Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • lucian_Tm

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

am si eu o nelamurire legata de comutatoarele pentru proiectoarele de ceata
pentru Opel Agila. Mai exact vreau sa pun proiectoare de ceata pe masina mea
si nu am in bord butonul aferent si nici nu gasesc sa cumpar modelul care ma intereseaza.
Dupa cum se poate observa pe imaginea alaturata exista "diferente" intre cele doua comutatoare fata/spate.
Sunt curios daca stie cineva daca cele doua comutatoare sunt identice si pot sa cumpar butonul pentru "spate"?



Skip ads

  • coste

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
In mod normal ele sunt identice inafara de desenul depe buton ele parca au 4 fire, 2 pentru circuitul proiectoarelor si 2 pentru becul ala de se aprinde cand pui pozitia
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Agila 2000->2003 este precablata pentru priectoare ceata, restul slabe sanse.
Iti trebuie intrerupator+releu+proiectoare originale. Proiectoarele facatura AM nu merg sa pici. In plus inti trebuie doua clipsuri care prind bara in aripa ca la demontare se rup.
Intrerupator sau bloc lumini posibil sa gasesti la cocosai, releu peste tot, clipsuri comanzi sau poate are cocosai intregi, proiectoarele sunt problema mare.
Eu am si nu le-am pus nici acum in bara, mi se pare un moft atata timp cat nu am timp sa le montez.
  • lucian_Tm

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
In primul rand multumesc pentru promtitudinea raspunsului!
Ideea este ca am proiectoare originale si vreau sa le montez pe masina.
Nelamurirea mea era daca cele doua intrerupatoare sunt identice si din raspunsurile primite trag concluzia ca da.
Ramane doar sa cumpar intrerupatorul+releul.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cumpara intrerupator SH, se gaseste.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pt. intrerupator SH incearca aici: link
  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
coste a scris:In mod normal ele sunt identice inafara de desenul depe buton ele parca au 4 fire, 2 pentru circuitul proiectoarelor si 2 pentru becul ala de se aprinde cand pui pozitia

Nici vorba - Nu sunt identice. Cel de fata are 2 pozitii inchis - deschis si da comanda la releu iar cel de spate are o singura pozitie iar prin apasare da comanda la un releu care face toata treba(inchide si deschide). poate nu ma exprim tocmai corect dar cineva mai priceput poate sa-ti dea o explicatie pe aceasta baza.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cocosai a scris:
coste a scris:In mod normal ele sunt identice inafara de desenul depe buton ele parca au 4 fire, 2 pentru circuitul proiectoarelor si 2 pentru becul ala de se aprinde cand pui pozitia

Nici vorba - Nu sunt identice. Cel de fata are 2 pozitii inchis - deschis si da comanda la releu iar cel de spate are o singura pozitie iar prin apasare da comanda la un releu care face toata treba(inchide si deschide). poate nu ma exprim tocmai corect dar cineva mai priceput poate sa-ti dea o explicatie pe aceasta baza.


Asa este, difera.
Treaba e, ca sa intelegi, in genul butoanelor basculabile.
Pentru fata, odata apasat, ramane asa si se decupleaza cand il actionezi iar, indiferent daca opresti luminile, sau orice alta comanda.
Pentru spate el da un impuls la un releu, care ramane cuplat atata timp cat ai luminile aprinse. Ai oprit luminile, se decupleaza automat releul, si deci si ceata spate.

Cocosai, ti-am trimis un PM cu o alta problema. Lumineaza-ma, te rog. Mersi.
  • coste

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Atunci inseamna ca daca nu gasesti un buton poti pune unul dinala mic cum sunt la masinile de tuns sau ceva buton mic si il legi la papuci din bord dar nu mai vei avea lumina in el noaptea. Poate ma insel dar eu asa consider
  • lucian_Tm

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Stiti cumva daca intrerupatoarele pentru fata sunt identice pentru mai multe modele de Opel ?
Sau cu cele de la Suzuki Wagon R+?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR