Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Nu dai jos nici o distributie, decat daca demontezi chiuloasa. Din imaginile lui djtaotao reiese ca se poate demonta galeria de admisie (ca de despre asta e vorba=piesa cu gauri adica), dupa ce s-a demontat acel capac. Cred ca se poate dezlipi/demonta de pe chiuloasa si curata, fara sa demontezi chiuloasa.
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am sa ma apuc si eu de treaba! Vreau sa curat EGR-ul, si daca pot sa dau jos si galeria, ar fi ideeal! Am vazut pozele, ca a reusit sa dea jos fara sa demonteze chiuloasa de pe motor!
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:Sigur nu se scot injectoarele si, daca imi amintesc bine, nici bujiile. Te vor deranja, deci se demonteaza, conductele de la injectoare. Cu siguranta te vor stanjeni corpul filtrului de ulei, cred ca si termoflotul, respectiv buretii aia care imbraca pompa de injectie.



Gaura aia din dreapta este unde intra senzorul de presiune turbo? Am curatat azi senzorul ala si am bagat o surubelnita in interiorul gaurii acolo... m-am crucit ce mazga am scos din interior. M-am straduit cu niste pensete de stomatologie sa curat pe cat posibil interiorul in zona gaurii la senzor. La mine la fel... era un fel de pasta neagra... uleioasa.
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Da. In acea gaura intra senzorul de presiune.
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc de lamurire. Inseamna ca si la mine gasesc ceva similar ca in pozele tale... un strat consistent de mazga. Acum intrebarea e... daca scoti doar capacul de la admisie, ai cum sa cureti cumva si partea dinspre motor fara sa cada toata mizeria aia in compartimentul motorului? Parca nu as vrea sa demontez chiuloasa pentru asa ceva.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Daca reusesti sa scoti capacul fara sa dau chiuloasa jos, te rog sa ma anunti si pe mine, vreau si eu sa fac asta, dar fara sa dau chiuloasa jos! Bafta!
  • B-14-RBL

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Da se poate da jos tot fara chiuloasa, galeria si egr se demonteaza relativ usor e unpik mai greu la desfacut conductele de motorina prinse pe pompa in rest daca ai scule merge perfect
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Duminica vreau sa fac si eu operatiunea asta,la mine cred ca una din garnituri este dusa pentru ca scapa aer,o sa incerc sa fac si un tutorial,daca am timp.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Spor! Si eu ma tot gandesc la curatarea galeriei... dar nu prea imi vine sa ma apuc... mai ales ca impresiile dupa curatare sunt total neutre. Masina nu merge nici mai bine... nici mai prost.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
La mine sigur o sa mearga,nu neaparat din cauza curatari cat din cauza schimbarii garniturilor,care acum scapa.
  • marianmanu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salutare ! Am încercat și eu sã curat ege-ul la h 1.7 dar nu am reușit sa desfac cele 2 șuruburi de jos. O sã mai încerc când se mai încãlzește puțin afarã. Aș vrea totuși sã curat și galeria de admisie care am vãzut ca are ceva depuneri. Poate sa-mi spunã cineva dacã are multe șuruburi în partea de jos și dacã pot sã o desfac fãrã sã am nevoie sã întru sub mașinã?
  • petrache_adrian2005

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Colegi la Y17DT daca desfac galeria de admisie cum curat acea mizerie de pe chiuloasa? Nu scapa in motor pe acele gãuri de la chiuloasa?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR