Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • maher

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cate stiu eu un motor diesel poate fi simplu sau turbo. In cazul in care e turbo puterea e mai mare. TDi inseamna turbo diesel pe injectie directa (din cate am auzit). Care e echivalentul lui TDi la motoarele benzinare. Au benzinarele (opel astra) turbo? exista asa ceva? Am inteles de pe forum ca turbo la diesel este egal cu injectie multipunct la benzinar si atunci vin eu si spun ca TDI pe langa ca sunt turbo au si injectie, normal ar trebui sa fie mai tari?
  • masca

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Orice motor de dupa 94' asa incoace are injectie.. pe langa injectie poate sa mai aibe si turbo, oricum toate au injectie. Si oricum nu poti sa faci diferenta intre diesel turbo si benzina turbo, la benzina puterea e mult mai mare la aceeasi capacitate a motorului.. si pe astra exista si diesel turbo si benzina turbo (dar ambele au si injectie) sper ca asta ai intrebat ca n-am inteles io foarte bine Smile
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Diesel: pentru a mari puterea motoarelor fara a creste capacitatea cilindrica se foloseste turbo. Practic daca injectezi mai multa motorina intr-un cilindru ca sa arda trebuie mai mult aer dar simpla aspiratie a acestuia prin supape nu e suficienta de aceea este comprimat inainte de catre turbina. Toate motoarele diesel sunt in principiu cu injectie (se pulverizeaza motorina sub presiune in interiorul cilindrului) dar exista mai multe moduri in care se face injectia.

Benzina: exista si motoare cu turbina dar nu este neaparat necesar acest lucru fiindca la aceeasi capacitate cilindrica un motor cu bezina (injectie si aspirat) dezvolta o putere mai mare decat unul diesel deci nu s-ar justifica costurile suplimentare legate de turbina decat pentru masinile sport. Spre deosebire de diesel cele pe benzina sunt fie cu carburator (amestecul aer-benzina se realiza in carburator dupa care era aspirat in motor) fie cu injectie (oarecum la fel ca la Diesel se realizeaza amestecul aer-benzina in cilindru, benzina fiind injectata si nu aspirata prin supapele de admisie, aprinderea fiind data prin scanteie -bujii-).

Concluzii :
-injectia este o problema, turbo este cu totul alta problema.
-nu mi se pare corecta o gandire de felul "un motor diesel turbo e mai tare decat un motor pe benzina fiindca are turbo desi ambele sunt cu injectie".

Pentru cine vrea sa afle mai multe va recomand site-ul:
http://auto.howstuffworks.com/
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR