Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • mihail75

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Intrebare de proaspat posesor de Opel Astra sedan: cind deschid portbagajul (indiferent ca e vorba de deschiderea prin apasarea butonului din bord sau de pe cheie) atunci cind are loc deschiderea efectiva se aude un zgomot dublu, ca si cum ar declansa de doua ori mecanismul. Asa face la toate modelurile sau sa fie altul motivul? Nu apas prelungit pe buton, deci nu aceasta e cauza.
Skip ads

  • B35VUP

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
La mine se aude un zgomot obisnuit de deschidere, nimic 'dublu'.
  • Alex87

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
mihail am si eu un astra sedan 2010 si am aceeasi problema cu inchiderea portbagajului...uneori se inchide si se deschide in mod repetat de cate 2-3 ori la o singura apasare Rolling Eyes
  • mihail75

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2011

  • Mesaj Privat
salut, chiar azi am observat o chestie ciudata. Daca apesi pe mijlocul butonului de deschidere portbagaj, face acea faza cu 2-3 incercari de deschidere, in timp ce daca apesi pe margine (ori in stanga, ori in dreapta), merge normal, se deschide normal (o singura declansare). Mai incerc si zilele urmatoare, incearca si tu.
Skip ads

  • swef
  • *
  • 4 mesaje
  • din 19 Oct 2011
  • Astra 2010 16 xer
  • Bucuresti
  • swef

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 16 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2011

  • Mesaj Privat
salut! constatare la opelul meu astra h sedan 2011. cand apas butonul de deschidere a porbagajului din interior si aud acea dubla deschidere ,constat ca la inchiderea lui acesta nu se mai incuie si trebuie apasat din nou butonul de deschidere pentru a se incuia.
  • mihail75

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2011

  • Mesaj Privat
exact la fel face si la mine (revin si apas in interior, ca il pot inchide). Inca nu m-am dus la service, ezit si pentru ca in Iasi ii avem pe cei de la Gold&Platin, ce sunt un dezastru, imi e teama ca mai rau imi strica.
  • B35VUP

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
La mine a facut acel dublu click cand am avut luna asta masina complet inghetata.
Parerea mea este ca incearca sa-l deschida dar din cauza ca nu il poate impinge in sus
intervine o protectie. Sistemul este identic ca la hatch.
Solutia la mine, cu o mana apas pe telecomanda sa-l deschid, cu cealalta trag usor de capac.
Concluzia. merge fara probleme chiar si la -15 gr
  • swef
  • *
  • 4 mesaje
  • din 19 Oct 2011
  • Astra 2010 16 xer
  • Bucuresti
  • swef

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 16 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am rezolvat-o cu portbagajul si cred ca puteti face la fel. In momentul cand actionezi butonul din habitaclu pentru deschidere el actioneaza o singura data dar din cauza unor "factori" el nu citeste deschiderea si actioneaza de mai multe ori. Acesti" factori" sunt doua bucsi cu filet care trebuie putin desfiletate pentru a-l tine in tensiune si a opune rezistenta sigurantei de deschidere. Concluzia este ca desfiletand cele doua bucse in momentul in care inchideti portbagajul trebuie sa apasati un pic mai tare sa se inchida nu doar din greutatea lui. O seara buna
Skip ads

  • swef
  • *
  • 4 mesaje
  • din 19 Oct 2011
  • Astra 2010 16 xer
  • Bucuresti
  • swef

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 16 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2011

  • Mesaj Privat
stie careva exista la sedan codita( eleron) pentru portbagaj?
  • bogdancri21

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2012

  • Mesaj Privat
codita de portbagaj este dar din alea de la turci (marfa de bazar).
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ca tot e topicul despre deschidere porbagaj am si eu intrebare.La un astra H caravan se poate in vreun fel deschide portbagajul dinauntru?As vrea sa plec la un drum mai lung cu masina si am 2 bebelaci de vreo 2 ani si as vrea sa-i culc pe timpul noptii in portbagaj...au loc destul si masina o sa fie cam goala.Si nu as vrea sa ma trezesc ca deschid ei cumva portbagajul in joaca,de-aia am intrebat....
  • mihail75

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2011

  • Mesaj Privat
treaba cu acele "bucsi" cu filet am descoperit-o si eu. Le-am desfacut putin, a mers bine 3 zile, apoi a luat-o de la capat. Dupa o luna, acum cu inghetul, culmea, nu mai face. Cum a dat caldura, a luat-o din loc. Am mai umblat la acelea, dar degeaba.
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
george_eu25 a scris:Ca tot e topicul despre deschidere porbagaj am si eu intrebare.La un astra H caravan se poate in vreun fel deschide portbagajul dinauntru?As vrea sa plec la un drum mai lung cu masina si am 2 bebelaci de vreo 2 ani si as vrea sa-i culc pe timpul noptii in portbagaj...au loc destul si masina o sa fie cam goala.Si nu as vrea sa ma trezesc ca deschid ei cumva portbagajul in joaca,de-aia am intrebat....
Poate imi raspunde si mie cineva care se pricepe....
  • B35VUP

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Poate imi raspunde si mie cineva

Daca postai intrebarea la sectiunea posesorilor de astra H caravan primeai raspunsuri posibil in cateva ore.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Hai sa incerc eu un raspuns de-aici din sectiunea H Caravan ( SW) : personal cred ca nu au cum sa-ti deschida din interior pentru ca nu au pe ce sa apese sau de ce sa traga. Citisem eu undeva ca poti deschide haionul si din interior daca indepartezi dopul acela de cauciuc de pe capitonaj si rasucesti stanga cu o surubelnita dreapta de nu stiu ce mecanism aflat in interior dar nu- mi amintesc sa fi vazut asa ceva atunci cand am umblat pe- acolo. Chiar m- am intrebat si eu cum poti deschide din interior haionul daca ai vreo problema cu inchiderea centralizata.

@george_eu25: Ca sa fie treaba cat mai sigura folosesti sigurantele copii ale usilor spate, rabatezi pana jos bancheta si bagajele raman cat se poate in spate spre haion. O sa doarma intre scaunele fata si bagaje. La haion n-au cum sa ajunga, usile spate sunt blocate deci pe unde mai pot sa iasa? Doar pe cele din fata.


Ultima modificare facuta de Blebeanu Lorin la Dum 04 Mar, 2012 11:28 pm
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@B35VUP eu nu stiu unde ai vazut tu sectiune speciala pentru astra h caravan ca eu nu am vazut nicaieri... Shocked E o discutie in cadrul sectiunii"astraH" si e exact pe tema care am intrebat eu!Avea rost sa fac alt topic?

@Blebeanu Lorin multumesc de raspuns...Au totusi 3 ani,ma indoiesc ca se joaca ei cu surubelnite si oricum nu au de unde ia una.Vroiam sa fiu sigur ca nu au vreun fir,buton...ceva de care se trage ca sa se deschida portbagajul in caz de urgenta,cum mai sunt la alte masini.Faza e ca as vrea sa plec la vara pana in italia si pe timpul zilei sigur nu au rabdare in masina la un drum asa lung,asa ca ma gandeam sa plec noaptea si sa-i culc in portbagaj,de-aia am intrebat.Si mai ales ca nu o sa am decat 2 gentute....
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salutare
à propos de portbagaj ...
* fara contact, deschid normal portbagajul dar lampa nu se aprinde ...
apas pe cheie pe butonul de deshidere centralizata, bu portbagajul deschis (desi masina e deschisa) si se aprinde becul din portbagaj.
* cu cheia in contact, deschid portbagajul si se aprinde becul din prima, normal ...
ce ziceti ? ce sa fie ?
multumesc, bafta !
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pe tema asta a mai fost facut un topic
https://www.clubopel.com/vie...ighlight=#1119445
se pare ca e o problema la acest model...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR