Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am fost ieri pe orrfoad si am observat ca in 4X4 low cand dau in marsarier si masina urca , din cand in cand (nu mereu) trosneste de zici ca se rupe. sa fie de la MRL-uri? a mai patit careva?
In alta ordine de idei (un offtopic mic) - se cumpara sau se pot face piesele pentru a inalta un pic masina? Si daca da e greu procedeul? trebuie neaparat schimbate si amortizoarele sau se fac inaltatoare si pt ele? o mai pot inalta si din cauciucuri. am gasit niste bf goodrich at 255/85/16. or merge fara sa atinga? cip mi-a zis ca da dar as mai vrea totusi o parere...(sper sa nu se supere)
Nu de altceva dar mi s-a parut ca am dat de jos de prea multe ori ieri...
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Depinde unde se aud trosniturile, daca trosnesc MRLurile se simte si in volan cand urci cu spatele...
Pentru inaltare springui foile de arc de pe spate si pe fata o ridici din barile de torsiune. Daca vrei body- lift, sa nu pui de 5cm ca e prea mare ( body- lift = distantiere intre caroserie si sasiu).
Cauciucurile inalta efectiv masina, nu altceva, ele iti ridica garda la sol a grupurilor! Maxim 31x10.50 R15
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca nu rezolvi, apelezi la concitadinul tau Cip, am auzit ca ii place sa mearga cu Frontera A Mr. Green
Urci masina in aceeasi rampa si unu sta pe langa ea, sa vada daca fata trage continuu sau nu... iar tu ii dai " usor", nu cu turatie mare... ca sa poata omu sa observe...
  • xleon

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Si mie imi trosnesc MRLurile cred, suna de parca se rupe agregatu dar si in fata si in mers cu marsalierul . Nu ar trebui desfacute spalate si unse cu un pic de ulei mai ales cei care merg in OFF ROAD ?
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pentru problema 1 poti cauta aici
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=26065
sau aici
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=58433
sau aici
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=51025
sau aici
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=78711
Observam ca ultimul topic nu are nici un post.Astea le-am gasit intr-un minut de cautare.
Si ca sa fiu antipatic pana la capat,as putea sa-ti dau cel putin inca 3 topicuri deschise pe tema ”Tuning”,Inaltare”,”Ridicare Frontera”. Incearca sa nu mai deschizi topic nou pentru fiecare bec sau scartait la masina,decat dupa ce ai constatat ca nu exista nimic pe tema asta,nici macar asemanator.


Ultima modificare facuta de SUPERDRAGOS la Lun 18 Jun, 2012 8:22 pm
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
xleon a scris:Si mie imi trosnesc MRLurile cred, suna de parca se rupe agregatu dar si in fata si in mers cu marsalierul . Nu ar trebui desfacute spalate si unse cu un pic de ulei mai ales cei care merg in OFF ROAD ?


Trebe facuta operatiunea si de cei care merg DOAR pe sosea...
1. Strangi rulmentu
2. Speli si gresezi MRLurile
3. Vezi sa pui MRLurile bine
4. Pui SAIBA+ SIGURANTA
5. Nu cuplezi/ decuplezi din mers, nu mergi cu 4x4 pe uscat.
6. Vezi rezultatu Mr. Green
  • xleon

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Multumim Sefu Very Happy
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Cand o sa vezi rezultatu nu o sa imi mai spui asa Laughing Laughing
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
merci baieti.
Dragos cam ai deptate, poate intreb prea repede, dar sa stii ca citesc prin alte parti inainte de a intreba dar de multe ori nu sunt complet lamurit si de aia intreb. de exemplu ce mi-ai trimis tu acum am cam citit deja sa stii. cu toate astea NICIUNA din problemele la 4X4 discutate nu se manifestau in marsarier. de asta m-am gandit ca poate e altceva. adica, daca ar fi problema cu mrl-urile de ce nu ar troncani cand sunt fortate in teren( si le fortez crede-ma) sau in in orice alta situatie cand merg cu fata? sa faca asta doar in marsarier? e posibil dar nu sunt lamurit si de aia am intrebat. cu inaltarea masinii am citit deasemenea (sper ca tot) dar eu eram curios mai mult daca vre-un coleg stie pe cineva care face inaltatoare din astea care sa fie mai ieftine...
oricum scuze de topic, o sa fiu mai atent.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Dragos probabil se referea si la faptu ca poti posta acolo orice problema legata de 4x4, la topicul cu " probleme 4x4", dar nu-i asta un capat de tara...
Poti ruga un moderator sa uneasca topicurile si atunci e ok!
In rest, ce sa zic, fa ce ti-am spus...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR