Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • danzi76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2011

  • Mesaj Privat
luni 5.03.2012 am schimbat telescoape spate pe o astra G caravan. Telescoape GM cu perna aer (600 ron bucata) vineri m-am dus in service pt constatare si azi am schimbat telescopul inca 600 ron pana se solutioneaza de catre GM daca e sau nu defect de fabricatie. Astazi dupa schimbare telescop spate dreapta la prima frana am auzit un zgomot, iar dupa vreo 10 KM in Timisoara (nu am dat in gropi) a inceput sa troncone spate dreapta. Verificat telescop am observat ca si asta e curs. Ce pot sa fac? bani sa mai cumpar inca unul nu am, si sa astept ca GM sa recunoasca 2 telescoape defecte, adevarul e ca .
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Adevarul e ca ai facut o afacere paguboasa! Eu am avut sachs pe gaz, iar acum monroe pe gaz, si is super multumit! La drumurile noastre nu se merita, cedeaza foarte repede! Iar instalatia pe perna de aer, cam are pierderi de presiune, si imediat ramaii pe arcuri! Am dat 60 de lire pe 2 amortizoare! Sfatul meu, e sa pui pe gaz normale si sa lasi in pace instalatia aia, e prea costisitoare!
  • danzi76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2011

  • Mesaj Privat
deacord dar paguba deja e facuta. Stanga e ok dreapta deja cloncane dupa 10 km. asta fiind al 2-lea telescop. Am sanse sa imi dea bani inapoi pt al 2lea telescop si sa il inlocuiasca iar?
  • danzi76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Inca ceva, masina a venit echipata cu tipul acesta de telescoape, si am zis sa o pastrez exact cum a fost, cred ca erau din fabrica, (2001) si au mai tinut ceva si in RO. Dar cred ca e inadmisibil ca 2 telescoape GM de la mama lor sa nu tina de loc. Am sa va tin la curent cu demersul meu pt a obtine garantia pe telescoape.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Te duci la ei si ii ameninti cu OPC-ul
Si daca ii fac pe jmecherii, te duci la OPC, si depui reclamatie.
  • INTER

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Asculta sfatului lui jE. E inadmisibil sa monteze telescoape defecte din fabricatie. Acum sa faca bine si sa le inapoieze producatorului iar tu sa iti primesti banii inapoi sau sa ti le inlocuiasca si sa monteze unele bune...nu-i lasa, probabil o sa caute scuze dar nu te lasa dus de nas, sunt banii tai si e timpul tau la mijloc...
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am de gand sa imi schimb toate amortizoarele si tot GM voiam sa imi pun de unde le-ai luat ca sa nu faca si altii greseala asta?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
le-a luat de la reprezentanta (banuiesc)
Acuma pe de o parte a avut ghinion sa dea de unele defecte, pe de alta parte atitudinea vanzatorului nu e OK. Garantia se acorda implicit, ca sa imi revoce garantia vanzatorul trebuie sa imi demonstreze ca am utilizat un bun in afara limitelor de exploatare. Nu are dreptul sa imi zica "imi platesti alt bun, eu il studiez pe asta, si, daca ma conving ca nu s-a strcat din vina ta, iti dau banii inapoi". Asta e caz clar de OPC, amenda si tot ce trebuie
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mergi la ei si ii ameninti cu OPC si ii linistesti. Nu trebuia nici sa il platesti pe cel schimbat ci trebuia sa il schimbe ei si apoi sa se descurce cu GM-ul... nu se poate ca dupa o zi sa te puna sa il platesti (decat daca ai cumparat tu separat amortizorul si te-ai dus sa il montezi intr-un service altul decat reprezentanta.
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:le-a luat de la reprezentanta (banuiesc)
Acuma pe de o parte a avut ghinion sa dea de unele defecte, pe de alta parte atitudinea vanzatorului nu e OK. Garantia se acorda implicit, ca sa imi revoce garantia vanzatorul trebuie sa imi demonstreze ca am utilizat un bun in afara limitelor de exploatare. Nu are dreptul sa imi zica "imi platesti alt bun, eu il studiez pe asta, si, daca ma conving ca nu s-a strcat din vina ta, iti dau banii inapoi". Asta e caz clar de OPC, amenda si tot ce trebuie

Nu cred ca le-a luat de la reprezentanta ca se faceau aia de cacaua poate de la vreun magazin care comercializeaza produse originale pt. Opel GM .
Pot sa zica de exemplu eu ti-am vandut amortizoarele dar tu nu le-ai montat intr-un service autorizat Opel(reprezentanta) cine stie cum s-au montat , au mai patit si altii cu alte componete.
  • RTI 82

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Si totusi... din pacate nu cred ca rezolvi cu OPC-ul, ar fi trebuit ca produsul sa fie cumparat de la ei si montat la ei ca sa beneficiezi de garantie ,dar poate ma insel eu. Eu nu folosesc Blistein pe ulei , la drumurile patriei se dovedesc a fi ok.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
gasiti amortizoare bune pe gaz - bilstein - la la bennett auto pe lizeanu. pe spate la tigra am dat 130 pe bucata. sunt super.
Skip ads

  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:Te duci la ei si ii ameninti cu OPC-ul
Si daca ii fac pe jmecherii, te duci la OPC, si depui reclamatie.

Salut. Daca ai bon...daca nu, imi pare rau pentru tine!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu conteaza de unde cumperi amortizoarele, daca le montezi in service autorizat RAR si pastrezi chitantele de cumparare a amortizoarelor si cele de montaj in service in caz de problema cei de la magazin sunt obligati sa le schimbe daca le duci o hartie de la service cum ca sunt defecte si specificat defectul si pe baza la hartia asta cei de la magazin trebuie sa ti le schimbe...
  • lucky69boy

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16exl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut oameni buni sunt putin offtopic dar ajutati ma si pe mine sa gasesc si eu amortizoare pe perna pt astra f caravane am avut si le am dat jos ca nu mai tineau presiunease desumflau intr o ora erau f bune le am folosit ca m un an decand am luat masina din italia asa a venit cu ele ma ajutau atunci cand umpleam masina cu scule acum am pus arcuri havy duty si amortizoare pe ulei e ok cand e goala dar cand pun in ea degeaba.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
asta cu 69, da, esti offtopic. La restul nu stiu ce sa zic, ca nu am inteles...
  • lucky69boy

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16exl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
asta cu ,,je'' scuze de off topic multumesc de ajutor
  • gherasimmarian

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2009

  • Mesaj Privat
completez aici pentru colegu cu problema is patit asa ca regula e in felul urmator
magazinu da vina pe serice ca ii aduci tu hartie ca a fost montat corect de service autorizat RAR opel etc nu conteaza pana nu se face expertiza de catre producator
ca aia de la service au montat gresit ceva iar nu ai ce face pentru ca ei pot sa zica ca ai venit cu o piesa care nu ai cumparato de la ei si prin urmare ai venit cu ea defecta etc ....
de mers la OPC clar nici nu se pune prob sa nu mergi dar nu vei rezolva , iar daca piesa e luata pe persoana juridica, factura emisa pe societate atunci OPC nu are ce sa ii faca va trebui sa te judeci cu magazinul de unde ai luat piesa
sunt cazuri de asta am tinut sa completez .. in care service monteaza gresit sau monteaza piesa desi vede ca mai exista o problema si va afecta peste scurt timp iar vei fi nevoie sa schimbi etc ...
solutia ar fi piesa de schimb luata din service care o monteaza numai asa poti avea garantie ca totu e ok
bine sa nu uitam ca traim in Romania si aici putine lucruri sunt normale!
multa bafta sa ne spui si nou cum ai finalizat
eu unu mam lasat pagubas desi am facut reclamatie la OPC .....
raspunsul a fost ca piesa a fost buna si ca montajul necorespunzator apoi la service nu am luat factura pentru montaj pentru ca patronu imi era prieten etc si deci am ramas pagubit
bafta


exemplul meu a fost rulmenti de la flanse amortizor ..
sau stricat dupa o luna ...
raspunsul montaj necorespunzator dupa parerea mea exclus ...
amortizoare defecte .... care au dus la deterioarea rapida a rulmentilor
remediu inca un set nou montat in acelas loc , merg si acum cu ei ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR