Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Chiar sunt curios sa aflu daca printre opelisti se afla si apicultori. Sunt pasionat de apicultura, am un numar de stupi, produc si comercializez produse apicole. Si de ce sa nu conÂștientizam valoare acestor produse in alimentatia de zi cu zi...
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nu sunt apicultor , frumoasa preocupare,dar tin sa precizez ca am exclus total zaharul de vreo 2-3 ani.
exclusiv miere folosesc in casa .cea mai buna miere ,de salcam, am avut-o de la o manastire din Moldova .
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am stupi(cu tatal meu), e ceva mai mult acasa, neavand pavilion apicol si nici timpul necesar, nu am plecat cu ei in plecat cu ei in pastoral. Ii tinem in curte. Nu producem de vanzare miere, ci doar pentru consumul propriu si pentru cunostinte. Foarte ocazional mai vindem.
Acum suntem in cautarea unui pavilion cu tot cu cutii, ca familii avem.
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nici eu nu prea mai am timp suficient dar simt o relaxare cand 'evadez' in stupina.... si mi-ar parea rau sa nu ma mai pot ocupa, nu mai vorbesc de faptul ca sunt posesor de opel exclusiv datorita stupilor.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bluecorsa-PDG a scris:nu mai vorbesc de faptul ca sunt posesor de opel exclusiv datorita stupilor.


Chiar asa mari satisfactii financiare aduce acesta ocupatie Laughing ?!?
Daca nu, detaliaza putin...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Hopa, miroase a investitie topicul asta. Detalii pls Laughing
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca e cea mai buna afacere de familie la ora actuala. Apicultorul((familia Petcu) de la care cumpar miere cel putin a facut o afacere din asta. Avand in vedere calitatea vinde cel putin 20-30 de borcane de miere pe zi. Si la 15RON un borcan de 800 grame e o suma lunara frumusica. Intr-adevar presupune ceva munca sa ai atatia stupi(eu am inteles ca in jur de 400) si sa fie mereu un membru al familiei in piata dar nimic nu se obtine usor in viata.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, cunosc si eu cateva persoane care traiesc exclusiv din asa ceva. Insa afacere se numeste de la 100 de famili in plus.

Am avut si 40 de familii de albine. Cu greu le faceam fata, mai ales ca nu aveau ocupatie neducandu-le in pastoral si neverificandu-le la timp, si se apucau sa roiasca des... Laughing
Skip ads

  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Detalii, mĂŁ ocup de la 12 ani, cu tatĂŁl meu, am 90 de familii, fac pastoral, am pavilion si un camion, mercedes din 80 dar e perfect pentru noroiul prin care intrĂŁ pe cĂąmp, toate sunt cumpĂŁrate exclusiv din banii pe miere, plus opel corsa pe care am dat 7000 acum 3 ani, si un apartament cu 2 camere Ăźn curtea de argeÂș... Deci daca te tii de treabĂŁ faci bani, acum 2 ani am fĂŁcut 4,3 tone de miere de la 75 de stupi, dar la en gros preĂŸul a fost undeva la 9 ron pe kg. Daca nu ai timp mĂŁcar sĂąmbĂŁta si duminica pentru ei, si neapĂŁrat sa faci pastoral nu ai nici un cĂąÂștig. Anul 2010 de exemplu a fost un an foarte prost, nu am scos miere decĂąt sĂŁ-mi acoper cheltuielile, si am fost plecat cu ei, dar... Norocul. Si mai e ceva, sa nu fi alergic, eu am fost ĂźnĂŸepat si de 100 de albine Ăźntr.o zi, am vĂŁzut om care a fĂŁcut Âșoc anafilactic de la 6-7 albine. ExistĂŁ forum de specialitate, unde sunt si eu user, cĂŁutaĂŸi pe google... E foarte mult de povestit, poti sa scrii o biblioteca nu o carte fĂŁrĂŁ sa te repeĂŸi. Pana una alta eu caut piata de desfacere sa nu mai dau mierea la 40 % din preĂŸ si sa cĂąÂștige samsarii mai mult decĂąt apicultorul.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mama mia,socrul meu, ma roaga sa-l mostenesc, el are stupi si nu stiu ce sa fac, in mare parte imi este draga natura si tot ce tine ea, dar cu albinele astea,cand eram mic le cam chinuiam le prindeam de aripi si le legam cu ata dintr-o papiota si le lasam sa zboare doar unde vroiam eu,daca se razbuna acuma pe mine ?


  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ÂȘtefan, pentru familie e super daca nu investeÂști nimic, si cu rĂŁzbunarea sa stii ca nu pot decĂąt sa te 'contamineze' cu microbul lor, si apoi nu te mai lasi tu de ele... Ma cunoÂști, daca te hotĂŁrĂŁsti si ai nevoie de ajutor, facem o ĂźntĂąlnire la real si una la stupi.... Smile
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
George, am inteles, deci trebuie sa ma pregatesc pentru anul 2011, voi deveni un opelist apiculturist,mama ce rima,super, hai ca vedem cum facem.

Skip ads

  • horacer

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2005 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Bluecorsa-PDG a scris:Chiar sunt curios sa aflu daca printre opelisti se afla si apicultori. Sunt pasionat de apicultura, am un numar de stupi, produc si comercializez produse apicole. Si de ce sa nu conÂștientizam valoare acestor produse in alimentatia de zi cu zi...


Pentru ca la TV in fiecare zii sunt reclame la pastile, digestive etc
iar o populatie sanatoasa ce ar constietiza efectele apiterapiei nu ar mai fii cotizanta la companiile farmaceutice.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Si eu mi-as fi dorit sa ma ocup de asta, insa nu prea am timp dar nici cunostinte in domeniu...imi place foarte mult mierea, si mai ales, primavara cand infloresc salcamii(in paduri) mi-ar fi placut sa merg cu stupii acolo, in mijlocul naturii...
stim cu totii ca albinele au un rol important si in pocesul de polenizare.
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pentru cine nu stie.... Stupul are 7 produse, toate medicament, un adevarat izvor de sanatate: miere, polen, ceara, propolis, laptisor de matca, apilarnil si venin de albine. Aceste produse brute ale stupului, se folosesc in diverse preparate farmaceutice, dar nici un preparat farmaceutic nu are succesul produsului proaspat, asa cum este recoltat din stup, doar ca recoltarea acestora necesita multa munca si pasiune, si cum nu toti au posibilitatea....preferam sa cumparam doar urma si culoarea acestora din farmacii. O sa revin cu niste retete de preparate pe baza de produse apicole, precum si cu recomandarile acestora... poate e exista persoane carora le vor folosi acestea.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
chiar te rog sa postezi si cateva retete.
stiu ca acum cativa ani, tata citea carti despre apicultura, intretinerea familiilor de albine etc, si era interesat si de retete dinacelea.
El procura mierea de la o ruda mai indepartata, dar o miere foarte buna(de salcam) si parca mai era una, de tei, sau nu mai imi aduc bine aminte.
Multi oameni aulasat zaharul, si produsele din zaharurim, in favoarea mierii naturale de albine.
Hai nu sa nu mai vorbim ca deja mi s-a facut pofta Very Happy
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Bluecorsa-PDG a scris:Pentru cine nu stie.... Stupul are 7 produse, toate medicament, un adevarat izvor de sanatate: miere, polen, ceara, propolis, laptisor de matca, apilarnil si venin de albine. Aceste produse brute ale stupului, se folosesc in diverse preparate farmaceutice, dar nici un preparat farmaceutic nu are succesul produsului proaspat, asa cum este recoltat din stup, doar ca recoltarea acestora necesita multa munca si pasiune, si cum nu toti au posibilitatea....preferam sa cumparam doar urma si culoarea acestora din farmacii. O sa revin cu niste retete de preparate pe baza de produse apicole, precum si cu recomandarile acestora... poate e exista persoane carora le vor folosi acestea.


polen daca vinzi ? face pm la mine rog te frumos Very Happy
  • kratt

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
si eu am avut,m-am lasat dintr-o prostie acum vreo 3 ani(ajunsesem si eu la 10 familii),de atunci tot regret dar in primavara asta imi repopulez cutiile...e si pacat in zona mea pentru ca n-am nevoie de pastoral...
imi aduc aminte ce incantat eram cand mi-am achizitionat primele cutii,centrifuga Smile
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu sunt pasionat doar de produse, sa le mananc...Very Happy imi place sa rontai fagure in loc de guma:D

ca sa fiu si ontopic: daca produceti miere acasa si aveti surplus, puneti pe bazar, poate e lumea interesata; miere industrializata (din supermarket) nu mai cumpar de mult...
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
indy a scris:eu sunt pasionat doar de produse, sa le mananc...Very Happy imi place sa rontai fagure in loc de guma:D

ca sa fiu si ontopic: daca produceti miere acasa si aveti surplus, puneti pe bazar, poate e lumea interesata; miere industrializata (din supermarket) nu mai cumpar de mult...
pai bineĂźnĂŸeles ca am miere de vĂąnzare, dar nu cred ca e avantajos la vĂąnzarea cu amĂŁnuntul, dar la o cantitate mai mare s-ar merita, nu o sa vrea x de la iaÂși sa cumpere miere de la argeÂș, asa ca nu postez sa Ăźncarc bazarul degeaba, daca cineva vrea mai multa, sunt disponibil pe pm... Si stabilim preĂŸ si mod de livrare, poate chiar personala in sudul ĂŸĂŁrii, si la cantitate rentabilĂŁ dpdv al costurilor de transport. SĂŁnĂŁtate!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR