Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • marius-b

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2008 1.9cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am o ZAFIRA din 2008 si de vreo 2zile portiera fata stinga scoate niste zgomote ciudate la inchidere.La service mi s a spus ca opritorul s a stricat!Sa cumpar de la dezmembrari sau sa iau unul nou?Cam cit ar costa unul nou sau sh?Dar manopera?Va multumesc!
Skip ads

  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
eu am vrut sa cumpar unul nou....se aduce numai pe comanda...pret numai Smile 180 de lei....m-am obisnuit si fara opritor....mi se pare totusi exagerat pretul.....
  • faraonu2008

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
eu am fost la Union Motors din Otopeni si costa 209,98 lei, cod 5160256.in 3-5 zile dureaza livrarea.am incercat cu ulei special dar nu merge,troncane la fel.asa ca la bani astia am o alarma manoala la portierele din fata
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Aceeasi problema cred c-o am si eu, tot cu portiera de la sofer (stanga fata),. Trozneste ca toti dracii cand o trag s-o inchid si opune rezistenta.
Ce cod de piesa are acest opritor sau cum il caut ca si denumire la furnizorii de piese?

Multumesc frumos!
Skip ads

  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
La mine functioneaza limitatoarele de la usi dar cele din fata sunt tare zgomotoase. Cei de la Opel ar trebui sa echipeze cu ceva mai de calitate, spun asta deorece inafara de Astra G la toate modelele detinute aveam aceeiasi problema.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Asa se numeste reperul? Limitator portiera?
Nu stiu cum sa-l caut/cer la furnizorii de piese.
Merci frumos!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa il dai jos, acum cat mai merge si vezi daca se mai poate face ceva.
https://www.clubopel.com/vie...p=1733467#1733467 - cam asa a rezolvat-o colegul @d0m1n1c

http://www.partsbase.org/op...nterior-fittings/
http://www.partsbase.org/op...3-9-3-check-link/ - 13227947 | 5160256 cred ca acesta este pentru usile din fata.

Nou - cam 186 Ron
SH - cam 80 RON

intreaba aici vezi ce spun. | Opritor stanga fata Opel Zafira B
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=75733
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=60462
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Se poate repara. Am patit la fel. Se demonteaza panoul de la usa , se destace surubul de pe stalpul masinii cu un torx si de desfac dele 2 piulite de la sistem de pe usa. Se scoate prin interior. Defectul apare la sistemul de presare format din doua arcuri cu doua degetare din plastic ce apasa pe tija culisanta. Acele degetare se rod si ramane doar arcul. Eu am pus in locul degetarelor de pe arc un surub cu cap hexagonal de 13 care in prealabil l-am rotunji si am mai taiat din lunginea lui (am lasat aproximativ 6 mm cat sa intre pe arc). Am dat cu vaselina din belsug si lucreaza excelent. Succes.
Skip ads

  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru detalieri! Momentan masina e blocata in service pentru reconditionare (segmentare) motor, insa imediat ce pun mana pe ea, ii desfac portiera sa remediez defectul.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Am rezolvat problema. Chei necesare: torx 45 sau 40 pentru surubul unde se prinde bratul pe care culiseaza usa pe stalpul masinii. Torx 20 parca pentru suruburile de la fata de usa.
2 suruburi sunt sub manerul de la portiera care se desface usor cu o surubelnita foarte subtire (e format din 2 parti care se prind in cleme de plastic) , 1 surub e sub panoul (masca) de la lumina ambientala din portiera, 2 suruburi sunt pe fata de usa (1 pe exterior cam in dreptul broastei si 1 dedesubt). Adaug 2 piulite de 10 cu care opritorul e prins pe portiera. Sper ca n-am omis nimic.
Se da jos usor fata de usa, cu atentie sa nu rupeti clemele, prin impingere cu surubelnita din loc in loc (dupa ce ati dat suruburile jos bineinteles). Atentie la cheder, ca fata de usa iese cu totul, sa nu rupeti clemele metalice.
Se da jos boxa, apoi se desurubeaza apoi opritorul de pe portiera (are un surub mare torx de 40 sau 45).
Se dau jos cele 2 suruburi de 10 care prind parte din interior a opritorului pe portiera.
Se scoate tot mecanismul prin gaura de la boxa.
Am constatat ca plasticul ce culiseaza pe bratul fix de pe usa este lipsa si culisa direct cu arcul care il tinea apasat.
Am scos arcul (are un capac metalic peste el, care-l si tine presat acolo).
Am pus in capul arcului o bila de rulment care a intrat cam jumatate in spira arcului, cealalta jumatate ramanand afara pe post de contact cu bratul fix.
A trebuit sa tai cam o spira si un pic din arc, deoarece nu-l mai puteam apasa ca sa incapa inapoi in locas cu opritorul deasupra.
Atentie, cand montati la loc opritorul, sa fie in pozitia deschis maxim (adica partea din interiorul usii care culiseaza pe brat, sa fie trasa la maxim spre capatul bratului fix), altfel nu va ajung suruburile de prindere in usa (cele de 10) la gauri.
Eu am prins sina fixa intr-o menghina si am tras pastea mobila cu un cleste mare, printr-o parghie. Cu mainile goale nu prea aveam mari sanse si oricum imi alunecau ca dracu' din cauza vaselinei de pe mecanism.

Se urmeaza apoi operatiunea inversa!

Sper ca am fost suficient de detaliat. In caz ca sunt nelamuriri, va rog intrebati si incerc sa va raspund.

Bafta si sa auzim de bine!
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Felicitari. Acu s-o vedea cat tine sistemul cu bila. De aceea am zis ca la mine am pus un surub la care am rotunjit capul si am taiat din partea filetata sa ramana aprox 6 mm sa se culiseze pe arc. Pana la urma bine ca ai rezolvat-o.
  • tasedoru78

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004 X14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
La opritoare se toceste capatul seamana cu un pistonas acela pe semirotund eu am cumparat unul SH l-am demontat si l-am masurat se pot face pe strung din teflon alb dur
Skip ads

  • batos9

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Zafira 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Ce folositi pentru a lubrifia opritor portiera? Caci se uzeaza din cauza ca nu este lubrifiat.
O zi frumoasa.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Apar aceste... nu stiu ce pret au.

90510336 | 19 48 606 | LUBRICANT, SPECIAL, 4ML, CHECK LINK, REAR (PACK OF 50)
90512280 | 19 48 608 | LUBRICANT, SPECIAL, 100 G., CHECK LINK, REAR
https://opel.7zap.com/en/car/a05/c/9/3-0/
https://opel.7zap.com/en/car/a05/c/11/3-0/
https://www.drive2.ru/l/478107789005160770/
Pe site-ul AutoK.... - 90510336 (plic 4ML) 7RON | 90512280 60 RON

Poate te ajuta colegi cu altele...
  • batos9

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Zafira 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2015

  • Mesaj Privat
T.ion, mulțumesc pentru info.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR