Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
sal
am o astra h 1.7 cdti caravan si am cd 50 phone pe masina, de care sunt complet nemultumit ca sonorizare
pot face ceva modificari la sistemul audio, gen sa schimb difuzoarele poate se aude ceva mai bine sau altceva fara a monta un sistem audio profi sa zic asa?
multumesc anticipat
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sau treci la cd 40 opera,boxele sunt ok
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Chiar daca schimbi difuzoarele, tot o sa se auda prost.
Am citit despre cateva persoane care au investit in difuzoare, dar au pastrat acelasi aparat. Dupa toata investitia, in boxe, insonorizare...se auzea mai prost decat cu difuzoarele originale.

Cum zicea si Stefan mai sus, treci la un aparat mai bun. CDC 40 opera se zice ca este varf de gama in sunet (la opel).
Ca sfat, daca te hotarasti sa schimbi HU, vorbeste cu colegul CristianTM.

PS: cateva info:
http://www.astraclub.ro/ind...ru-h/page__st__15
http://www.astraclub.ro/ind...portiere-astra-h/
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat boxele pe fata cu 2 focal K2 Power amplificate cu un Focal Solid 2 si pot spune ca sunt destul de multumit de cum se aude muzica.
Skip ads

  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
nu as vrea totusi sa renunt la cd 50 phone din cauza telefonului, daca se poate face ceva inbunatatiri la sist asta pe care il am deja
am inteles ca nu se poate chiar daca schimb difuzoarele, asta e
la cumnatul meu in astra g caravan se aude mult mai bine decat la mine, pacat ca nu au pus si pe h un sist macar egal cu cel de pe g ca dotare de baza ma refer
multumesc stefan, viz si rachim pt raspunsurile date
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
adrian_Jciurariu a scris:nu as vrea totusi sa renunt la cd 50 phone din cauza telefonului, daca se poate face ceva inbunatatiri la sist asta pe care il am deja
am inteles ca nu se poate chiar daca schimb difuzoarele, asta e
la cumnatul meu in astra g caravan se aude mult mai bine decat la mine, pacat ca nu au pus si pe h un sist macar egal cu cel de pe g ca dotare de baza ma refer
multumesc stefan, viz si rachim pt raspunsurile date


Poti sa faci ceva asemanator cu ce am spus mai sus, nu e nevoie sa renunti la Cd50. Eu am CD70 navi ca unitate.
  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu CD50 este un CD30 pe partea de audio plus integrarea telefonului.
Diferenta intre CD70 si CD30 din punct de vedere al redarii sunetului este MAREEE!....Daca iti CD70 mai cumperi si un UHP si ai bluetooth ai rezolvat si partea cu telefonul
  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
da cred ca asta ar fi o solutie, am sa vad acum cat ar ajunge o asemenea investitie
Skip ads

  • bz17dth

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
adrian_Jciurariu a scris:da cred ca asta ar fi o solutie, am sa vad acum cat ar ajunge o asemenea investitie
cd 70 navi plus modul bluetooth cu comenzi vocale minim 380 euro
  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
e cam mare costul pentru mine si nu cred ca merita investitia
am sa raman cu ce am pana la urma
multumesc tuturor pentru sfaturi si sugestii
  • FLX

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Eu am pastrat difuzoarele originale de pe fata care sunt de o calitate buna dar in schimb am facut unele modificari Hardware in CD30 MP3 (facut de Delphi Grundig) iar pe partea de radio si cd au ramas la fel. Casul nu are aux in sau extern in, nu am vrut sa renunt la el pentru unul aftermarket si am facut anumite modificari pentru a putea amplifica un semnal provenind de la o sursa externa de exemplu un telefon. Facand aceste modificari am renuntat la orice reglare de volum, bass, treble si balans pe partea de auxiliar, asta din cauza ca toate aceste reglaje se fac din procesorul casetofonului dar este si un avantaj in treaba asta , sunetul e amplificat direct de catre finalul audio ceea ce m-a ajutat sa obtin o banda mai larga a spectrului audio (sarind de toate filtrele procesorului) cat si o mai buna stereofonie.
Am renuntat la difuzoarele din spate ( cele puse in portiera ) si am montat altele pe polita din spate, astfel obtinand un bass mai frumos si mai pronuntat folosind portbagajul pe post de incinta acustica.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare.....Se poate monta alt cd aftermarket dar 2DIN?Intreb asta pentru ca am vazut ca la astea originale butonul de la bc este pe cd(sau cel putin asa e la mine care am cd30 mp3).Singurul aftermarket care am vazut ca merge e chinezaria aia cu navigatie,dedicat,care se vinde mai peste tot cu 1800-2000 lei.Dar sunt curios daca pot pune si altceva...
Skip ads

  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
daca ai comenzi pe volan poti comanda bc-ul de acolo ,in aceste conditii poti monta si unul aftermarket daca vrei fara sa renunti la bc
daca nu ai comenzi nu poti accesa bc-ul fara unitatea centrala si nu cred ca merita sa renunti la el
  • FLX

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2011

  • Mesaj Privat
In schimb nu o sa mai poata accesa meniurile ascunse
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Navigatiile dedicate aftermarket 2DIN au absolut toate butoanele intr-un meniu. BC, Settings ( sus , jos , stanga , dreapta ). Totul merge inclusiv comenzile pe volan !
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles ce spuneti voi...Deci doar chinezariile alea dedicate merg perfect!Eu am vazut pe un site(dar nu mai stiu care) un 2DIN din ala dreptunghiular care avea diferite interfete pentru maimulte modele.Pentru bmw,mercedes,mazda,parca si opel...etc.Faza e ca nu am mai gasit siteul respectiv.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR