Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:dar intreb eu aici, de ce de fiecare data "politia nu o sa rezolve mare lucru"? De ce nu putem avea acea incredere in politie? de ce nu simtim acea "siguranta si incredere" cand intalnim un echipaj?

Pentru ca fara martori, fara un portret robot, fara posibilitatea triangularii datorita legilor proaste, nu ai cum sa gasesti un telefon identic cu alte zeci de mii. De unde sa incepi sa il cauti si cum sa il recunosti? Rolling Eyes
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ai dreptate ...dar nici cand spui la politie ca telefonul este ONLINE la locatia X?
(Atunci cand am scris eu ca telefonul era "in urma cu 16 minute", am scris la 16 minute dupa ce telefonul figura online iar politia a fost anuntata). Atunci,printr-un un sistem al MAI puteau fi anuntati cei din arges si din zona indicata , cate aparate puteau fi de acelasi tip? -Destul de putine. Cate puteau sa aiba alecasi IMEI? -numai unul.
...Si ce putea fi in zona? -O parcare, benzinarie, un magazin/bar sau un cartier de locuinte, in acest ultim caz sunt de acord ca fara mandat nu se putea face nimic.


Ultima modificare facuta de Bunicu la Mie 07 Mar, 2012 8:30 am
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bunicu , eu iti inteleg frustrarea. Normal ar fi ca si serviciile speciale sa fie in slujba cetateanului.
Acum un an, o fata de aproximativ 16-18 ani(nu mai retin exact) s-a pierdut pe un traseu montan in Bucegi. SRI-ul a sprijinat cautarea abia la vreo 17 ore de la solicitarea inclusiv publica a parintilor care cereau disperat ajutorul pentru triangularea telefonului fetei. Si dupa ce au facut-o atat de tarziu mai aveau si nesimtirea sa o prezinte ca o mare favoare. Pe mine nu ma mai mira si nu mai sper nimic in tara asta.
Sunt curios cati isi dadeau demisia imediat in a doua mea tara(Germania).


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Mie 07 Mar, 2012 12:23 am
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Bravo! Si atunci ce speram noi aici?
...nu stiu de ce, am avut o ratacire, am fost paranoic si am crezut ca traiesc in alta tara.
Clar, am imbtranit.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Inclin sa cred ca sansele de a recupera telefonul sunt mici. In situatia data, stiind unde se aflta telefonul, ne strangem mai multi si mergem sa-l ridicam Laughing

Politia?!?! Ce poate sa faca, cu tota bunovointa, ii incurca birocratia. Pai cum, doar la noi avem Politie, Politie comunitara, Politie de proximitate, Evidenta populatiei, Jandarmerie, Jandarmerie montana, SRI, SPP, in mare si RAR sau Fisc si probabil se mai gasesc. Un furt se plimba prin 25 de birouri. normal ca se pierde fapta si faptasul (e drept, exagerez putin, insa in mare asta e realitatea)
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Locatia nu s-a mai schimbat, a ramas aceeasi de 18 ore. Sunt cu ochii pe monitor 24/24.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:Locatia nu s-a mai schimbat, a ramas aceeasi de 18 ore. Sunt cu ochii pe monitor 24/24.

Bunicu, incearca si la Politia de acolo. Mergi personal si poate reusesti sa ii convingi. Chiar nu stiu ce sa zic.
Ce localitate e? Sunt case, blocuri?
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
bingooooooo!

Am informatii ca telefonul a fost recuperat si se afla la Politia din Sl_obozia Jud. IL. In acest caz, retrag toate gandurile mai putin bune la adresa Politiei.

Va tin la curent!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Asteptam detalii.Si ma bucur pentru veste.

pirvu_daniel telefonul poate fi cunoscut dupa IMEI care este un cod unic pentru fiecare aparat.Se poate schimba dar foarte greu si cu ceva cunostinte despre acest sistem.Plus ca daca nu s-a sters nimic din el are agenda si aplicatiile instalate.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:bingooooooo!

Am informatii ca telefonul a fost recuperat si se afla la Politia din Sl_obozia Jud. IL. In acest caz, retrag toate gandurile mai putin bune la adresa Politiei.

Va tin la curent!


de data asta "felicitari politiei romane"

@Bunicu, sa va tineti tare si sa nu renuntati la pretentiile de la hot
sa faca puscarie ca asta merita...
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
zice-se ca telefonul nu ar fi parasit nicio clipa localitatea de unde a fost furat. Se pune intrebarea, de ce totusi , a aparut in Goagal la mai mult de 200 km distanta?

-Cat de sigure sunt informatiile primite de la google latitude?
-este posibil ca la un transfer al apelurilor catre alt numar sa apara telefonul in alta locatie?



are cineva o explicatie?
  • sorin_simple

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu cred ca ori a fost o eroare de la google, ori individul care a furat telefonul a facut ceva redirectionari spre un telefon aflat in jud. Arges. Totusi, a redirectionat totul spre un telefon aflat intr-o localitate cu acelasi nume ca cea in care a fost furat?
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
... ori au gasit un telefon identic (ca marca) cu cel furat (posibil furat de la altcineva si recuperat) si spera sa "inchida" cazul ...
de curiozitate, acum daca zic ei ca e in sediul din IL, aplicatia unde-l arata? daca-l mai arata...
  • sorin_simple

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Nu il arata pentru ca nu e conectat la internet. Probabil nu mai are nici baterie. Cei de la politie mi-au spus ca IMEI-ul telefonului coincide cu cel de pe cutia dusa de noi la politie in ziua cand s-a furat telefonul.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
va zic eu de ce...
probabil ca afiseaza dupa denumirea localitatii
Slobizia Arges
Slobizia Ialomita
etc
google probabil a gasit slobozia dupa coordonatele GPS sau denumirea localitatii fara coordonate GPS si apoi a tras concluzia ca e slobozia arges fiind primul in ordine alfabetica
posibil sa fie vreun bug sau o scapare flagranta din partea goagal...
sunt foarte curios ce arata cand va ajunge telefonul la proprietar...
si mai ales starea in care se afla telefonul...


Ultima modificare facuta de jgyprime la Mie 07 Mar, 2012 1:21 pm, modificat de 2 ori in total
  • sorin_simple

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Da, ar fi o explicatie plauzibila...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cangri a scris:pirvu_daniel telefonul poate fi cunoscut dupa IMEI care este un cod unic pentru fiecare aparat.

cangri, stiu asta. Ideea era cum te apuci sa cauti un Galaxy S daca nu il localizezi? Bate din usa in usa Politia si intreaba: "Aveti cumva un Galaxy S? IMEI-ul la verificat".
Felicitari Politiei Romane! Asta arata ca stiu bine cine se ocupa de infractionalitatea din zona(cine se ocupa de talharii, cine de furturi etc etc). Prea au mers la fix. Asa au facut si la mine cand am patit-o. Au fost luate la sectie toate gruparile care operau in zona spitalului 1 din Craiova. Spre ghinionul meu, hotul nu era din ele.
  • sergyu

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Telefoanele pot fi descoperite foarte usor, doar sa fie vointa din partea politie si un pic de colaborare cu SRI, telefon furat in aceasi metoda a fost descoperit dupa 2 sapt descoperit la a 5 mana, sa zic asa, la aproximativ 150 km de locul unde a fost furat.Politia doar a mers la adresa primita de la SRI unde se afla telefonul mai mult de 24 de ore, au venit pe fir si au ajuns la persoana care a savarsit furtul , persoana care a fost ulterior condamnata la 2.6 ani inchisoare, avind mai multe infractiuni de genul asta.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Stiu un caz similar ce i s-a intimplat unui coleg de forum (nu din Bucuresti), avea cunostinte la politia locala, a doua zi si-a recuperat telefonul furat, telefonul a fost gasit doar dupa IMEI. Ideea e ca daca se vrea se poate.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Se gaseste orice telefon dupa IMEI ,fara judecatori,eu stiu ce spun ,nu mai bateti cimpii....daca depui plingere la o sectie de Politie si se inregistreaza sau se da pe 112 si ai seria IMEI pe ambalajul,cutia telefonului se gaseste imediat ce se conecteaza la retea ,adica se introduce un sim in el,asa ca cei care credeti ca mai suntem in EPOCA de PIATRA,(chiar daca suntem in tara care face parte din AFRICA ...EUROPEI)va inselati amarnic...daca cumparati telefoane la colt de strada sa va ginditi bine inainte de a da banii ca va treziti cu ,,,unii,, la usa care va lasa fara telefon ,va duc si la sectie pentru declaratii si va spun ,,DACA vreti sa va recuperati banii mergeti si dati in judecata persoana care v-a vindut telefonul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR