Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:Din cate stiu pentru xenon iti trebuie instalatie "speciala" adica schimbata instalatia electrica si releele,insa pentru "xenon" de bazar nu ai nevoie decat sa le inlocuiesti becurile.
Becuri xenon va recomand de la Philips de 55W(H7),dar sa aiba peste 2000 kandel.nu mai stiu exact cat au ale mele,dar m-au costat in jur de 90 euro(4 becuri),insa se vede diferenta intre halogen si xenon.

nu exista "xenon de bazar", este o chestiune de "marketing" gen cass cu 2000w.
xenonul e xenon,cu instalatie si restu....bec cu xenon nu exista ci bec pentru xenon....
chinezismele pe care scrie "xenon" sunt becuri halogen normale ale caror geanuri sunt colorate in fel si chip pentru a difuza o lumina apropiata de xenon,doar ca luminiscenta nu si ca functionalitate.
in momentul in care vrea cineva sa-si monteze xenon,in primul rand sa faca o vizita la service pt a configura BC-ul pt instalatie...aftfel nu va avea lumina(in cazul masinilor mai noi).
Skip ads

  • ioanv21

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1901 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
buna,am si eu o problema si anume: in mers imi intra faza lunga peste faza scurta aiurea adica fara sa dau faza lunga.de exemplu cand semnalizez stanga/dreapta la revenire maneta in pozitie normala intra faza lunga(nu de fiecare data),de asemenea cand dau peste o groapa sau denivelari nu intra dar bazaie ca si cum ar intra si sar opri de 10 ori pe secunda.nu stiu ce sa fac ceva sfaturi va rog.mentionez ca posed un Opel Vectra B 1.7 TD din 06/96.moderatori daca am gresit postul imi pare rau dar am cautat si nu am gasit unde sa postez.
  • ZoomZero

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@ ioanv21

Postul e din 2008. Daca ai o problema deschideti topicul tau.
  • marian1972

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare legata de subiect: Urmeaza sa intru in posesia unei Vectra care are din fabrica stropitorile de far si din ce am citit pe aici aflu ca acest tip de stropitori s-ar fi montat pt farurile cu xenon in mod special. Aveti idee daca exista astfel de stropitori...si fara xenon?Sunt multe cazuri? Asta fiindca nu mi s-a parut ca ar avea becuri pt xenon...sau poate nu stiu eu cum e treaba....
Skip ads

  • horica

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti .
Acum cateva zile mi-am montat instalatie de xenon si pe faza scurta si pe faza lunga . (vectra c)
Totul m-a costat 340 lei Smile
Isi merita fiecare banut instalatia !
  • marian1972

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca poti sa ne dai detalii si o adresa ceva...ca si eu sunt dispus ca dupa ce imi inscriu masina sa imi pun ...daca nu are ca inca nu stiu exact...nu am avut timp sa ma uit...
  • horica

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
marian1972 a scris:Daca poti sa ne dai detalii si o adresa ceva...ca si eu sunt dispus ca dupa ce imi inscriu masina sa imi pun ...daca nu are ca inca nu stiu exact...nu am avut timp sa ma uit...


Sper sa nu-mi iau vreun warn pentru link Smile
Kiturile le-am comandat de aici http://kitxenon.ro/ . Sunt cele la 35Eur , dar de fapt sunt 170 lei Smile . Le am de doua saptamani si pana acum nu am avut probleme deloc .
Becurile sunt de 8000k . Poate unii dintre voi veti zice ca la banii astia nu sunt bune deloc , dar nu e mereu asa Smile . Dupa mine, toate sunt facute in china indiferent ca sunt 100lei sau 400lei .
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cam asa e. Aproape toate sunt facute in china, diferenta fiind doar adaosul pe care si-l pun cei care il comercializeaza Wink
Skip ads

  • mirelzmi

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
si eu am xe non 6000k 35W si nu e atat de deranjant cum se vaita unii .
toata treaba e din reglaj .
  • victor tanasa

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2010

  • Mesaj Privat
As dori si eu cateva raspunsuri, daca se poate. Am o vectra B 2001 z16xe, cu xenon din fabrica si nu mai merge totdeauna farul stg. faza scurta, uneori intra alteori nu. As vrea sa stiu si eu ce se intampla si unde sunt instalate drosterele sau balasturi, cum le zice. Ms.
  • victor tanasa

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Revin, am mare nevoie de ajutor in privinta xenoanelor de pe faza scurta din fabrica. Stiu cum arata cele aftermarket, se vad usor balasturile dar la a mea nu vad nimic, as vrea sa curat ceva contacte sau poate e dus de tot unul, ori poate cade cu totul instalatia. Ma poate ajuta cineva care a mai patit-o?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De obicei cade balastul. Becul are muuuule mii de ore de functionare. Intai cauti ceva ce seamana cu niste cutii de chibrituri de alea mari, si daca le gasesti incerci sa le schimbi intre ele. Asa iti vei da seama ce anume e defect. Intai si intai sa gasesti balasturile. Te iei dupa firele de la far, si musai ar trebui sa le gasesti. Daca nu cumva sunt incastrate in capacul de la far. Cunosc cateva tipuri de masini la care e incastrat in capacul de la far..
Skip ads

  • victor tanasa

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ms. Florinianc. Am sa ma uit mai cu atentie.
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Balasturile sunt sub far. Trebuie sa dai farul jos sa poti ajunge la ele, implicit bara fata. De obicei la modelul asta becurile fac figuri nu balasturile.
  • .ro123

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
sall mi am pus eu bi-xenon pe vectra a de 35 w rupe pe strada bate spre albastru le am luat pastea ca vad toate semnele noaptea de departe si le am probat pe o strada care era bezna zici cai zio afara deci sunt nemaipomenite cum imi pun si eu poza aici ?
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:De obicei cade balastul. Becul are muuuule mii de ore de functionare.



Foarte FALS.Eu de cand am Vectra cu balasturile nu am avut probleme,dar cu becurile...nici nu mai zic.Cand lumina incepe sa-si piarda din intensitate sau incepe sa tinda spre o culoare galbuie (depinde de lumeni,am dat un ex aleatoriu) e un semn clar ca becurile incep sa cedeze.De asemenea,un semn prematur mai e cand incepe sa fluctueze spectrul luminos.Ca fapt divers,un bec xenon are in medie cam 3200 ore de functionare,daca masina are xenon din fabrica si v-a lasat un bec,schimbati-l si pe celalalt,nu de alta,dar o sa fie o diferenta de intensitate a luminii dar si de aspect si oricum trebuie schimbat.Pentru cei care vor sa-si monteze xenon...nu va chinuiti cu panarame de 8000k sau 6000k,sunt doar de aspect si nici nu lumineaza bine,mai bine va axati pe varianta de 4300k,e o lumina alba,pura,eficienta si este varianta folosita de producatori pentru xenonul de fabrica.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR