Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut,ieri ma deplasam dinspre Constanta spre Mangalia,totul bine si frumos ...la intrare in Mangalia ma ia radaru cu 128 km/h.. pana aici totul ok. Argumentele mele pentru care contest procesul verbal...... si sper sa castig sunt urmatoarele :

- Am fost clar si mai mult ca 100% prins inaintea semnului ..fapt care duce la depasirea vitezei legale doar cu 18km/h.
- L-am intrebat daca este omologat aparatul si este legal sa-mi masoare viteza in mers cu o masina pe care nu scrie politia,nu mi-a prezentat video, absolut nimic... I-am zis ca contest ,a zis linistit. I-am explicat ca nu era localitate si acolo e voie sa merg cu 110 ...ok am depasit viteza cu 18km/h.....dar sa-mi dovedeasca ca m-a luat inainte de acel semn......si sa-mi arate omologare ptr aparat..........daca este asa precis ...! Dupa semn evident am lasat-o moale deci nu prea avea el ce sa mai zica..
E prima oara...cand ma agata dupa 3 ani de permis...ma confrunt si eu ca oricare altu...o sa vina in instanta cu proba video? chestia e ca in procesul verbal.... el a scris ce-a vrut el. ca eu am zis ca de ce nu l-a oprit pe unu cu mercedes din fata mea...care venea si ala cu viteza. Cand ma vede pune mana pe camera si o indreapta spre mine.....dupa care i-am zis ca el m-a luat inainte de semnul acela.... ....si el scrie ca eu am zis de mercedes... i-am zis ca nu semnez..zice pai atunci nu poti contesta...cei drept am fost cam moale cu tipul respectiv..ca asa-s eu tamp...inainte ma turez..si dupaia gandesc rational!
Ce sfaturi imi dati? totusi 90 de zile e cam mult.....daca o sa ma scoata vinovat....mai mult ca sigur..........fiindca nu cred ca o sa se prezinte cineva din cate am inteles....... trebuie sa dau ptr reeducerea pedepsei? cum se da? unde se da? Is cam in plop!
Orice sfaturi si sugestii sunt binevenite.....
Skip ads

  • zaytsuca

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Dupa ce iti da amenda mergi la tribunal si ziic cavrei sa contesti PV-ul, iti da o hartie (dupa ce duci nu stiu ce timbre) cu care te duci la politie si iti dau permisul inapoi. La proces vine un jurist daca au proba video, doar acolo o poti vedea.
Ca sa dai reduci cele 90 zile trebuie sa nu fi avut in ultimul an nicio alta fapta asemenatoare pentru care ti s-a luat acum permisul. Scrie la politie care sunt toate conditiile.
Apoi cu dovada de circulatie (dupa ce expira) si cu copie la buletin si la PV mergi la scoala de soferi unde se da examen (iti spun politistii care e) si dai examen din nou, trebuie sa iei 13 pct. din 15 intrebari.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca esti sigur pe tine poti contesta.Nu trebuie sa dai pentru reducere dar poti daca vrei.Mai era un topic aici in care am dat toate detaliile.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
contesta..nu ai nimic de pierdut
Skip ads

  • emil_251

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Perioada de 90 de zile de suspendare...... incepe imediat dupa ce cele 15 zile de dovada expira.....
Art. 118. - (1) Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor se poate depune plangere, In termen de 15 zile de la comunicare, la serviciul politiei rutiere In a carui raza de competenta a fost constatata fapta.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@Trafficante,
Poti contesta pv-ul abia cand ajunge la tine si este posibil ca sa se intample asta dupa expirarea dovezii. Dupa ce ai depus contestatia, (trebuie sa o faci singur sau ajutat de un avocat si nu se plateste nici o taxa de timbru) scoti certificat de la grefa (se face cerere si se plateste taxa de timbru 1 leu) si mergi cu el la politie si iti reiei permisul pana la solutionarea contestatiei.
  • sorin g.

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
eu zic sa faci contestatie.
  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Mda, am fost.....si luni ma duc sa-mi dea permisul si probabil voi afla cand e procesul.
Actele necesare pentru contestare au fost :

- procesul verbal
- dovada primita
- copie dupa buletin
- si o plangere ( aici scrii cam ce vor muschii tai,iti versi tot off-ul,aia nu citeste deloc)
- o timbru de la posta de 2 lei
- o taxa de timbru la primarie si ciao pa.
(atentie trebuie facute inca 2 serii de copii dupa toate astea) 2 raman la judecatorie si 1 la voi.

Oricum doamna de la judecatorie foarte amabila mi-a explicat ca eu pot sa ma judec cu ei si 2 ani ...... in general o zis ca pana la 1 an admit judecatorii atita timp cat te reprezinti singur pe urma daca vii cu avocat....o lungesti mult si bine.
Oricum eu vreau sa scap de toate astea cat mai repede dar presimt ca o sa ma intind si voi pierde clar....si pana la urma tot o sa stau pe dreapta.... dar ma rog.
Daca totusi cineva s-a mai lovit de asemenea chestii as vrea sa stiu ce se intampla daca in decursul procesului mai te prinde pe undeva ca tai dubla,faci pe schumi....sau alte chestii si ti-l ia iara? poti sa contesti iara ? si stai pedeapsa care o ai plus cea primita again....sau din cate am auzit ti se anuleaza pe loc...cam aberant asta dar.. asa mi-a zis cineva..... altu a zis ca nu e adevarat....deci care varianta e corecta?
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Da ,stai ,,pe dreapta '' de doua ori pt ca este o alta sanctiune,pt o alta fapta:daca tu ai contestat acuma PV-ul si procesul dureaza 1 an si pierzi ;permisul se va suspenda dupa un an.Daca a doua zi faci alta nazdravanie si ii dai din nou in judecata si porcesul va dura 1 an si ceva; ei dupa terminarea procesului (in cazul in care pierzi)si hotararea ramane irevocabila si definitiva ,vei avea din nou suspendat permisul.Sansele de castig in instanta pentru contestarea PV-urilor sunt sub 10%.Singura chestiue este ca prelungesti ,,inevitabilul''.
Un exemplu: daca permisul a fost suspendat pe motivul alcoolului pe o perioada de 90 de zile ,ai contestat si ai pierdut procesul si nu ai predat permisul in cele 15 zile mai ei un ,,supliment'' de pedeapsa : inca 30 de zile,iar daca nu dai(sau nu promovezi) examenul de legislatie rutiera mai ei inca 30 de zile.TOTAL 150 DE ZILE STAI PE DREAPTA(5 luni). Crying or Very sad Rolling Eyes
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut. O patanie asemanatoare am avut si eu. Viteza mare (vreo 104 km/h, parca, in localitate, undeva intre Bacau si Moinesti, la Floresti adica), radar...etc., 3 luni suspendare adica. Dar NU am ales calea contestarii. M-am prezentat la examinare, trecuta din prima, si intr-o luna am avut permisul la loc in buzunar. Fie vorba intre noi...am mai mers prin oras atunci, cu permisul suspendat, vreo 2 saptamani, pana am trecut de testare. Apoi m-am linistit pana l-am primit. Plus un "refresh" de legislatie auto.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
trebuia sa le ceri toate actele legate de radar, ordinul de serviciu, atestat de operator radar si tot ce trebuie ei sa aiba si iti spun sigur ca scapai cu o amenda de centura sau ceva mai micut pentru ca nu au niciodata tot ce le trebuie la ei... trebuie sa te ti pe pozitii si se moaie ei. daca au tot ce le trebuie la ei atunci le spui sa scrie in procesc la contestatie tot ce contesti tu ca altfel nu le semnezi procesul si daca nu vor atunci le zici sa iti trimita procesul prin posta si vorbesti cu un avocat care te scapa usor ca legea are multe lacune...
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Bineinteles ca au inceput sa sune telefoanele si sa se inroseasca antenele. Dar respectivul echipaj de politie a urcat in masina lor, au inchis telefoanele si masina si si-au vazut de treaba. S-a intervenit sus de tot, dar degeaba.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR