Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • n0rs3m4n

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
buna ziua, am o problema delicata la opelul meu, astra H. in mers, chiar si pe loc, cand accelerez masina pentru a schimba viteza intr-o treapta superioara, atunci cand turatia trece peste 2000 motorul se tureaza undeva pana la 3500 rotatii pe minut, obligandu-ma sa schimb intr-o treapta inferioara si sa franez masina pentru a scadea turatia masinii. nu inteleg de ce se tureaza asa ... nu inteleg de ce face figurile astea fara sa se aprinda vreun martor in bord. astept sfaturile voastre, multumesc
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bine ai venit pe acest forum.
posibil probleme la senzorul acceleratie adica la pedala de acceleratie.
pe viitor citeste te rog regulamentul si apoi foloseste functia de cautare si vezi daca nu s-a mai discutat problema ta si daca este urgenta posteaza la probleme tehnice urgente...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu zic ca ti se trage de la roata de rezerva. Daca ai, e prea grea, daca nu ai, e lipsa.
Asupra motorului las mama Omida sa se pronunte. Tu nu ai considerat util sa impartasesti cu noi aceasta informatie
  • n0rs3m4n

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
nu am mai avut probleme...dc?
Skip ads

  • androy

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Si eu am aceiasi problema. Am un astra H Z17DTH din 2005. In ultima perioada perioada mi-a facut tot mai des figura cu acceleratia, in special in trafic in oras. Ma trezesc ca incepe sa se accelereze pana pe la 4000 rot/min fara martor aprins in bord. Din ce am mai auzit asa cica ar fi pedala de acceleratie cu senzor cu tot. Vreau sa merg la tester la Maiandrei sa vad ce are.
Daca ati mai aflat ceva intre timp nu ezitati sa rapundeti.

Multumesc!
  • n0rs3m4n

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
la mine nu a mai facut, nu am mai intalnit problema asta fara sa ii fac nimic, nu imi dau seama ce ar fii avut
  • androy

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Dupa ce am fost la un "meserias" care nu m-a lasat sa vad ce ii face, m-a "usurat" de 350 ron si a terimnat treaba in 10 minute, m-am documentat mai amanuntit si am aflat ca de fapt in majoritatea cazurilor, aceasta problema vine de la oxidarea contactelor de la calculatorul ECU care este pozitionat sub aripa din partea stanga a masinii. Datorita condensului si umiditatii care intra acolo, se oxideaza contactele si incep problemele, cum ar fi cele ale acceleratiei.

Solutia: curatarea acestor contacte de la mufa ce intra in ECU.

Bafta tuturor!

P.S. Daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati.
  • n0rs3m4n

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
mersi de sfat ....
Skip ads

  • Banghi

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2013

  • Mesaj Privat
n0rs3m4n a scris:buna ziua, am o problema delicata la opelul meu, astra H. in mers, chiar si pe loc, cand accelerez masina pentru a schimba viteza intr-o treapta superioara, atunci cand turatia trece peste 2000 motorul se tureaza undeva pana la 3500 rotatii pe minut, obligandu-ma sa schimb intr-o treapta inferioara si sa franez masina pentru a scadea turatia masinii. nu inteleg de ce se tureaza asa ... nu inteleg de ce face figurile astea fara sa se aprinda vreun martor in bord. astept sfaturile voastre, multumesc


Incearca sa verifici switch'ul ambreiajului (daca-ti face asta la schimbarea vitezelor).
Vezi daca necesita sa fie curatat sau schimbat.
D'acolo cred eu ca ar fi problema.

Numai bine.
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Revolvarea este cea pe care a zis-o Androy. Problema asta apare doar la Z17DTH/L/R/J si este foarte greu de depistat deoarece masina nu prezinta niciun cod de eroare in cazul asta. In 90 % din cazuri masina respectiva a fost lovita stanga fata fisurandu-se usor mufa ECU in mod normal in mufa aia nu are cum sa intri apa... este foarte bine etansata.
Rezolvarea
-Se demonteaza contraaripa stanga fata.Se demonteaza ECU.
-Se curata cu spray de contacti mufa respectiv ECU.
-Se siliconeaza in caz ca prezinta fisur,daca doar se curata problemele vor reaparea.
Apropo... 350 Lei manopera pentru chestia asta se numeste JAPCA. Dar oricum e mai bine decat sa te fi dus la fel de fel de service-uri care habar n-au ... si sa recomande ba schimbare pedala acceleratie,ba nu stiu ce etc.
P.S. Probleme de genul asta apar in general cand e umezeala ,ploaie,ceata,spalat masina etc, cand e uscat in general nu prezinta simptomele mentionate.
Multi mecanici fac bani frumosi cu ajutorul forum-ului asta, dupa aceea dandu-se mari meseriasi,electronisti etc Smile.
  • dipsy_007

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am patit si eu cu masina tatalui meu:o astra h z17dth.De data asta mie mi-a luat 400 ron pentru o simpla curatare a mufei .Furt pe fata!Dar asta este daca in mers se tureaza si nu mai vrea sa plece nici in ruptul capului.Dar e bine de stiut ca a doua oara nu mai dau 400 ron.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Pai daca tu vezi ca face treaba in 10 minute si dupa cere 400 lei, ai probleme daca ii dai acesti bani, cand ora de manopera e 50 lei.
Skip ads

  • dipsy_007

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Tocmai ca nu am vazut.A masurat nu stiu ce la pedaua de acceleratie ,in total a durat vreo ora, iar la final pretioasa suma de 400ron.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Da, ciudat, nasol oricum! Cere factura sau bon alta data, eu la orice service fac asa. Nu mai tolerez evaziunea acestor jepcari
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR