Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • constantin gabor

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat


...tot din categoria UTILE...completarea CONSTATULUI AMIABIL:
I.se completeaza daca:
1. sunt doar doua autovehicule implicate in eveniment si nu sunt daune la alte bunuri(ex cladiri,etc)
2. nu sunt victime
3.ambele autovehicule au incheiata o polita de asigurare RCA(constatul amiabil,dupa ce este completat,este folosit si de cei care au incheiata o polita CASCO,pentru a-si putea repara masina)
4.ambele autovehicule au ITP-ul valabil/in termen
II.acest formular se completeaza(de obicei de catre vinovat in stanga si de catre pagubit in dreapta) LA TOATE RUBRICILE,conform informatiilor solicitate.Primul exemplar(formularul este autocopiativ) il ia de obicei pagubitul(impreuna cu copie dupa documentele autoturismului/persoanei vinovate de producerea evenimentului:RCA,certif inmatric auto,CIsau BI sofer/proprietar si un nr de tel la care poate fi gasit soferul/proprietarul auto vinovat) iar al doilea exemplar il ia vinovatul.ACESTE DOCUMENTE TIN LOC DE DOVADA pana la efectuarea constatarii la asigurator(care ar fi bine sa fie facuta in cel mai scurt timp)

*SFAT: daca sunt intrunite conditiile pentru completarea CONSTATULUI AMIABIL....NU VA DUCETI LA POLITIE SI NU SUNATI LA 112...pentru ca de obicei,cei implicati in accident vor fi ,,trimisi la plimbare" in cel mai fericit caz SAU VOR FI AMENDATI !!!
*SCOPUL CONSTATULUI AMIABIL este acela de a ne ,,scurta suferinta si de a ne proteja buzunarul" !


stima,
[editat]
Skip ads

  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ai mare dreptate, dar si numarul culpelor comune cresc pe constat amiabil Smile
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
E util ce ai scris tu acolo dar eu nu inteleg o chestie de ce ti-ai lasat adresa de email si nr de telefon ?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Daca cineva are nevoie de mai multe informatii are date de contact la care poate sa ceara lamuriri.
Skip ads

  • constantin gabor

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
-absolut toate informatiile sunt la vedere si se gasesc acolo unde stii sa cauti.

-foarte multi conducatori auto,implicati intr-un eveniment rutier NU STIU SA COMPLETEZE UN CONSTAT AMIABIL (si nu ma refer neaparat la cei care nu stiu sa completeze un ...formular sau ...o cerere,sau sa se iscaleasca altfel decat cu degetul plin de cerneala)
-nu cred ca isi doreste cineva sa completeze asa ceva (mai pe scurt ,nu-si doreste nimeni sa fie implicat intr-un eveniment rutier)

ma intreba ,,un coleg" (@CosmineLis)pe privat daca lucrez in asigurari...sau daune.IL INVIT SA SE UITE IN PROFILUL SUBSEMNATULUI (nu am ascuns acest lucru),am tangenta cu asigurarile

...dar nici nu am facut reclama sau denigrat vreo companie de asigurari.

@Stefan_BC datele de contact(adresa de mai si nr de telefon) se regasesc in fiecare post/subiect ...si nu au fost puse cu vreun orecare interes.



concluzie:
-daca nu intereseaza informatiile postate,rog moderatorii sa le stearga(rubrica de LEGISLATIE,ASIGURAI si TAXE este chiar binevenita in ,,club"
-daca trebuie sa ai un alt ...statut... (sau un anumit statut) decat cel de proprietar/posesor/detinator/conducator/admirator de autovehicul marca OPEL ...rog moderatorii sa posteze o regula(de genul:NU SUNT BINE PRIMITI CEI DIN ASIGURARI...SAU SHO PA EI)
-etc.

stima,
[editat]
  • deshert_2000

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Este foarte bine ca ati deschis aceasta discutie.Sunt multi care nu prea stiu sa foloseasca constatul amiabil .Cu vreo 2 ani in urma m-am lovit si eu de chestia asta si e foarte nashpa cand nu ai habar cum se face.Timp pierdut nervi si toate cele.Asa poate mai invatam si noi cate ceva.
  • gabi m

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Atentie. De stiut!

In cazul avariilor mai mari, sau mai multe elemente de caroserie, de preferat mers la politie. Ce avarii trece politistul acolo acelea raman.
Eu am masina lovita de doua luni 23 ianuarie, facut constatare amiabila, ASTRA, nu s-au apucat de masina nici pana acum cei din service. Nu au primit accept de intrare in reparatie auto. Programarea la service facuta de ASTRA pe 24 ianuarie.
L-au mai chemat pe cel ce m-a lovit sa intrebe nu cumva masina mea era lovita inaintea evenimentului, da acolo sa intamplat, etc.
Daca mergeam la Politie era rezolvata treaba.
Cam in acelasi timp a fost lovita si masina de la munca, cateva zile inainte, venit Politia la locul "faptei" asigurare la Carpatica (ciudat or spune uni) masina circula de mult. Este vorba despre RCA in ambele cazuri.
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu conteaza cine e trecut in dreapta sau in stanga(vinovatul sau pagubitul), scrie chiar pe constatare. La fel, nu conteaza cine ia prima sau a doua foaie.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am patit-o cu constatarea asta amiabila. Atentie nu faceti asa ceva daca masina a fost lovita la manevra cu spatele. Pe mine m-a lovit o vecina intr-un weekend in parcare am facut hartia asta si luni m-am dus cu toate actele la asigurator. Dupa ce am stat 4 ore la coada ca sa se uite cineva la hartiogarie si la masina mi s-a spus sec ca trebuie sa fie si doamna de fata cu masina ca asa e la accident cu spatele. Bineinteles ca doamna era la serviciu si pana la urma am lasat bara crapata si zgariata lipsindu-ma de a mai sta si in alta zi 4 ore la coada. De multe ori la politie e cel mai sigur pentru pagubit.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR