Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am tot vazut pe forum intrebari cum s-ar putea face ca portbagajul sa se deschida din buton sau chiar telecomanda.
Eu am facut aces lucru asta vara .
Timp de lucru 3 ore (cu inventii tije peste tije etc)

In primul rand avem nevoie de :
1 buc. Acuator de la o inchidere universala

2 suruburi cu piulita de 4mm
2 tije minim 20cm (se pot folosii electrozi curatati de pasta de 2,5)
1 clema fixare cu surub
5m cablu cu 2 fire
Alarma sau inchirede cu optiune pentru portbagaj (pentru deschidere din telecomada)
Un buton pus in bord (pentru deschidere din buton) @ sau ambele

Desfacem mocheta de pe portbagaj "cei care o au" in spatele ei pe mijloc gasim un capac de plastic cu 2 cleme il dam jos dupa care dam peste acuatorul de inchidere si butonul.

aici trebuie sa taiem tija care duce catre acuator dar sa ramana minim 10cm din parte spre buton


bucata de tija care duce spre incuietoare o scoatem din plasticul portocaliu . si o vom inlocuii cu tija facuta de noi care duce direct la acuator-ul extra. se va face tija in functie de lungime cat sa poate fii prins acuatorul cu suruburi de portbagaj.
dupa care cu clema de legatura se vor printe cele 2 tije intre ele destul de strans sa nu aibe joc.

apoi din acuatorul cumparat se vor targe 2 fire negru la masa iar cel de actionare (se va vedea schema lui la cumparare) la inchiderea masinii sau la buton in bord
Atentie Unele inchideri after market au 2 fire pentru portbagaj pe unul da - iar pe celalat + in functie de motoras facem legaturile in cele mai multe cazuri va trebuii sa il legam pe cel de +

si in cazul butonului la fel se va lua un + pe contact sau permanent in functie de dorinte si se va lega cu cel de acuator.
Cateva imagini exemplificative




Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
A trebuit pus vreun arc mai tare ca sa sa sara asa sus usa de la portbagaj?
  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
cangri a scris:A trebuit pus vreun arc mai tare ca sa sa sara asa sus usa de la portbagaj?

nop doar le-am mutat la ultimele gauri .
Eventual pentru cei la care nu au putere arcurile de fabrica se mai poate pune unul sau se pot inlocuii cu telescoape Smile eu inca lucrez la treaba cu telescoape caut unele sa se potriveasca ca dimensiuni
  • alexakonstantin

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Ingenioasa ideea; felicitari!
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am facut si eu de mult timp modificarea asta. Nu e cine stie ce, treaba e foarte simpla, doar ca mai multa bataie de cap mi-a dat telescopul Laughing .
  • johnut

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Mersi pentru tutorial, o sa incerc sa vad daca-mi reuseste si mie.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Multumim pentru tutorial.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Foarte misto, multumim, cand incepe sa se incalzeasca putin fac si eu Smile
Skip ads

  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
La vectra b x1.8xe caravan din 97 se poate face oare ? ce ar trebuii sa ii pun? Find ca telescoapele nu-l ridica de jos.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Vezi ca au fost asemenea discutii si pentru Astra hatchback, si cel putin acolo s-a ajuns la concluzia ca nu prea se poate, usa e foarte grea si s-ar inchide la loc. Ar trebui sa gasesti o modalitate ca actuatorul ala sa ramane batos, tare, deschis pana cand ... nu stiu, se intampla ceva, ca sa nu se inchida la loc pe prima pozitie. De asemenea, usa fiind foarte grea, ar trebui luat un actuator de la o masina cu asemnea sistem din fabrica, nu cred ca exista ceva foarte puternic aftermarket. Se prea poate sa ma insel, tocmai de-aia daca stie cineva altceva sau are alte idei, e binevenit sa le prezinte.
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Pai ai ma gandeam si eu ca se poate deschide dar se inchide la prima treapta si aia nu este de folos cu nimic.Si telescoape degeaba gasesc mai tari sa montezi mai tari pentru ca nu-l ridica trebuie sa fie cam pe la jumate sa-l poata ridica.Si nu stiu ce ar putea sa-l arunce pana la jumate nu cred ca exista asa ceva. Doar cum ai spus tu daca gasesc ceva din fabrica care are si incerc sa-l montez dar pentru asta daca este asa ceva mar costa o gramada de bani mai bine il deschid cu mana.
Poate vine cineva cu vreo inventie.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pe vectra C o merge? stie cineva daca se poate monta inchidere electrica ,motor care sa deschida si sa inchida? am vazut la un Q7 si mi-ar cam place asa ceva Respect!
Skip ads

  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
tase a scris:Pe vectra C o merge? stie cineva daca se poate monta inchidere electrica ,motor care sa deschida si sa inchida? am vazut la un Q7 si mi-ar cam place asa ceva Respect!

Teoretic se poate ORICE de pus in practica este mai greu sau costa cat nu face , ai putea sa iei sistemul de pe un mercedes Smile dar nu cred ca vrei sa dai 300E doar pentru asta
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
O fi mai ieftin la dezmembrari?
  • fratelo4u

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Mi-am montat si eu la vectra mea, dar am montat din fabrica , cred, amortizor la porbagaj si acesta se ridica destul de usor si nici nu balanseaza. O sa revin cu un mini video.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Bun tutorialul. Am si eu 4 actuatoare de la o inchidere centralizata cumparata si nu stiam la ce sa le folosesc. In ceea ce priveste montarea si unui amortizor la portbagaj pentru ridicarea lui uniforma, eu cred ca se potrivesc cele de la capota de Vectra B, folosind acei ''bulbi''.


Ultima modificare facuta de ksper la Sam 03 Mar, 2012 2:46 pm
  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
tase a scris:O fi mai ieftin la dezmembrari?

posibil sa fie mai ieftin la dezmembrari doar sa gasesti Smile s-au pus destul de recent la mercedes , audi , bmw , rover , posibil sa mai fie dar modele dupa 2008-2009
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@ksper : nu vinzi un actuator din ala ? mi-as monta si eu, dar parca nu mi-as lua o centralizata pentru un singur actuator.
  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
o cautare pe "goagle" si gasesti cu 10 lei bucata , nu trebuie sa iei o inchidere pentru 1 actuator

zango astazi - 11:37 am a scris:
ksper a scris:Bun tutorialul. Am si eu 4 actuatoare de la o inchidere centralizata cumparata si nu stiam la ce sa le folosesc. In ceea ce priveste montarea si unui amortizor la portbagaj pentru ridicarea lui uniforma, eu cred ca se potrivesc cele de la capota de Vectra B, folosind acei ''bulbi''.


tot la asta m-am gandit si eu dar alea de capota sunt prea tari Smile am testat cu unu, e posibil sa mearga cu unele la fel ca dimensiuni ca alea dar se folosesc la mobila in general




Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

3/4/2012 11:41:24 AM
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Asta ziceam si eu, dar ma gandeam ca ii mai scutesc niste costuri unui coleg, in loc sa iau de la necunoscuti. Nu ? Apoi, sper ca am inteles corect explicatiile de aici si sa reusesc sa fac "instalatia" de unul singur.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR