
adrian.petrea a scris:Sunt chiar frumoase jantele! Felicitari pentru achizitie! Masina arata cu totul altfel acum, nu?


sa stii ca arata chiar diferit. tot ce vreau sa-i mai faci e sa ii pun folie (de 35%) si cam atat. sa fie eleganta, nu tunata.si poate xenon sa vad.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Frumoasa masina, cat despre jante, acestea nu cred ca sunt mai grele decat cele de tabla.
Greutatea redusa este principalul avantaj al jantelor de aliaj... si unul dintre motivele inventarii lor.
Faptul ca "masina trage mai greu" poate fi doar o iluzie sau un "pitic"...dar las' ca pleaca cu timpul.
Jantele de aliaj arata MULT mai bune decat orice capace.

Bafta.
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
max.sfi a scris:sa le porti cu placere

Ms frumos!
Skip ads

  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Care sunteti din Buc spuneti-mi si mie unde imi pot pune folie cu autorizatie si mai ieftin.
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Azi la semafor imi spune un individ cu un Peugoet ca a avut si el jenti ca ale mele si a avut multe probleme pt ca se deformeaza repede de la gropi! Sad unde ii gasesc..
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Andu1.4 a scris:Care sunteti din Buc spuneti-mi si mie unde imi pot pune folie cu autorizatie si mai ieftin.


Ai PM!
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu iti face griji din cauza asta
poate a avut el un set mai prost
asta nu inseamna ca si ale tale se vor deforma
daca mergi pe ideea asta nu o sa mai pui nimic pe masina ca o sa se strice
si eu am avut la jentile mele o problema ,am dat ce ele intro groapa si sa indoit pe partea interioara a jenti ,am fost si am indreptat-o si acum are mai bine de 1 an si nu a mai patit nimic

legat de jenti sa sti ca arata foarte bine ,si da un aspect masini mult mai frumos
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:nu iti face griji din cauza asta
poate a avut el un set mai prost
asta nu inseamna ca si ale tale se vor deforma
daca mergi pe ideea asta nu o sa mai pui nimic pe masina ca o sa se strice
si eu am avut la jentile mele o problema ,am dat ce ele intro groapa si sa indoit pe partea interioara a jenti ,am fost si am indreptat-o si acum are mai bine de 1 an si nu a mai patit nimic

legat de jenti sa sti ca arata foarte bine ,si da un aspect masini mult mai frumos


Ms, ma bucur ca iti plac. Ai dreptate la ce ai zis mai sus, dar iti dai seama ca ma descurajeaza.
A inceput sa traga putin dreapta... am sa trec pe la o vulcanizare sa vad.
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut....
frumoase jantele....
de curand am achizitionat si eu un model de la wolfrace si urmeaza sa le pun pe masina...

Acum parerile sunt impartite dar depinde f mult si cum vei avea grija de ele...

sa le stapanesti sanatos. Ca si recomandare... cum va veni anotimpul ploios mai bine le pui pe cele vechi... nu de alta dar inca nu avem sosele ca in vest si gropile se vad mai greu(eu cel putin asa mi-am propus sa procedez...
  • challange30

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Frumoase jantele tale, cat si masina. Am si eu un set de wolfrace in genul (spite) puse pe un GP de aprox 2 ani de zile si nu am nici cea mai mica problema cu ele si crede`ma am luat cateva gropi ..... numai eu stiu ... Sa le stapanesti cu placere si fara incidente Smile
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
challange30 a scris:Frumoase jantele tale, cat si masina. Am si eu un set de wolfrace in genul (spite) puse pe un GP de aprox 2 ani de zile si nu am nici cea mai mica problema cu ele si crede`ma am luat cateva gropi ..... numai eu stiu ... Sa le stapanesti cu placere si fara incidente Smile

Merci frumos si sper sa nu patesc nimic cu ele, cum mi-au spus soferii. si ale tale sunt frumoase (de pe Fiat). o zi buna
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR