Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • Valy_BYG

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1999 X14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
salut tuturor, sunt pe punctul de a achizitiona o vectra A din 93 care are probleme grave la motor,se pare ca un piston arata foarte rau,de altfel si supapele din dreptul lui sunt deterorate pentru ca i sa rupt cureaua de distributie, are toate consumabilele schimbate recent,bucsaria pe fata facuta,planetare inlocuite,tapiserie refacuta.masina are ABS si trapa manuala ca optiuni.intrebarea mea este urmatoarea ; Merita sa o repar sau sa il las pe proprietar sa o duca la fier vechi pentru ca asta intentioneaza?mentionez ca masina are toate actele in regula si o instalatyie gpl care nu este omologata dar care functiona. si pe mine ma costa un voucer sau 1500lei
Skip ads

  • Motz
  • *
  • 6 mesaje
  • din 22 Feb 2012
  • Vectra 1991 C20NE
  • Calarasi
  • Motz

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Sall!Eu unu zic ca merita,investitia nu te va duce f mult.Decat sa iti iei un DSN sau vreo "Solnita" mai bine fao pe asta.Vb asa k sunt posesorul unui vectra C20NE,cam aceleasi optiuni.RESPECT!
  • Valy_BYG

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1999 X14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns Motz,reparatia nu ma costa mult pentru ca o repar eu. inca nu am evaluat motorul dar daca pe langa cele mentionate mai are si altele cred ca il inlocuiesc cu totul si i-am dat cheie. si daca as schimba motorul as pune de 1.6 ca nah e criza si asta consuma mai putin. a mai pus cineva 1.6 pe o vectra 2.0? daca da ce modificari trebuiesc facute. Multumesc
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eu zic ca mai bine lasi 2.0 sau pui 1.8. 1.6 mi se pare mic pentru masina asta. 1.6 are consum 7-8 in oras, eu cu c20ne scot in bucuresti 10.
Iar de reparat, se merita. Mai ales ca dai asa putin pe masina. In banii astia poti sa-ti iei si un c20ne bun de pe o masina de la dezmembrari si-ti pastrezi motorul actual pentru piese.
Skip ads

  • Valy_BYG

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1999 X14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
In concluzie,merita sa investesc inea.As pune un motor mai mic dar ma gandesc ca trebuie sa schimb instalatie electrica,calculator si sa nu ma inpotmolesc la treburile astea.sa aflu atunci ca ba una ba alta nu se potrivesc. o merge oare sa pun un 1.6 sau 1.8 si sa las instalatia electrica actuala? Multumesc pentru raspunsuri.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca pui alt motor cheltui mai mult.
pt 1,6 75 cai iti trebuie motor, cutie, planetare, fuzete,instalatie electrica.
pt 1,8 90 cai iti trebuie motor,instalatie electrica. cutia si planetarele 90% merg.
pt c20ne iti trebuie motor. gasesti de la 300 ron in sus.depinde de bafta.intr-o zi il pui sus si atat. la 1500 ron daca arata bine tabla masina merita 100%. mai pui un 700 ron motor si ce o mai fi si ai masina 2-3 ani fara probleme.
  • Valy_BYG

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1999 X14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
tabla arata binisor,are cateva puncte de rugina pe praguri dar in rest nu este mancata la aripi sau la lonjeroane.dupa ce i remediez problema motorului o sa i dau si o vopsea(am un prieten care e vopsitor si nu ma costa decat materialele), jante de aluminiu si geamuri fumurii si o intineresc considerabil. acum are jante originale care sunt deteriorate dar care le pastrez findca au cauciucuri de iarna. Multumesc pentru raspunsuri. azi sper sa o aduc acasa.
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Rugina la praguri + aripi spate vei avea mereu:)). Oricum, se pot inlocui usor. Daca faci rost de 1000€ sa zicem, o faci super masina(motor + vopsea + piese + folie)
  • Valy_BYG

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1999 X14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Stie cineva unde este pansonata seria motorului la vectra 2.0? si daca este vreo diferenta intre c20ne si 20ne? multumesc
  • Valy_BYG

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1999 X14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
seria va spun eu unde o gasiti,pe blocul motor in partea dreapta cum te uiti la el,are ca o buza si acolo este pansonata.
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
c(catalizator)20ne, 20ne e fara catalizator, e non-euro mi se pare, iar c20ne e euro2.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR