Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • roybelix

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Imi consuma destul de mult, bag de 80 de ron adica 14 litri de benzina si merg aproximativ intre 150-170km, viteza fiind de 100-120km/h ... ce ma sfatuiti, va rog daca ati mai intampinat....
Mentionez ca masina o am de 2 saptamani ...nu i-am verificat cine stie ce, un mecanic mi-a spus ca e posibil sa fie din calculator caci motorul ruleaza bine si se infige bine pt un motor de 1.4.
Va rog o solutie daca ati patit si voi asa ceva....va multumesc anticipat!
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
asta ar veni peste 8%.. eu la acelasi motor si caroserie consum 6 la drum lung
eu zic ca sa faci consumul corect sa calculezi facand plinul... mergand cateva sute de km si pe urma completand,.,
daca te bazezi pe indicatorul de carburant nu poti calcula corect
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Dupa ce zici tu ai un consum de 8,2-9,3 L/100 Km tu zici ca mergi cu 100-120 dar depinde si in cat schimbi treptele natura drumului ,parerea mea e ca e destul de grea caroseria pentru motorul de 1.4 dar cum a zis si luciraica mai sus fai un consum plin pe plin .
  • roybelix

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Situatia pe care am citat-o mai sus in care spuneam ca rulez cu 100-120 este mers pe autostrada A2 ..deci, mers constant, nu schimb...nu reduc.

Multumesc!
alexx_gan a scris:Dupa ce zici tu ai un consum de 8,2-9,3 L/100 Km tu zici ca mergi cu 100-120 dar depinde si in cat schimbi treptele natura drumului ,parerea mea e ca e destul de grea caroseria pentru motorul de 1.4 dar cum a zis si luciraica mai sus fai un consum plin pe plin .

Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
roybelix, consumul se face din plin in plin!
tu ce faci acum:
- ai ceva benzina pe fundul rezervorului
- pui 14 l
- mergi cu masina o distanta oarecare
- te uiti la indicatorul de benzina si zici ca aratat cam tot atat cat arata inainte de pasul 2
Marja de eroare e mare, din cauza litrometrului care nu e extrem de precis
Fa-i un plin, ca tot tu consumi benzina aia, mergi pana ai ~1 sfert de rezervor, si fa-i plinul din nou. Preferabil de la aceeasi pompa, ca sa diminuezi cat mai mult niste variabile.
Si vedem dupa aia.
  • roybelix

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Da, multumesc pentru sfatul tau, dar nu ma intereseaza consumul exact ci ma intereseaza daca cineva a mai patit sa-i consume mult o Astra g caravan si ce remediu are, ca de consum oricum imi consuma mult.................

jE a scris:roybelix, consumul se face din plin in plin!
tu ce faci acum:
- ai ceva benzina pe fundul rezervorului
- pui 14 l
- mergi cu masina o distanta oarecare
- te uiti la indicatorul de benzina si zici ca aratat cam tot atat cat arata inainte de pasul 2
Marja de eroare e mare, din cauza litrometrului care nu e extrem de precis
Fa-i un plin, ca tot tu consumi benzina aia, mergi pana ai ~1 sfert de rezervor, si fa-i plinul din nou. Preferabil de la aceeasi pompa, ca sa diminuezi cat mai mult niste variabile.
Si vedem dupa aia.

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pei cat vrei sa consume un motor de 1.4 pe o caroserie de `1500kg daca nu mai mult?
Este posibil sa consume mult.Dar consumul este influentat de prea multi factori.Daca mergeai cu vant din fata,daca urcai in panta,daca nu eveai presiunea corespunzatoare in cauciucuri,daca masina era plina de marfa.
Daca vrei sa aflii exact cum merge masina,vad ca esti din Bucuresti, fa-i o vizita lui Andrei la Serviceopel si roaga-l sa-ti faca o diagnoza.
  • marius3030

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2011

  • Mesaj Privat
roybelix a scris:Da, multumesc pentru sfatul tau, dar nu ma intereseaza consumul exact ci ma intereseaza daca cineva a mai patit sa-i consume mult o Astra g caravan si ce remediu are, ca de consum oricum imi consuma mult.................

jE a scris:roybelix, consumul se face din plin in plin!
tu ce faci acum:
- ai ceva benzina pe fundul rezervorului
- pui 14 l
- mergi cu masina o distanta oarecare
- te uiti la indicatorul de benzina si zici ca aratat cam tot atat cat arata inainte de pasul 2
Marja de eroare e mare, din cauza litrometrului care nu e extrem de precis
Fa-i un plin, ca tot tu consumi benzina aia, mergi pana ai ~1 sfert de rezervor, si fa-i plinul din nou. Preferabil de la aceeasi pompa, ca sa diminuezi cat mai mult niste variabile.
Si vedem dupa aia.


poi Je te-a pus sa-ti faci consumul la masini tocmai sa stii daca intradevar iti consuma mult sau doar t-i se pare tie!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR