Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • florinel2000

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
De curand a inceput sa imi bazaie difuzorul stanga fata si m-am hotarat sa le schimb.
Pe masina am un cd player sony cdx-gt20 asa ca m-am hotarat ca si difuzoarele sa fie tot sony.
Am tot cautat si am gasit 2 difuzoare care cred ca se potrivesc (daca nu ,va rog sa imi spuneti!)


Detali tehnice :
Difuzoare coaxiale pe 2 cai
Diametru - 16.5cm
Putere de ieºire de 190 W
Putere nominalã de 40 W
Raspuns in frecventa: 50-24000Hz
Impedanta: 4 Ohmi
Diafragmã conicã HOP
HDLD (High Density Layered Diaphragm - Diafragmã cu straturi de înaltã densitate)
Mascã inclusã

INTREBARI:
*Trebuie sa fac modificari la cabluri pentru a pune aceste difuzoare in locul celor vechi ?
*Am inteles ca diametru la difuzoarele originale e de 17' si acestea sunt de 16.5' dar pe cutie apare 17' pot intampina probleme la motare ?
*Dupa montarea acestor difuzoare as dorii sa las tot masca originara pe panoul portierei.credeti ca din cauza acelor tweetere nu o sa mai pot pune masca originara?
*A mai avut cineva aceste difuzoare pe masina,ce parere va lasat?
*E necesar sa dau panourile usilor jos sau se poate si fara sa le dau jos?
Masina : Astra g caravan
Skip ads

  • Copax

  • Mesaje scrise: 665
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic cã în afarã de ultima întrebare, la toate celelalte poþi rãspunde singur, încercând.
Dureazã mai puþin de o jumãtate de orã sã dai jos masca originalã (cum îi spui tu) ºi sã te lãmureºti singur.
La prima vedere difuzoarele nu-s chiar de aruncat, dar n-ai spus câte difuzoare mai ai pe maºinã, ce fel de difuzoare, sunt amplificate sau nu, dacã da - ce putere are staþia, ce impedanþã au celelalte, cum vrei sã le conectezi pe astea în serie sau în paralel cu altele?
Nu mai vorbesc de insonorizarea maºinii, a uºilor în special.(dacã în uºi vrei sã le montezi) Sunt lucruri care conteazã enorm în ce priveºte calitatea ºi puterea sunetului.
Cautã sã citeºti despre asta de la unii care au fãcut-o deja, ex. aici : http://www.astraclub.ro/ind...zare-usi-astra-g/
Sper sã nu fie consideratã reclamã, n-am nimic de împãrþit cu ei, e doar un exemplu.
  • florinel2000

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Copax a scris:Eu zic cã în afarã de ultima întrebare, la toate celelalte poþi rãspunde singur, încercând.
Dureazã mai puþin de o jumãtate de orã sã dai jos masca originalã (cum îi spui tu) ºi sã te lãmureºti singur.
La prima vedere difuzoarele nu-s chiar de aruncat, dar n-ai spus câte difuzoare mai ai pe maºinã, ce fel de difuzoare, sunt amplificate sau nu, dacã da - ce putere are staþia, ce impedanþã au celelalte, cum vrei sã le conectezi pe astea în serie sau în paralel cu altele?
Nu mai vorbesc de insonorizarea maºinii, a uºilor în special.(dacã în uºi vrei sã le montezi) Sunt lucruri care conteazã enorm în ce priveºte calitatea ºi puterea sunetului.
Cautã sã citeºti despre asta de la unii care au fãcut-o deja, ex. aici : http://www.astraclub.ro/ind...zare-usi-astra-g/
Sper sã nu fie consideratã reclamã, n-am nimic de împãrþit cu ei, e doar un exemplu.


Eu intentionez doar sa dau jos difuzoarele originale si sa le pun cele de mai sus in locul lor Very Happy
Pe spate tot acest model de difuzoare dar pe 13' siacelea sunt fara tweetere deci nu o sa am probleme daca pot sa pun masca originara sau nu.
Inainte sa le cumpar totusi vreau sa cer sfaturi ,sa nu le achizitionez si sa trebuiasca sa fac improvizatii dupa .
Crezi ca ar trebuii amplificate ?
Oricum multumesc pentru sfaturi!
  • Copax

  • Mesaje scrise: 665
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu, nu le amplifica dacã totul e original.
Totuºi, pãrerea mea e cã nu vei auzi mare diferenþã faþã de cele originale, dar cel puþin nu vor mai bâzâí.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
1. da se taie mufa veche.
2.diametrul difurilor originale e 16.5
3.aproape sigur va merge masca originala.
4.trebuie sa dai panourile de la usi jos.
5. in plus ai sa ai nevoie de adaptoare sa pui difurile sony. la opel prinderea difuzoarelor e un pic ciudata. nimic aftermarket nu se potriveste. se gasesc adaptoare la magazinele de profil.mai ai varianta sa distrugi boxele originale si sa faci adaptoare din ele.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
O singura recomandare am fata de au spus colegii mai sus...

Orienteaza-te spre alte difuri, astea-s niste petarde, ca si recomandare ... cauta COUSTIC (gasesti si de 16,5 si de 13 cm si gasesti si adaptoare de plastic pt montaj) sunt super ok ca si raport calitate - pret. Am avut si stiu ce spun.

Succes.
  • florinel2000

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
uskt2005 a scris:O singura recomandare am fata de au spus colegii mai sus...

Orienteaza-te spre alte difuri, astea-s niste petarde, ca si recomandare ... cauta COUSTIC (gasesti si de 16,5 si de 13 cm si gasesti si adaptoare de plastic pt montaj) sunt super ok ca si raport calitate - pret. Am avut si stiu ce spun.

Succes.


am auzit si eu ca sony nu sunt foarte bune in audio dar cd playerul meu nu duce decat 4x45.

Ce zici de aceste difuzoare ...

difuzoare coaxiale 3 cai
diametru: 16.5cm
putere RMS: 60W
putere Max: 240W
impedanta: 4Ohm
SPL: 92dB
raspuns in frecventa: 50Hz - 22KHz
diametru tweeter: 13mm
con din polipropilena
bobina din aluminiu

la pret de 140 lei

Intrebari Very Happy

*Daca puterea lor e de 60W iar cd playerul duce doar 45w(poate nici atat) se poate sa se strice ceva?
*Ce magazin imi recomandati ?pentru ca nu stiu nici un magazin pentru audio in CJ,difurile sony le-am vazut in mall si de aceea m-am axat pe ele pentru ca altceva nu am vazut mai bun.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Sunt mult mai ok decat Sony. Nu are ce sa pateasca nici playerul si nici difuzoarele.
Eu as recomanda sa pui un sistem pe fata: http://www.be-loud.ro/produ...to/Coustic/CS652/
  • astrafang

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Majoritatea HU scot intre 18 si 20 w rms, sony alea ce le vroiai tu sunt de rahat, le-am avut montate pe polo. Se aud bine pana pe la vol 15 din 37 dar si asa unele frecvente nu le reproduc. Nu ai zis ce player ai, poti luat si difuzoare de 2000 ron tot degeaba daca nu ai un player bun. Sfatul meu e sa mai strangi ceva bani si sa cumperi un sistem component cum ti-a recomandat uskt2005 sau chiar unele mai bune dar tot pe componente sa fie.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR