Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Din greseala am bagat ulei pentru motoare diesel in motorul meu (x16xel), acesta fiind benzina. Inainte bagam 10w40, acum am luat 15w40 deoarece cam manca ulei, insa din graba nu am observat ca era pentru diesel. Pot avea ceva probleme cu motorul? Am inteles de pe internet ca nu ar fi probleme atat timp cat nu turez masina peste 4500-5000, ci din contra ar fi benefic motorului, deoarece uleiul pentru motor diesel are niste detergenti de curatare. Astept pareri .
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nustiu exact, dar am citit pe anumite uleiuri, ca mergeau si pe benzina si pe motorina, deci tind sa cred ca si cele dedicate nu pot dauna grav...100% nustiu..
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
dolc3_sell a scris:Din greseala am bagat ulei pentru motoare diesel in motorul meu (x16xel), acesta fiind benzina. Inainte bagam 10w40, acum am luat 15w40 deoarece cam manca ulei, insa din graba nu am observat ca era pentru diesel. Pot avea ceva probleme cu motorul? Am inteles de pe internet ca nu ar fi probleme atat timp cat nu turez masina peste 4500-5000, ci din contra ar fi benefic motorului, deoarece uleiul pentru motor diesel are niste detergenti de curatare. Astept pareri .


Ca sa te edifici sau pentru cultura ta generala, producatorii de ulei asociaza uleiul de benzinar cu cel de diesel. Astfel pe marea majoritate a marcilor o sa gasesti specificatia ACEA: A3/B3/B4 sau A3/B4 - asta insemnand ca este si pentru benzina si pentru Diesel. Ce spui cu cu detergentii - cam asa este dar agenti de curatare au si unele si altele - adica toate pentru ca este obiectiv mentinerea interiorului motorului curat. Tine cont de faptul ca au scazut mult in ceea ce priveste calitatea si durabilitatea materialelor si a componenteleor motorului, deci ca atare o curatire a interiorului motorului este necesara.
Daca nu ar fi lucrat la calitatea uleiului - iti dai seama ca durata de viata a motoarelor de ultima tehnologie se reducea la 4-5 ani, dupa acest termen, urmand sa apara uzuri mari.
  • ionut1984

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2009 Z20LEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2012

  • Mesaj Privat
nu exista ulei 15w40 doar pt diesel...astea sunt povesti....marketing etc....
atat timp cat pe bidon este trecut a3/b3/b4 sau sl/cf merge si la diesel si la benzina
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR