Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • gadis

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am cautat prin subiecte dar nu am gasit o informatie exacta referitoare la demontarea oglinzilor exterioare la Vectra C.
Pe forumurile din afara unii spun ca trebuie data jos fata usii, altii cum ca nu.
As prefera sa nu dau jos fata de la usa....momentan doar am incercat sa scot capacul de la tweeter dar nu se poate trage foarte usor de la baza, unde se impreuneaza cu fata usii. Aveti vreo idee cum as putea face operatiunea fara sa rup diverse..? Rolling Eyes

Multumesc.
Skip ads

  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pentru a demonta oglinda cu tot asamblu trebuie sa dai fata de usa jos(ai 3 suruburi jos si 2 mascate in acel maner de la usa. Se desface manerul cu surubelnita usor si o sa vezi 2 suruburi. Mai dai jos butoanele din usa si apoi acel pin(scoti capacelul rosu si tragi de pin in sus sa iasa) de inchidere/deschidere de la usa. Incepi sa tragi de fata de usa cu forta la inceput si apoi treptat usor de tot(Iti recomanzi sa lucrezi cu geamul coborat) si apoi tweeter-ul jos. O sa vezi 3 suruburi in locul unde a fost tweeter-ul(unul ii mascat cu un dop de plastic). Ai de deconectat mufa de la oglinda si de scos oglinda si asta ii tot.
  • gadis

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc!

Tutoriale am gasit pe net....speram sa nu fie nevoie sa demontez usa.
Inca o intrebare: banuiesc ca modulul de comanda al oglinzii este cel din interiorul portierei, deci nu conteaza ca voi pune o oglinda ce a venit de pe un Vauxhall Vectra....nu de alta dar sa nu apas stanga si sa se miste spre dreapta Surprised
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
gadis a scris:Multumesc!

Tutoriale am gasit pe net....speram sa nu fie nevoie sa demontez usa.
Inca o intrebare: banuiesc ca modulul de comanda al oglinzii este cel din interiorul portierei, deci nu conteaza ca voi pune o oglinda ce a venit de pe un Vauxhall Vectra....nu de alta dar sa nu apas stanga si sa se miste spre dreapta Surprised


Ce ai tu montat in usa se numeste DDM sau (Driver door module) si se ocupa si de regalrea oglinzilor. Da poti pune orice oglinda vrei ca o sa mearga cum trebuie insa o sa-ti trebuiasca alta sticla la oglinda(cele de vauxhall nu sunt bune pentru ca sunt facute pentru masini cu volan pe dreapta)/
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
un geam de oglinda costa 50 de lei (sofer saui pasager)
aftermarket insa nu cred sa fie diferenta enorma la vizibilitate
atentie sa nu puneti la masinile cu volan pe stanga geam de volan pe dreapta pentru ca nu e aceeasi vizibilitate
am mers cu o masina cu oglinda la pasager pusa de pe un vauxhall, adica cea de sofer si in depasiri eram obligat sa le fac mai lungi pentru ca nu apreciam distanta corect...
  • gadis

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2009

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:un geam de oglinda costa 50 de lei (sofer saui pasager)
aftermarket insa nu cred sa fie diferenta enorma la vizibilitate
atentie sa nu puneti la masinile cu volan pe stanga geam de volan pe dreapta pentru ca nu e aceeasi vizibilitate
am mers cu o masina cu oglinda la pasager pusa de pe un vauxhall, adica cea de sofer si in depasiri eram obligat sa le fac mai lungi pentru ca nu apreciam distanta corect...


Da stiu, oricum sticla am sa o pun de pe oglinda mea veche. Plus ca oglinda de Vauxhall nu are parte concava la pasager.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Concava e cea cu scobitura...
Convexa e ce e pus pe masina.
Cea de la sofer e cu 2 "convexitati" iar cea de la pasager e doar cu una...nu ma pricep prea tare sa explic si nici termenii nu-i stapanesc prea bine (spre rusinea mea)
din acest motiv cele de vauxhall nu au aceeasi vizibilitate ca cele de opel. Sunt gandite pentru altceva...
  • gadis

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2009

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:Concava e cea cu scobitura...
Convexa e ce e pus pe masina.
Cea de la sofer e cu 2 "convexitati" iar cea de la pasager e doar cu una...nu ma pricep prea tare sa explic si nici termenii nu-i stapanesc prea bine (spre rusinea mea)
din acest motiv cele de vauxhall nu au aceeasi vizibilitate ca cele de opel. Sunt gandite pentru altceva...


Salut, revin cu amanunte, poate intereseaza pe cineva.

Oglinda exterioara se poate inlocui fara a demonta fata usii. Se declipseaza cu ceva putin ascutit, gen carte de credit / card de acces, capacul unde este conectat si tweeterul si apoi se "trage" in sus si spre interiorul habitaclului. Eu am folosit WD40 inainte sa trag "barbateste". Apoi se foloseste o cheie torx pentru cele 3 suruburi...cel mai tricky fiind cel din stanga. Accesul este foare prost daca nu se demonteaza fata usii si trebuie sa insisti putin mai mult.

Singura problema aparuta e ca am montat o carcasa de pe un Vauxhall si, fiind setata pentru un pasager, motorasul are alta cursa, deci cand e folosita pe post de oglinda sofer, trebuie pus pe pozitia de "stanga maxim" pentru a acoperi aproape acelasi camp vizual ca si una standard.

Sper ca ajuta pe cineva ce am scris aici. O zi buna!
  • marian jonny

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
stii cineva cu ce se lipeste sticla oglida de suport avand in vedere ca se incalzeste
mersi
  • gadis

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2009

  • Mesaj Privat
marian jonny a scris:stii cineva cu ce se lipeste sticla oglida de suport avand in vedere ca se incalzeste
mersi


Salut. Stiu ca daca se desprinde oglinda de pe suport, se poate lipi cu banda dublu-adeziva. Exista de diferite grosimi, iar daca nu acoperi complet cu banda circuitul de rezistente banuiesc ca se incalzeste sticla fara probleme.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am lipit-o cu silicon sanitar si are aproape un an de cand sta asa...
iarna asta nu am avut probleme cu ea (se dezgheta la timp, etc)
  • marian jonny

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
marian jonny a scris:stii cineva cu ce se lipeste sticla oglida de suport avand in vedere ca se incalzeste
mersi

multumesc pentru ajutor am rezolvat cu poxipol si deocamdata este la locu ei Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR