Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
As vrea sa stiu cateva detalii si pareri despre cutia automata de pe Opel Zafira B, motor de 1.9 CDTI de 150 de cai. M-ar interesa care ar fii diferenta de consum fata de motorul 1.9 101 cai, cutie manuala. Costuri de intretinere (schimb ulei si alte consumabile daca e cazul)
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si de ce ti se pare ca asta e topic de discutii generale?
se muta la zafira...
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
pentru ca am nevoie de un raspuns cat mai rapid. Vroiam un raspuns despre cutia automata de la opel in general.. Te rog lasa topicul aici. Chiar mi-ai face un mare serviciu.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In primul rand consumul nu depinde asa de mult fata de motor sau de cutie.
Depinde de foarte multi factori.
El poate fi cu mult mai mic,la fel, sau cu mult mai mare.
Depinde de greutatea masinii.De uzura motorului.De uleiul din motor.De gradul presiunii aerului in anvelope.Modelul anvelopelor cat si varsta lor.De care este stilul de condus.De cati kilometrii faci zilnic.De trafic.Conditiile meteo.Si daca vrei mai zic.

In al doilea rand acest forum are niste reguli care trebuiesc respectate fie ca ne place sau nu.
Skip ads

  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Asta am inteles. Ok. imi cer scuze, insa chiar am nevoie de o parere rapid, pentru ca maine ma gasesc cu cineva sa vad o Zafira dinasta si nu vreau sa dau banii pe ceva nefiabil si apoi mai tarziu sa-mi para rau.



In legatura cu consumul e clara situatia ca variaza. Asta stiu si eu. Ma gandeam ca in cartea masinii e un cosum mediu estimat. La Zafira mea 1.9, 101 cai , cutie manuala, ar fii mediul undeva la 5.5-5.7
  • t0xyqu3

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2011

  • Mesaj Privat
eu am un opel astra cu cutie secventiala cea de pe astra este identica cu cea de pe zafira. cu exceptia schimbului de ulei care se face periodic nu am avut nicio belea cu ea, adaug faptul ca masina are 170000km. in legatura cu consumu eu am c mediu de 5.8 la 100. dak mai vrei sa stii ceva dami un PM
  • costy_moto@yahoo.com

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
am probleme la cutia automata dua ce se incalzeste indiferent de ce treapta ias da se tureaza an gol am luato recent si nu stiu prea multe despre masina are 250000 de mile la bord uni zic ca e cutia praf alti zic sai schimb uleiu (uleiu din cutie e cam subtire si spre visiniu) as vrea o parere
  • iulius132

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
SI eu am acceasi problema si am schimbat uleiul in cutie si la fel face .
Skip ads

  • jagopap

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2013

  • Mesaj Privat
reparat, sau schimbat cutie.... sigur... cel putin blocul de supape e dus...
  • iulius132

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Unde si cat costa?Daca se poate.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
iulius 132 ai PM cu adresa unde poti repara cutia
  • jagopap

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2013

  • Mesaj Privat
reparatie in jur de 1500-2000 euro.... Si eu strang din dinti si de bani s-o repar/schimb a mea...
Skip ads

  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am cumparat recent o zafira b cu cutie automata AF40 - 6 trepte.
90% OK. DAR cind pun selectorul pe inainte, pana eliberez frana tremura masina si tinde sa se opreasca. Dupa ce dau drumul la frana totul se desfasoara normal, schimba frumos merge normal. Aveti vreo idee asa de inceput de investigatie?
  • jagopap

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

La tine poate fi convertizorul de cuplu. vezi la mers constant, eventual cu tempomatul pus daca ai variatii de turatie.

Eu mi-am reparat in sfarsit cutia... cost total 1600 euro la Mercom in Arad. Manopera demontaj-montaj, ulei si adaptari era de 300 euro. Deci reparatia in sine era 1300 euro.

S-a desfacut total cutia, desi mi s-a spus ca s-ar putea sa fie doar blocul de valve de vina, eu am cerut sa verificam tot prin demontare totala pe bucati, evident cu manopera mai mare.

Pana la urma s-a pus bloc valve NOU (620 euro, in promotie acum la Mercom). Initial eram intelesi cu unul reconditionat, caci s-ar fi putut sa fie uzuri mari la discuri etc. caci masina are 245.000 km. Cum discurile erau in majoritate in regula, am ajuns la concluzia ca mai bine punem un bloc nou, pastrand suma de raparatie preconizata initial.

Schimbat cateva discuri de frictiune care aveau pete de arsura, banda de franare, pistoane de compresie sau cum se numesc.

Pus convertizor reconditionat. Pe blocul de valve, mai ales pe solenoizi era un fel de pasta gri, parca metalic. Cel mai probabil din convertizor, caci de altundeva nu era de unde sa fie asa ceva.

Garantie data un an fara limita de km.

Rezultatul: pot sa zic ca schimba perfect (desi nu am condus una nou-nouta ca sa compar). La rece se simte un pic cand introduc din P in R sau D, dar nici nu se compara cum era inainte. Acum pot sa zic ca inainte era soc, desi credeam ca e normal. In ultima vreme cu uleiul fierbinte se oprea motorul daca puneam din D in R.

Odata incalzita uleiul din cutie nu se mai simte nimica la aceste manevre a manetei, doar se aude cum incet si fin apare acel sunet cand motorul vrea sa traga dar tii piciorul pe frana.

La schimbari de trepte totul e lin. Kickdownul este rapid chiar si cu retorgradare 2 trepte, fara socuri la schimbari in sarcina maxima.

Primul schimb de ulei trebuie facut la 5000 km, apoi la fiecare 40.000. Daca se face asa nu e necesar de fiecare data schimb total. Teoretic pe urmatorii 250.000 km cel putin ar trebui sa fie totul in regula...
  • Shadow_m

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut, doresc sa achizitionez si eu un Opel Zafira B din 2009, 1.9cdti de 150 CP avand cutie automata. Aceasta cutie are convertizor de cuplu sau cum se numeste el si ce cod are ca sa pot sa ma documentez si eu. Multumesc
  • jagopap

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Toate sunt af40. Pe motorul de 150cp e cu alphacode PK.
  • costel.diaconu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Da la tipul asta de cutie AF40 de la motorul de 150cp Astra H sau Zafira B a-ti gasit si filtru de ulei? ca in catalogul de piese de la importatori da si filtru hidraulic da eu nu am gasit niciuna cu filtru, DSG-ul de la VW au toate filtru.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Are filtrul in cutie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR