Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • pecistef

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
Azi dimineata am fost oprit de un echipaj de politie dotat cu radar, pe motiv de depasire a vitezei legale. La raspunsul meu "ca nu am avut viteza mare, mi-a cerut actele si a zis ca in procesul verbal se va trece valoarea depistata. DUpa 15 minute (pe ceas) in care au stat amandoi in masina lor, si nu stiu ce au completat, unul din ei a iesit afara si mi-a zis ca nu am depasit viteza ( !?!?!?!), dar sa le prezint trusa medica, triunghiurile reflecorizante si extinctorul si foaia de parcurs, asta pt ca am facut un mic scandal pt ca m-a oprit aiurea. I-am arata ce am in masina si ami-a zis ca este nevoie de 2 triunghiuri (!) . Aveam doar unul singur, ca toata lumea cred. A intrat in masina si peste 10 min a iesit cu procesul verbal, m-a anuntat ca ma "iarta" pt lipsa celui de-al doilea triunghi dar ca imi da amenda 420 ron, pt lipsa foaie parcurs.
Nu am semnat nici un proces verbal, el cu mana lui a completat la rubrica "reclamatii" ce i-am spus eu si anume ca am foaia de parcurs la firma si o voi prezenta in instanta.
Masina cu care ma deplasam este un Clio, si ajungand la firma, am cautat pe net informatii referitoare al nr de triunghiuri si la prezentarea foii de parcurs.Iata ce am aflat:
triunghiuri: nu se specifica clar numarul acestora, insa se foloseste pluralul, de unde reiese ca ar trebui mai mult de unul, teoretic poti sa ai 10 daca vrea sa-ti dea amenda ca nu ai 11, ti-o da.
foaie parcurs: nu este obligatorie prezenta, nu prezentarea, foii de parcurs, si nici emiterea ei da catre societate. Foaia de parcurs ce solicita doar de catre GARDA/FISC, pentru a justifica cheltuielile de carburant. ATAT !. In nici un caz sa o ceara un cap de creta ! Agentul nu s-a prezentat, m-am dus la masina si am batut in geam ca sa-l intreb cum il cheama, Giovanni Bursuc , politia rutiera Ploiesti.

Imi cer scuze daca v-am plictisit cu patzania mea, dar au fost multe de spus.
Ce parere aveti, ce informatii legale aveti referitor la cadrul legal, imi scapa ceva, au aparut modificari la lege?
Parerea legata de politia romana, nu cred ca are rost sa o discutam aici, o stim cu totii !
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Legislaþie rutierã 2010
b) Curs de legislaþie conform: ORDONANÞA DE URGENÞÃ - 03/12/2009
publicat în MONITORUL OFICIAL în data : 03/12/2009
Ordonanþa de urgenþã a Guvernului nr.195/2002 privind circulaþia pe drumurile publice, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, republicatã
- modificatã ºi completatã prin Ordonanþa de urgenþã a Guvernului nr.63/2006, publicatã în Monitorul Oficial al România, Partea I, nr.792/20.09.2006;
- aprobatã prin Legea nr.6/2007, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.30/17.01.2007;
- modificatã ºi completatã prin Ordonanþa Guvernului nr.69/28.06.2007
Capitolul 2 - Vehiculele
Secþiunea 1 - Condiþiile privind circulaþia vehiculelor ºi controlul acestora
Art "7" - "8" - "9" - "10"
Art.8 – Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul ºi tramvai trebuie sa fie dotat cu trusã medicalã de prim ajutor, douã triunghiuri reflectorizante ºi un stingãtor de incendiu, omologate.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Urata intamplare.
De la 1 la 10, ce nota ai da tonului folosit cu politistii? Intreb, ca sa inteleg de ce a durat atat si de ce s-au schimbat in tot acest timp datele problemei (ba radar, ba triunghiuri, ba acte...)
Daca ma tineau pe mine 15 minute in masina pentru atata lucru, de mult eram cu telefonul la ureche discutand la 112 cu cineva despre neregulile respective, dand numarul masinii si eventual numele organului, solicitand sa vina superior la fata locului.
Dupa scurta descriere dau sanse mari ideii ca respectivii erau spagari. Cam ca si cei 6 din Cluj ce au fost sau sunt audiati in prezent.
Daca a fost radar, unde-i inregistrarea? A fost? N-a fost? Sapca si-a pus-o in cap cand a venit la masina?

Intr-adevar, legea zice, dar eu n-am sa car dupa mine doua triunghiuri. Ca si asa am in portbagaj prea multe: lanturi, antene, triunghi, veste, stingator, lichide, etc. Precizez ca nu car truse de scule, ci doar fix o surubelnita. Mi se par prea multe. Car greutate degeaba. Un triunghi duc cu mine, solid, vechi de 20 de ani, greu, sanatos, sa nu-l bata vantul sa-l culce la pamant, pe care in caz de urgenta il voi pune in spatele masinii. N-o sa trec pe doua triunghiuri, mici, slabe, tip scobitoare, care la trecerea unui Tico pe langa ele sunt culcate la pamant instant. Daramite tir.
  • pecistef

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
as putea da nota 6 tonului.
am facut deja petitie catre insp judetean rutier PH pt a reclama echipajul respectiv, insa tare mi-e teama ca pe respectivul proces verbal vor mai apare si alte adaugari de infractiuni (telefon, centura).astept procesul verbal prin posta pt a putea da drumul la contestatie.
Motivul pt care am fost initial oprit (depasirea vitezei legale) a cazut din prima, au renuntat la el, deci nu aveau ce sa prezinte la dosar in cazul in care recurgeam la contestatie....nu au vrut sa-mi aratate poza cu masina, mi-au spus ca o sa o pot vedea in instanta. stau si ma gandesc cati soferi platesc amenzi pt viteza, aiurea fara a fi vinovati....odata ce ai semnat PV iti recunosti vina, ar mai ramane doar atacarea in maxim 15 zile in instanta. de sapca nu se pune problema, ningea afara si avea caciula de blana pe cap.
Skip ads

  • dstefan

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ar fi trebuit sa ai si tu un exemplar din procesul verbal, chiar si nesemnat (se mentioneaza de catre agentul constatator la observatii ca se refuza semnarea) , la fel cum si daca semnai nu inseamna ca iti recunosti vina (poti mentiona la fel, la "observatii" tot ce e in neregula). Poza sau inregistrarea video se prezinta intr-adevar numai in instanta (daca se cere acest lucru). In alta ordine de idei, sunt pe aceeasi lungime de unda cu @Byke: nu car in masina decat o surubelnita si un patent, dar daca legea zice ca trebuie sa am doua tringhiuri, apoi am doua triunghiuri. Nu vad nici eu rostul, e cam pe dos totul dar...
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@dstefan are dreptate, daca semnezi nu inseamna ca iti recunosti vina, ci doar faptul ca ai luat la cunostinta ca ti s-a intocmit un PV.
Daca nu semnezi, este recomandat in lege sa existe un martor asistent care sa confirme lipsa semnaturi (lipsa contravenientului, refuzul de a semna, etc)
In schimb, lipsa obiectiunilor este sanctionata cu nulitatea, asta in cazul in care esti de fata la intocmirea PV-ului.

Dar,..... dupa parerea mea e posibil sa nu fii sanctionat in nici un fel, totul fiind o cacialma cu scopul de a te face sa ii încerci cu o spaga cat de mica.
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie 2 triunghiuri,iar acuma daca nu te prind cu ceva,s-au ii sfidezi aplica metoda si automat ca te taxeaza Evil or Very Mad Asa a patit si un prieten de al meu ,mergea cu 90 in spatele lor in localitate,nu aveau radar pe masina si l-au oprit,s-a certat cu ei deh ca n-au radar si atunci baietii iau dat 560 lei amenda pt triunghiuri..
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
intr-adevar, 2 triunghiuri trebuie.
referitor la foaia de parcurs, nu e treaba politistilor daca ai foaie de parcurs sau nu... cu foaia de parcurs se justifica cheltuielile cu carburantul.
Skip ads

  • raul mircea

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2012

  • Mesaj Privat
acuma cu omologarea triunghiurilor ,trusei de prim ajutor si stingator ,trebuie omologate la RAR? s-au cand le cumperi din magazine sunt gata omologate
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pecistef a scris:[...] insa tare mi-e teama ca pe respectivul proces verbal vor mai apare si alte adaugari de infractiuni (telefon, centura)[...]


N-a tras "zet" dupã cele scrise ?

Stai calm, cã pe 99% din noi dacã ne-ar opri, n-am avea cele 2 triunghiuri reflectorizante de care se vorbeºte! Oricum este o mare porcãrie pentru cã triunghiul reflectorizant se monteazã la 50 de metri de maºinã, semnalizând o avarie pentru cei care circulã din acelaºi sens de mers, nu?

Au vrut sã te ardã, punct!
  • stanstan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Noapte,ceata,drum fara marcaj. De cate triunghiuri avem nevoie?
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pe noapte si ceata nici triunghiul Bermudelor nu te ajuta. Tragi in sant, cat mai pe margine, te aperi, folosesti spiritul de conservare.
1. Ai instalatie electrica functionala? Folosesti avarie, faza lunga, proiectoare, de toate. Pe spate stopurile le vezi foarte slabe, deci acolo infigi un triunghi la distanta suficient de mare de masina, astfel incat doar triunghiul s-o ia in freza daca vreunul nu-l vede.
2. Daca ai posibilitatea anunti prin CB si rogi sa repete mesajul cat mai departe, sa se circule cu precautie pe sectorul respectiv de drum.
3. Ce avarie poti avea sa n-o poti misca macar 100-200 metri mai ferita de trafic? Explozie la pneu? Rupere de lant sau curea? Rupere de ax, sistem directie? ECU distrus? In oricare alta varianta feresc masina de traficul greu si vitezoman de pe soseaua respectiva.
Suni la 112 si rogi asistenta urgenta.
Daca as face pana as merge pe janta pana la prima optiune de a feri masina. Una e o anvelopa taitei, alta o masina izbita in plin.

In conditii de clar, pe noapte sau pe zi nici nu mai vorbesc.

Asa gandesc si asa as proceda. Nu recomand nimanui, fiecare merge pe riscul lui, eu mi-l asum, dar pentru acele mici sanse sa se intample sa ajungi sa nu-ti raspunda masina la comenzi, nu am sa car un al doilea triunghi cu mine. Si inainte sa plec la drum verific sistemele masinii.
Nota bene: toate de mai sus sunt valabile in Romania. Unde amenzile sunt in alta moneda ma conformez, dar la cat ies din tara...
Skip ads

  • pecistef

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
referitor la foaia de parcurs , stiu ca nu este nevoie de ea pentru masinile din parcul auto, carora nu li se deconteaza carburantul, dar nu gasesc actul legislativ in care apare aceasta derogare. un numar de HG, OUG...

Ma poate ajuta cineva cu asa ceva?

Gabello a scris:intr-adevar, 2 triunghiuri trebuie.
referitor la foaia de parcurs, nu e treaba politistilor daca ai foaie de parcurs sau nu... cu foaia de parcurs se justifica cheltuielile cu carburantul.


Pentru ca vreau sa contest in instanta PV, pt lipsa foii de parcurs, am nevoie de actul normativ care stipuleaza clar faptul ca autovehiculele carora nu li se deduc cheltuielile cu carburantul, nu au nevoie de foaie de parcurs.
Daca ma poate ajuta cineva cu acest act normativ, dau de baut, jumatate din amenda. Very Happy
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Citeste:

http://www.arr.ro/files/leg...ie/31998R2121.pdf
http://www.euload.com/legis/legis.12.php

Sper sa te ajute
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@pecistef,
Cand iti vine pv-ul, vei gasi in el actul normativ care mentioneaza fapta savarsita. Faptul ca nu l-ai semnat, te pune in situatia in care ai dificultati in ceea ce priveste contestarea fiindca nu o poti faca pana nu ai hartia in mana si ai pierdut si avantajul formularii de obiectiuni.
  • pecistef

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am studiat HG 195/2002, si se cere emiterea de foaie da parcurs ,de catre societatile comerciale, dar NUMAI LA PLECAREA IN CURSA.In momentul respectiv foloseam masina in interes personal.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR