Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • catalin_tl

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Saptamana trecuta am luat in plin o groapa si m-am trezit cu lonjeronul spate dreapta rupt, in zona de sustinere a bucsei de la punte. Am mai scris anterior pe site faptul ca acelasi lonjeron s-a crapat si longitudinal in urma unui alt accident, anterior, cand am fost rau lovit din spate.
Am dus masina la service pentru reparatia lonjeronului si mi s-a comunicat preliminar suma de 750 lei. (demontat-remontat puntea spate, rezervorul de benzina si reparat -a se citi carpit- ambele lonjeroane spate). Mai am un Ford Mondeo, insa Vectra A este masina mea de suflet. Nu mai stiu ce sa fac : sa o casez nu ma indur si nici alta masina nu vreau sa iau (am 210 mii km cu ea), motorul C20NE este uimitor de rezistent si fiabil, cutia de viteze la fel. Pe de alta parte, nici nu mai stiu daca as mai putea sa o vand intreaga sau bucati (ma doare sufletul). Masina arata inca bine, are AC perfect functional pe ea, geamuri electrice, ABS si toate sistemele ei functioneaza bine, a fost o masina de nadejde.
Va rog, dati-mi si mie o parere, o sugestie, ce as putea sa mai fac ? Poate este cineva interesat de ea intreaga ?
  • profes0rul

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1990 1.6i + GPL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Candva pe o alta Vectra A am avut o problema asemnatoare. In cunostinta de cauza pot sa spun urmatoarele : Schimbarea lonjeronului este o operatie care nu se merita. Niciodata axialitatea la puntea spate nu va mai fi aceeasi. In concluzie masina isi va schimba tinuta de drum, vor aparea trepidatii, uzuri premature la rulmenti, suspensie si anvelope. Sa nu mai vorbim de senzatia de nesiguranta la rulare cu viteze de extraurban. Sau in conditii de carosabil dificil. Chiar si schimband intreg asamblul spate de pe alt autoturism riscurile ca reparatia sa fie de calitate incerta tind undeva spre 100% indiferent de mana de lucru sau conditiile tehnice la dispozitia celui ce executa lucrarea. Cu siguranta veti gasi client sa cumpere masina pentru recarosare. Sunt destule Vectra A impecabile dar neinmatriculate care asteapta ocazia. Asta e solutia cea mai logica de valorificare in conditiile date.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
toate vectra a au probleme in zona aia. lonjeroane spate,prinderile puntii spate,oalele telescoapelor.
daca are de ce sa se prinda cu sudura o poti face.daca e putreda rau o faci degeaba ca nu va mai tine mult.
  • profes0rul

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1990 1.6i + GPL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Corect! Pentru cele circulate mult RO. Drumurile, stapanii si cine stie ce o mai fi de vina... Eu NU pot sa imi explic ( am mai afirmat aici pe clubopel ) cum se face ca o caroserie de Vectra A din 1990 pe care am adus-o din Austria era fara nici fir de rugina oriunde te uitai ! kilometrajul indica 154.000 .
  • catalin_tl

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut din nou ! Am scos pana la urma masina din service. S-a chinuit tinichigiul si a refacut din tabla de 2,5 mm grosime toata zona rupta, inclusiv cea ruginita. A fixat foarte bine puntea spate, spune el in pozitia initiala, si nu in cea in care era cand am dus masina la service - lonjeron dreapta rupt si cel stanga deformat. Nu am curajul sa o fortez, nici sa-i mai mai dau viteza, merg cu ea numai prin oras, la munca. Belelele cu rugina au aparut si s-au accelerat in urma loviturii puternice primite in ianuarie 2009 la Ovidiu - Constanta, din spate (am scris pe site).Din pacate (nu stiu care este situatia prin alte orase ale tarii), la Tulcea in oras toate drumurile interne sunt facute praf - este o nesimtire generalizata din partea autoritatilor locale la adresa posesorilor de autoturisme (si a cetateanului in general). Platim taxe, impozite si alte biruri de tot felul de ne minunam si noi, insa nu avem parte decat de gropi, praf, noroaie, denivelari... . Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Am sa incerc sa contactez cativa posesori de Vectra A - 1992 - C20NE sa vad daca ii interseaza oferta. O seara buna !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR