Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • chivuletz

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor... am vazut pe youtube un video..mai exact acesta..http://www.youtube.com/watch?v=1GVhmdhTAtg&feature=related ... la inceputul videoului apare acea masina si acele liniute...sa fie de la senzorii de parcare? dupa cate stiu eu...la opel insignia nu afiseaza cata distanta mai ai ci doar prin acele sunete te atentioneaza.

Se poate face un update de soft pt asa cv...sau este disponibil doar la masinile din 2012 ?


Multumesc.
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
o fi park assist-ul ala mai avansat, costa cateva sute de euro cand am luat eu masina. are si senzori laterali, cauta singura loc de parcare si te ghideaza cu niste liniute cat sa tragi de volan.
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cred ca mai degraba e ACC-ul ( Adaptive Cruise Control ) sau CMB-ul ( Collision Mitigation Braking System ), dar nu sunt sigur.

Aici se vede ( destul de blurry ) cum functioneaza park assit-ul , si nu prea arata la fel.
http://www.youtube.com/watch?v=3O87VwVnjwg
  • terim

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Nu este nici ACC si nici park assist.
Este standard la versiunea 2012 - pagina 177 in manual link
Skip ads

  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
mersi terim, pentru explicatie si pentru link
  • azzazel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
si pana la urma se poate face update de soft pentru asa ceva sau nu?

am citit ca modelul cu facelift care este produs din 2012 va avea mai multe modificari printre care si posibilitatea de a utiliza camera din oglinda pentru a detecta autovehiculele din fata si pentru a frana in cazul unor coliziunile inevitabile. asemenea radarelor de la alti producatori de automobile . de asemenea am observat ca si afisajul central este altfel structurat .....

deci intrebarea finala este daca stie cineva daca se poate face update la softul modelelor din 2009-2011......
  • terim

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Pentru calculatorul de bord nu am idee daca se poate face update. Pentru restul, sigur nu, cruise controlul adaptiv este o optiune suplimentara care vad ca este destul de mult.
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pentru ACC nu e doar o chestiune de soft ci si de hard, deci cred ca pica din start.

In schimb in BC se pot activa unele chestii cu ajutorul OP-Com , care nu sunt activate din fabrica.

http://www.motor-talk.de/fo...dic-t3530084.html ( poze cu BC, cu setari activate sau schimbate pt MY2019 )
Skip ads

  • azzazel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
da .... ce retinusem eu in legatura camera era putin eronat. de fapt camera va putea doar sa sesizeze masinile din fata si sa prezinte o avertizare pe ecranul computerului de bord fara a avea posibilitatea de am frana masina. am atasat si articolul unde am citit acest lucru

"Camerã video frontalã Opel cu funcții suplimentare
Modelul Opel Insignia 2012 oferã, de asemenea, mai multe optimizãri în materie de siguranțã. Noua camerã video frontalã Opel, utilizatã pânã în prezent pentru identificarea semnelor de circulație și pentru mesajele de avertizare la pãrãsirea benzii de circulație, dispune acum și de funcția de indicare a distanței pânã la autovehiculul din fațã, mãsurând în mod constant aceastã distanțã în secunde. Aceastã funcție este activatã automat începând de la o vitezã de 40 km/h și îl ajutã pe șofer sã evite coliziunile din spate. Avertizarea de coliziune frontalã afișeazã un semnal vizual pe panoul de instrumente și emite un semnal sonor pentru a-l avertiza pe șofer cu privire la un impact iminent cu autovehiculul din fațã. Suplimentar, camera frontalã disponibilã opțional împreunã cu farurile AFL+ funcþioneatã ca sistem de asistențã pentru faza lungã.
"

acum ce vazusem eu la computerul de bord este vizibil in urmatorul link unde se vede atat park asistul nou cat si noua structura a afisajului central.
http://www.youtube.com/watc...mp;feature=fvwrel
  • adita1974

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
poate sa ami spuna si mie cineva de ce nu ami mai merg senzorii de parcare ami apare la bord ca trebuie sa ma duc in service ,nu mai merg nici cei dupe spate si nici cei dupa fata ,ce sa fac spunetimi si mie daca vati mai intalnit cu problema asta.Va multumesc
  • chivuletz

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2011

  • Mesaj Privat
noerror a scris:Pentru ACC nu e doar o chestiune de soft ci si de hard, deci cred ca pica din start.

In schimb in BC se pot activa unele chestii cu ajutorul OP-Com , care nu sunt activate din fabrica.

http://www.motor-talk.de/fo...dic-t3530084.html ( poze cu BC, cu setari activate sau schimbate pt MY2019 )



Pot intra in BC apasand o combinatie de butoane de pe bord ? sau doar cu ajutorul unui calc ? Confused
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@adita1974,
Este posibil sa ai niste erori,unul din senzori sa fie putin "deranjat",daca ai OP-COM poti vizualiza erorile si eventual sa le stergi.Acelasi lucru l-am patit si eu,am efectuat o diagnosticare cu OP-COM,era o eroare la asistenta la parcare,am resetat eroarea dupa o noua diagnosticare totul a revenit la normal.
Skip ads

  • CKX

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
terim a scris:Nu este nici ACC si nici park assist.
Este standard la versiunea 2012 - pagina 177 in manual link


Mie imi afiseaza pe display acele grafice, dar masina cu care am facut drive-test nu afisa, fiind aproape de aceeasi varsta cu a mea. Deci nu cred ca anul e problema. Explicatia celor de la Opel a fost ca masina de drivetest nu are senzori laterali fata, iar masinile fara respectivii senzori nu au afisaj grafic al distantei.
Oricum nu inteleg de ce afiseaza doar in fata, macar de ii facea sa afiseze doar pe spate, cred ca era mai util. Sau de ce nu apar pe display-ul color de pe consola, asa cum apar pe la concurenta. Wir leben autos...
  • adita1974

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
gyzmo ce e ala op com ca nu stiu daca al am sau nu mersi mult
  • azzazel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
op com este programul opel de acces la computerul masinii. nu este o optiune ..... este softul care iti permite sa te conectezi la masina.
unde il poti gasi? ..... la un service opel sau la cineva care se ocupa de service la opel-uri

bafta...
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@adita1974,
Cauta pe forum ca sunt cativa colegi care comercializeaza acest soft,daca chiar doresti sa-l achizitionezi,nu costa foarte mult,il instalezi pe un laptop,apoi conectezi interfata intre laptopsi mufa din stanga jos de sub bord si poti efectua o diagnosticare.Mai cauta pe forum ca sunt colegi din Arges care au posibilitatea sa te ajute in rezolvarea problemelor pe care le ai.
Scuze de off topic.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
soft op-com primeste gratis, problema e interfata(rev D) care nu se gaseste inca piratata, la distribuitorul oficial op com in Ro(www.diag.ro) costa cam 3000 lei.

le: acum am vazut ca a mai scazut pretul, era 600 euro+ tva de cel putin 5 ani in urma.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Presupun ca pentru uz individual nu va achizitiona softul original ci o clona.Oricum pe Insignia este limitat doar la citit coduri de eroare si eventual sa le stergi.
  • adita1974

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
mersii mult Gyzmo pentru informatii ,si celorlalti colegi care mi-au dat sfaturi ,am sa ma duc sa ma interesez de OP-COM,sa vad pe unde-l gasesc.Drumuri bune sa aveti si doamne ajuta.
  • creatorul

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut,

daca tot e deschis topicul am o scurta intrebare. exista pe insignia optiune de afisaj al distantei cum este la audi de exemplu? afisaj in consola centrala unde apare si navigatia.
am vazut anunt pe autovit cu ceva similar http://m.autovit.ro/anunt/C26258073

merci
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR