Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • maher

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cine stie locuri in timisoara unde se poate monta gaz de calitate ptr un Opel Astra G Selection din 2002 motor 1.6 benzina E4. Se potrivesc mai multe tipuri de instalatii GPL ? Am fost pana acum la un singur om in Freidorf undeva (Gigi) si mi-a zis ca ma costa 1100 de euro toata instalatia si mia explicat el mie ca e foarte k lumea si performanta si mia dat si un sfat sa nu pun orice fel de instalatie pe ea ca e pacat. As vrea sa merg in mai multe locuri sa intreb cat m-ar costa dar e sg loc pe care il stiu. Stie cineva cat costa diferite tipuri de instalatii sau locuri unde pot sa merg sa intreb? La cei 60 km/zi ai mei cu consum de 11% si amortizare deci in 14 luni (cred) ar merita oare sa pun de 1100EURO gaz sau exista si instalatii care sunt mai ieftine care nu depasesc 800EURO (pret final) si atunci sa merite cat de cat investitia. Orice sfat mi-ar fi de folos si v-as fi recunoscator. Multumesc anticipat!
Skip ads

  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am opel astra si voiam sa pun instalatia GPL si dupa un timp am observat imi consuma putin,si mam decis sa nu pun ,dacia mea am avut pe GPL deoarecere imi consuma 10-11% in oras si afara 8%,si pe opelu meu e 6-7% in oras si afara 5.5-6% sunt foarte multumit si de asta nu mai pun GPL,unu mia zis pt motoru meu monopunct ma costa instalatia vreo 500 euro.... dar la tine poate ai pe multipunct,cred vine 800 euro... va reomand sa mergeti pe strada Demetriate nr 1/5 (in curte)(langa gara de est bariera) telefon 0745612232 acolo sunt baieti buni asa cum avut pe dacie mea cu GPL ...daca la tine masina te deranjeaza consumu cred ai ceva... la mine sunt foarte multumit fara GPL.daca ai luat legatura cu ei privind GPL sa ma informezi...
  • maher

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ma cam ustura la buzunar cu consumu de 11 la suta in orasu asta imbaxit cu masini. Afara consuma cam 7.5-8 l% si e si acolo mult. O sa iau legautra cu baietii si te informez.
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
maher a scris:Ma cam ustura la buzunar cu consumu de 11 la suta in orasu asta imbaxit cu masini. Afara consuma cam 7.5-8 l% si e si acolo mult. O sa iau legautra cu baietii si te informez.


ma bag si eu ins eama, nu cunosc tipul asta de motorizare, DAR, totusi, nu e cam mare consumul? rog pe cei abilitatzi in problema asta sa ma dumireasca si pe mine . . . Crying or Very sad Crying or Very sad
Skip ads

  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cum spune si vladutz consumul pare mare,dar asta depinde si de stilul de conducere.daca e un stil sportiv,asta e,dar daca nu,poate consumul are
alta cauza,ce trebuie aflata:de ex sonda lambda sau injectoare uzate.

dupa rezolvarea problemei s-ar putea ca investitzia sa nu mai fie asa
atractiva cum pare acum.
  • maher

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Consuma 11 pe mers incet deloc sportiv. Cu toti cu care am vb prieteni deai mei mi-au zis ca e in regula intre 9-11 % consumul in Timisoara (fiind un oras f aglomerat, mergi dimineata 5 km in cam 40 de minute). Un preten are Clio de 1.4 si consuma 10 mers frumos de tot. Cred ca asta cam e consumu. Oricum sa nu credeti pe nimeni care va zice " baah imi consuma masina 7 litri de benzina la suta de kilometrii " ca sunt multi din astia, nu are cum. Pana nu vezi si calculezi exact tu cat ii consuma masina la Dl X sau Y poate el sa spuna ce vrea. Eu am fost sincer cu consumu si asta cred ca este. Eu am schimbat de o sapt filtru de aer dar oricum nu exclud varianta cu sonda lambda sau cu injectarele, dar nu stiu cine ar putea sa mi le verifice sa vada daca sunt uzate. Stiti cumva si cat m-ar costa reparatia sau inlocuirea lor cu altele noi?
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Hop si eu ma bag in seama. Nu m-am putut abtine sa nu comentez, precum spune-au si colegii mai sus mi se pare foarte mare consumul la un motor de 1.6, al meu ia 8,5 in oras si aproape jumate sau mai bine din timp conduc destul de sportiv. Consumul l-am facut de la plin la plin in 400 km numai in oras intr-o sapt.
Concluzia mea e ca sigur ai o pb la masina, incearca sa o rezolvi si dupa aia sa te gandesti la GPL.

Parerea mea....
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Asta da problema tehnica...
Iar titlul, foarte sugestiv! ("Ptr. cei din Timisoara")
Citeste, te rog, Regulamentul Forumului
Mutat si schimbat titlul...
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Sper ca nu e prea tarziu, dar NU exista nici un service profi in Timisoare pentru montat GPL, am fost prin toate 4-5 cate is si oamenii sunt niste habarnistii. Eu am GPL pe masina de 1 an si din ala 11,5 luni am mers pe beniza, iar in 3 ianuarie anul viitor voi primii cei 750 euro dati pe instalatie inapoi, dupa o lunga cearta cu cei care au montat-o, cearta rezolvata intr-un final de OPC in favoare mea, evident.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR