Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sunt seturile alea de becuri "Xenon light" - si-a pus cineva? sunt bune? adik este o diferenta considerabila intre lumina veche si asta noua? (ca la bani e de 5 ori mai scump)
Daca pun de 100/90W in loc de 55/60 cat are din fabrice se intampla ceva?
ce firma producatoare recomandati? Eu am gasit Pilot si Lampa (la 550.000 setul)
Skip ads

  • florin

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 B X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Iti recomand de la Bosch. In targ se gasesc niste becuri albastre care te "belesc" la ochi noaptea(sper ca nu ai de gand sa iti iesi din acestea) Shocked Shocked .
Becurile Bosch eu le-am luat din Metro acu' un an (din pacate masina pe care sint instalate este o dacie), si este o oarecare diferenta fata de cele clasice, se vede ceva mai bine, in special in afara Buc.

Nu stiu, e posibil sa spun prostii dar pt cele de 100/90W am auzit ca trebuie sa pui nu stiu ce releu.

In final eu zic ca merita investitia.
  • Gepetto

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2004

  • Mesaj Privat
daca iti pui de putere mai mare trebuie schimbat releul
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
becurile de 100 W emana caldura dubla....trebuie ca farul sa fie mare pt a nu "praji" reflectorul. De ex daca iti pui de 100w pe calibra ....iti iei adio de la far.

Parerea mea e ca nu merita porcarii din piata "XENON" "LASER LIGHT" etc.. astea lumineaza farul albastru insa pe sosea nu ai vizibilitate .

Eu zic sa-ti iei ceva serios Osram "SILVERSTAR" , "COOL BLUE" sau Philips "Vision Plus" .


Xenoane adevarate sunt la C&C Tuning sau aici : www.xenon-light.at
Skip ads

  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
am luat un set de Philips Power2night.... se vede ceva diferenta pe strada. Daca mai aveam ceva bani as fi luat Vision plus dar erau dublu la pret Crying or Very sad
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
fratilor, puneti si preturile mai ales ca faceti comparatii gen "erau dublu Crying or Very sad " Wink
  • Adi B

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Ce modificari trebuiesc facute ca sa schimbi de pe halogene pe xenoane ?
Si cam cat ar costa .. ?
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Cali...nV6 a scris:becurile de 100 W emana caldura dubla....trebuie ca farul sa fie mare pt a nu "praji" reflectorul. De ex daca iti pui de 100w pe calibra ....iti iei adio de la far.


eu am patit exact ce spune calin. A trebuit sa schimb farurile pt ca inteligentul dinnainte a pus becuri de 100 din targ si a ars oglinzile. nu mai vedeam nici 2 m in fata. Acum am pus de la o calibra din 95 marfa. acum vad 3 m. Smile)))
Skip ads

  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
pretul Dublu inseamna ca era 16 E becul, fata de 16 E /becul, fata de 16E setul cat am dat eu
Pt Adi B: prin xenoane eu nu ma refeream la XENOANELE adevarate, ci la becuri Xenon Light
Vezi ca si-a pus TOX xenoane adevarate pe calibra lui (oricum e in jur de 400E setul daca am inteles eu bine...poate chiar mai mult)
  • Adi B

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2004

  • Mesaj Privat
.... Rolling Eyes si care e diferenta, in afara de pret?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Gepetto a scris:daca iti pui de putere mai mare trebuie schimbat releul

*
Nu neaparat! Desi mai bine iei Philips Vision Plus (eu am din astea pe faza scurta si imi voi pune si pe faza lunga la primul bec ars...) caci sunt omologate si nu risti PB cu politia
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cali...nV6 a scris:becurile de 100 W emana caldura dubla....trebuie ca farul sa fie mare pt a nu "praji" reflectorul. De ex daca iti pui de 100w pe calibra ....iti iei adio de la far.



Exact, am facut si eu prostia acu vreo 2 ani, luasem de la tipu din TG Mures care avea calibra aia turbo cu MS-05-VOS, erau de firma, made in germany omu le adusese personal dar aveau 100W

si mi-am luat adio de la oglinzi, care la calibra sunt de plastic, le-am topit pe amandoua. Noroc cu full casco, si mi-am schimbat faru din stanag nou Smile


Dupa aia mi-am pus xenoane pe bune si lumineaza ca ziua. Investitia a facut gaura in buget dar a meritat
Skip ads

  • Petrutz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
salut

acelasi lucru am patit si eu ,pe o astra g, insa nu mi s-a topit oglinda, ci la temperatura scazuta a crapat geamul.Astazi mi-am luat phillips vision plus atat faza scurta cat si lunga de la o aspad, insa fiindca le-am montat ziua nu stiu cat de bune sunt.M-au costat 1100 000 faza scurta si lunga, 4 becuri.Abia astept sa vad diferenta, mai ales ca s-a facut noapte...Smile
  • Petrutz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
nasol rau, cred ca le-am pus aiurea findca unul bate jos de tot si celalalt bate in sus de zici ca e ceat la faza lunga.Nu stiu cum naiba sa le reglez, stiti pe cineva priceput in asta?
  • MadDawg

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2005

  • Mesaj Privat
MadCow a scris:..... xenoane adevarate pe calibra lui (oricum e in jur de 400E setul daca am inteles eu bine...poate chiar mai mult)


Poate link-ul asta e de ajutor http://www.power-tuning.fr/...2p16498365.1.html Very Happy
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dar pana la urma se pot pune Xenoane din alea adeva pe vectra A? Pt ca am impresia ca tre sa ai scurta si lunga separate nu?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Tehnic totul e posibil, dar costa 25% din pretul epavei... Laughing
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Acum au scazut destul de mult preturile xenoanelor after market. Si-a mai pus cineva?
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
aoleu ce topic antic, ma apucasem sa il citesc si am vazut ca e de cind lumea.

poti sa pui xenoane acum cu mai putin de 200 euro.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu pentru xenon iti trebuie instalatie "speciala" adica schimbata instalatia electrica si releele,insa pentru "xenon" de bazar nu ai nevoie decat sa le inlocuiesti becurile.
Becuri xenon va recomand de la Philips de 55W(H7),dar sa aiba peste 2000 kandel.nu mai stiu exact cat au ale mele,dar m-au costat in jur de 90 euro(4 becuri),insa se vede diferenta intre halogen si xenon.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR