Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare PROBLEMA la vectra b 16 16v am pierdut 500ml antigel in 15 km azi am iesit la o plimbare si dupa ce am oprit masina am vz ca picura de sub ea am deschis capota si din zona asta mai exacat curgea de pe acel surub in stea ce este in zona aia e u zic ca e in spatele termostatului va rog ajutati_ma multumesc
Skip ads

  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
undeva in acel loc are niste Doape de aluminiu se numesc "doape de gheata" am avut si eu aceasta problema acum 2 saptamani Smile
din cate am inteles de la mai multi mecanici din cauza antigelului acele doape se macina si in timp curge p acolo , e doar 3 lei un dop si ai scapat de probleme Very Happy (asta daca e de acolo)
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cip_dmx a scris:Salutare PROBLEMA la vectra b 16 16v am pierdut 500ml antigel in 15 km azi am iesit la o plimbare si dupa ce am oprit masina am vz ca picura de sub ea am deschis capota si din zona asta mai exacat curgea de pe acel surub in stea ce este in zona aia e u zic ca e in spatele termostatului va rog ajutati_ma multumesc


Aceea, este carcasa termostatului la tine. Verifica toata carcasa termostatului, sa nu fie slabita, sa nu fie fisurata, sa nu aiba garnitura deteriorata.




zango a scris:undeva in acel loc are niste Doape de aluminiu se numesc "doape de gheata" am avut si eu aceasta problema acum 2 saptamani Smile
din cate am inteles de la mai multi mecanici din cauza antigelului acele doape se macina si in timp curge p acolo , e doar 3 lei un dop si ai scapat de probleme Very Happy (asta daca e de acolo)


zango , pozele lui cip_dmx[b] sunt ''rasturnate'', ca sa scriu asa. Locul din poze nu are nicio legatura cu locul pe unde ai avut tu probleme...

  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare ,luni la prima ora am sa desfac prima oara pompa servo pt a o schimba deoarece curge ulei pe la semering din cate am inteles, si pe urma ajung si la termostat sa vad ce este acolo...voi veni cu niste poze si sper sa fie doar garnitura ca asta nu e problema e cam 5 lei
Skip ads

  • padrepintea

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Signum 2004 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
salut tuturor,
cam la 4 zile imi scade nivelul de antigel cam 2cm sub max
nu se vad scurgeri sau urme...care ar putea fi cauza?
apropo am o vectra b,z18xe,din 2001
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nivelul uleiului?
Vezi pe lângã consolã, la aerotermã dacã ai ceva urme.
  • padrepintea

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Signum 2004 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
nivelul uleiului este ok
pe langa consola nu am observat nimic...cum ar trebui sa fie?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Verifica busonul de la ulei sa nu aive spuma pe el.E posibil sa intre apa in ulei pe la garnitura de chiulasa.Dar in acest caz masina scoate si un fulm alb care are un miros dulceag.
La pasager la picioare verifica sa nu fie mocheta uda.Daca e uda scapa antigel pe la oringurile de la calorifer.
Verifica bine pompa de apa si imbinarile la radiator,deobicei pe aici curge.
Skip ads

  • padrepintea

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Signum 2004 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
multumesc pt sfaturi .
am sa verific mai atent toate astea si te anunt...
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La fel patesc si eu. Cauta pe langa capacul de la termostat. O sa vezi mici pete colorate Smile
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am aceeasi problema la o vectra A, X16SZ. Doar ca la mine, pe timpul frigurilor mari (-25.-27 grade) mi-a picurat sub bratul din stanga- partea soferului .
  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema cu antigelu ,in prima faza mecanicul meu mi.a zis ca e Garnitura de Chiuloasa ...am schimbat.o si acum am aceeasi problema ,imi pierde antigel si nu stiu pe unde?!Nu curge pe nicaieri mi.am schimbat si termostatul si am aceeasi problema ,imi consuma antigel dar nu curge pe nicaieri Sad
Skip ads

  • tavi.

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Stie careva daca acel cot mic de plastic de la carcasa termostat ,se poate scoate,schimba sau are un oring inauntru ceva? Se prelinge antigel pe acolo.Masina este cea din semnatura. Daca puteti sa ma ajutati va multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR