Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Ce ar trebui sa faca butonul mic si rotund care se afla dupa butanele de la geamurile electrice? (nu cele de comp de bord)


Ultima modificare facuta de SAW la Dum 09 Sep, 2007 9:51 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
da, si pe mine m-ar interesa ce face butonul ala
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Trece peste protectia la inchiderea geamurilor electrice.
Daca tii apasat pe el si inchizi geamul nu se mai opreste la intalnirea unui obstacol.E folositoare si iarna daca ingheata chederele si nu vrea geamul sa urce.
  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru lamurire!
Skip ads

  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Wow! in sfarsit aflu si eu, multzam!
  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:Trece peste protectia la inchiderea geamurilor electrice.
Daca tii apasat pe el si inchizi geamul nu se mai opreste la intalnirea unui obstacol.E folositoare si iarna daca ingheata chederele si nu vrea geamul sa urce.


nu cred ca are legatura cu ce ai zis tu.
la mine are functia de a anula/activa functia de "one touch" ale geamurilor electrice.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
geamurile au protectie la inchidere :

adica daca de la jumatatea cursei in sus intalneste un obstacol , o sa dea inapoi

tine butinasul mic apasat si pune pe cineva sa tina mana acolo si fa o proba sa vezi despre ce zic Very Happy
  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:geamurile au protectie la inchidere :

adica daca de la jumatatea cursei in sus intalneste un obstacol , o sa dea inapoi

tine butinasul mic apasat si pune pe cineva sa tina mana acolo si fa o proba sa vezi despre ce zic Very Happy


nope, l-am zapacit azi cat l-am apasat si am ajuns la acelasi rezultat. si am observat ca poate fi programat in mai multe feluri. one touch doar la coborare sau one touch si pe coborare si pe urcare. la un momentdat mergea doar cel de la sofer pe one touch, cel de la pasager mergea normal...
nu stiu ce sa zic....dar la mine indiferent ca apasa cineva pe geam....tot urca pana isi da sufletul motorasul..
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
mai e pe forum un amic cu o calibra si nu ii merge functia one touch in nici un fel , posibil sa se fi defectat modulul
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu e defect modulul. inseamna ca a decuplat bateria si nu a mai "initializat" functia one touch.

Ia spune -i prietenului tau sa puna contactul, sa tina apasate timp de 10 sec ...si mai mult ca sa fie sigur....butoanele de geamuri in pozitia inchidere, si apoi sa incerce functia one touch (geamurle sa fie inchise) Laughing
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
trust me ca nu vrea Smile
  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
cred ca eu sunt "prietenul" respectiv... si nu merge indiferent cat tin apasat pe buton, inchis sau deschis.
Skip ads

  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
SAW a scris:cred ca eu sunt "prietenul" respectiv... si nu merge indiferent cat tin apasat pe buton, inchis sau deschis.


poate te ajuta cu ceva, daca te deranjeaza lipsa acestei functii.

http://www.autoaccesorii.ro...ducts.php?id=1326
  • il20let

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Calibra 1993 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
[quote="alex_t
nu cred ca are legatura cu ce ai zis tu.
la mine are functia de a anula/activa functia de "one touch" ale geamurilor electrice.[/quote]

La mine doar anuleaza functia "one touch" .Adica daca geamul se ridica singur si apas butonelul...geamul se opreste.

Functia "one touch" se activeaza prin coborarea sau ridicarea geamului si mentinerea butonului apasat timp de 2 sec.
Aceasta se reseteaza de fiecare data cant este deconectata bateria si de fiecare data trebuie reinitializata.
  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
il20let a scris:[quote="alex_t
nu cred ca are legatura cu ce ai zis tu.
la mine are functia de a anula/activa functia de "one touch" ale geamurilor electrice.


La mine doar anuleaza functia "one touch" .Adica daca geamul se ridica singur si apas butonelul...geamul se opreste.

Functia "one touch" se activeaza prin coborarea sau ridicarea geamului si mentinerea butonului apasat timp de 2 sec.
Aceasta se reseteaza de fiecare data cant este deconectata bateria si de fiecare data trebuie reinitializata.[/quote]

se pare ca la fiecare se foloseste altcumva :d
pai asa "utilizezi" functia de one touch, daca tii apasat 1-2 sec pe butoanele de geamuri.
eu ma refeream ca sa o activezi, dupa ce a fost scoasa bateria, sau dupa caz sa o dezactivezi,
mai bine nu puneau astia butonu ala Very Happy
  • il20let

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Calibra 1993 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai ca sa functioneze mai intai trebuie initializata funtia ...adica lasi geamul tinand apasat pe buton(cel pentru geam) si cand geamul a coborat total mai tii inca 2 sec apasat pe buton si ar trebui sa auzi un "click" ca un zgomot de releu care declanseaza.....

Asa se activeaza functia "one touch".
  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
nu merge Smile
daca o sa vina cineva joi, va las sa va jucati cu geamurile mele Smile
  • il20let

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Calibra 1993 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cei care aveti alarme care cand inchideti masina se salta geamurile automat si cand puneti contactul se armeaza sigurantele de al usi,sa aveti in vedere ca daca sigurantele usilor sunt armate functia "one touch" este dezactivata.....aceasta functioneaza doar cu sigurantele usilor in pozitia "deschis".

Cei care aveti acest buton si nu functioneaza nici dupa ce ati incercat sa initializati functia respectiva,puteti sa schimbati acel buton(ansamblu) deoarece nu functioneaza.....eu am avut aceeasi problema.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
il20let a scris:Cei care aveti alarme care cand inchideti masina se salta geamurile automat si cand puneti contactul se armeaza sigurantele de al usi,sa aveti in vedere ca daca sigurantele usilor sunt armate functia "one touch" este dezactivata.....aceasta functioneaza doar cu sigurantele usilor in pozitia "deschis".


exceptia nu confirma regula Very Happy la mine merge onetouchu din orice pozitie Smile

il20let a scris:
Cei care aveti acest buton si nu functioneaza nici dupa ce ati incercat sa initializati functia respectiva,puteti sa schimbati acel buton(ansamblu) deoarece nu functioneaza.....eu am avut aceeasi problema.


asa ziceam si eu , dar mai pot face probleme s in zona de circuite de la motoras, oricum e mai usor de verificat cu un alt bloc de butoane
  • speed_csn

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Calibra 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Daca tot se vorbea (anul trecut Embarassed ) de geamuri pe aici, am si eu o problema.
Nu mi se mai deschide geamul din dreapta, agata ceva geamul si nu ii da voie sa coboare. Daca Deschid usa geamul coboara si urca normal, ati mai patit vreunul asa ceva? Aveti vreo idee ce ar putea fi?

ps: Geamuri electrice, la noua calibra Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR