Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cu toate ca am cativa ani vechime pe forum, am fost destul de retinut in a incepe o discutie noua, dar am intalnit tot mai des o problema cu care se confrunta forumul si anume aceea a conturilor duble.

Suspendarea definitiva a unui membru, de multe ori duce la crearea unui alt cont, de pe care isi vede linistit de treaba. Mai mult decat atat sunt convins ca sunt useri care isi creaza chiar si conturi de rezerva, pentru a se autosustine in discutii sau pentru a avea posibilitatea de a intra pe forum dupa o eventuala suspendare, fara a fi nevoit sa-si faca alta identitate dupa data suspendarii, pentru a nu fi bãtãtor la ochi.

Sigur ca administratorii site-ului isi iau masuri de siguranta pentru a preveni asemenea fapte, dar întotdeauna inventivitatea celor care se dedau la astfel de practici, face ca masurile de siguranta sa fie ocolite. Tocmai de aceea intalnirile fac posibila asimilarea unui nume de user cu un membru, aici facandu-se cu adevarat relationarea intre membrii si transformarea forumistului in membru ClubOpel.

De aceea, daca se banuieste ca cineva s-ar ascunde sub o alta identitate sau mai mult, exista chiar certitudini cu privire la aceasta, v-as ruga sa discutam aici. Orice alte lucruri cu privire la titlul si subtitlul discutiei va rog sa le expuneti. Pericolul cu care ne confruntam se datoreaza tocmai lasitatii celui cu care discuti, ascuns sub o alta identitate si in spatele unei tastaturi.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
de acord ca uneori ne lovim de acest aspect dar asta nu dureaza mult, unde exista o suspiciune facem verificari dupa IP si daca fapta se dovedeste, ambele(sau mai multe conturi) sunt suspendate definitiv. Oricum, un anume comportament este greu se ascuns in spatele unui nume nou, pana la urma respectivul face o greseala si este demascat (nu mai vorbim aici de IP).

Un exemplu care imi vine acum in minte:

Un coleg a pus in vanzare masina si din greseala, cand a fost intrebat ceva despre dotari sau problemeale obiectului din anunt, el a raspuns din celalalt cont..........
Cat despre a crea o multime de conturi, este destul de dificil pentru ca la fiecare nou cont trebuie introdusa o alta adresa de e-mail asa ca este destul de greoi sa tot faci adrese de e-mail care ulterior sa iti fie invalidate. Dar ma rog, cine nu are altceva mai bun de facut, sa faca adrese de e-mail si conturi pe clubopel.com.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
topicul asta nu va face deca sa starneasca ceva flame.
cred ca descoperirea clonelor e treaba adminilor si/sau a moderatorilor. bineinteles cu ajutorul nostru.ajutor care se poate face prin apasarea butonului "report"
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu are de ce sa starneasca flame.
Un om corect, cu un singur cont, nu are motiv sa se inflameze asa ca......... Smile


Ultima modificare facuta de Bunicu la Mie 21 Mar, 2012 2:32 pm
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Clonele se suspenda atunci cand exista certitudini. Pana atunci, hotul neprins e om cinstit.
Pe informatii de genul "stiu eu ca contul ala e al lui...." nu putem actiona. Nu ar fi fair.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Desi noi, membrii mai vechi, datorita influentei pe care o avem asupra celorlalti membri, stim care sunt cam toate conturile clone, consider ca atata timp cat e buton de report nu trebuie sa ne bagam unde nu ne fierbe oala. Adica in treaba moderatorilor/adminilor.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Posibil ca unora sa nu le convinã. Nimic nu ne opreste sa discutam despre asta. nimic nu ne opreste sa ne implicam in descoperirea celor care se comporta parsiv.
O clona e usor de depistat, cu mijloace simple dupa felul in care isi sustine cealalta jumatate sau urmareste cu indarjire prin topicuri anumiti useri, ne-agreați de cartre userul care se dubleaza.

Dau un exemplu: @gigi46 care a avut o aparitie fulgeratoare din 18 dec.2010 pana in 9 ian. 2011 si in timpul asta a urmarit indeaproape pe @Dan56, oprindu-se dupa suspendarea acestuia, posibil si ca sa nu fie depistat. Acest cont este inca activ, asteptand poate o urmatoare victima. Totusi exista o oarecare asociere cu un alt cont dar asa cum a spus JE trebuie sa existe certitudini pentru a putea actiona.
Butonul "inadecvat" e bun la injurii si alte lucruri, dar nu poti lasa numai in seama moderatorilor chestiuni care ne privesc si pe noi.

In plus fata de asta, nimic nu ne impiedica sa discutam despre acest subiect si despre modul de combatere a acestui fenomen.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Furdui, daca esti atat de vehement si convins ca ai dreptate nu are rost sa ne mai dam si noi(membri simpli) cu parerea.
In alta ordine de idei, nu se poate sa arunci cu noroi intr-un om ca i se pare unuia pe chelie. Pe langa partea morala, exista si art 205 si 206 C.P. inca in vigoare. Cred ca pe voi va mananca in fund dupa o amenda.
Spor la facut pe politistul.


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Mie 21 Mar, 2012 3:49 pm
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sa revenim. Clone fac de obicei cei ce posteza in topice precum acesta sau inainte pentru UP. Acum ramane doar pentru astfel de topice, cel pentru UP s-a eliminat prin introducerea butonului. Nu am vazut sa faca cineva un alt cont clona si sa dea un raspuns mai bun decat originalul.


Cat despre clone, e ceva mai delicat si scuzabil. De exemplu nea Ion are cont, dar are si baiatul lui nea Ion. Acum din repezeala poate posteaza unul de la altul. Eu de exmplu aveam cont in 2006, apoi am piedut parola si am facut in 2007 altul, ulterior gasind parola la primul... si tot asa.

Oricum, nu ar trebui sa fie treaba noastra, mai ales sa deschidem un topic special pentru asta. Astfel, pentru evitarea micilor incidente, sustin stergerea acestui topic.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu de ce deranjeaza aceste discutii, care ar trebui sa fie chiar constructive. Daca as pierde parola de la cont si as face alt cont, cred ca ar fi bine sa anunt admnul ca am facut asta, ca sa-mi suspende unul din conturi.
Daca le folosesc pe amandoua... nu e bine.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu mai dati intr-una cu "daca pierd parola etc...." pentru ca avem buton dedicat "ai uitat palola?" Se da un click acolo apoi se primeste o noua parola pe e-mail.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Furdui, tu ai afirmat ca @gigi46 e clona. Daca se dovedeste ca nu e asa si te da in judecata pentru calomnie, cum ai de gand sa te aperi avand in vedere ca are dovada clara(ramane ce ai postat) si ne are pe toti ca martori? Ce m-as distra sa iti iei o amenda penala de 10.000 RON. Very Happy Ti-ar trece imediat cheful de a face pe vardistul forumului. Mai gandeste-te si la natura juridica a actiunilor tale(ca tot vorbeai de ascunsul in spatele unei tastaturi).
Intr-adevar, membrii renumiti si vechi suspendati, inca activeaza pe forum sub diferite identitati. E mai bine ca toate acestea sa nu fie publice si cine are chef sa le dea mai departe moderatorilor si adminilor.
L.E. Iti dai seama ca nu as fi fericit, dar nici nu pot fi fericit sa se arunce cu noroi in cineva ca i se pune cuiva pe chelie. Exista butonul de report, elegant si care nu implica nici o consecinta de natura juridica a actiunii.


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Mie 21 Mar, 2012 4:17 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Oricand se poate gasi o persoana in spatele fiecarui cont. Asta incerca sa faca pe vremuri si Chelu Adrian. Nu ar trebui sa fii asa fericit, daca eu as plati vreo amenda.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru ca vad ca s-a redeschis aceasta discutie, sa vedem ce finalitate va avea.
Puteti incepe sa luati pe rand numele mari suspendate si sa va dati cu parerea. Aveti grija sa nu terfeliti numele unor oameni nevinovati in aceata actiune.
Ca sa nu aud comentarii, nu am nici un interes sa se inchida acest topic. Pe mine, dupa incidentul cu naniacostin, nu ma mai reprezinta nici un moderator si implicit nici numele de ClubOpel. Nu mai am nici sticker pe masini, deci putin imi pasa.
Cum am spus mai demult, forumul asta s-a transformat intr-o mica Romanie. Si topicul asta e inca un exemplu.
Succesuri.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
colegi, trebuie sa retineti ceva si anume:

-clubopel.com nu are ca si activitate pricincipala educarea membrilor sai.

In clubopel ne-am propus sa ne ocupam in primul rand de calitatea continutului nu de cea a membrilor. Se presupune ca membrii au o buna educatie, o buna intentie si dorinta de a fi de folos comunitatii prin prisma mesajelor postate in acest forum. In general, nivelul de pregatire si de educatie al forumistilor se observa lesne prin comparatia cu alte forumuri, prin modul de exprimare si prin atitudine care, trebuie sa recunoastem, sunt la un nivel suficient de inalt incat sa ne faca mandri ca facem parte din aceasta comunitate. Fiecare dintre noi ne-am adus un aport mai mare sau mai mic la calitatea acestui forum.

acum:
-Daca un user incalca regulamentul in mod grav si este exclus din comunitate, prin crearea unui alt cont va incerca sa nu mai repete greselile din trecut astfel incat sa devina sub noua identitate o persoana dezirabila, sa isi "spele" oarecum imaginea de sine, cu ce ne afecteaza pe noi ceilalti in mod negativ? Suntem cu totii constienti ca avem intre noi useri noi din vechea garda dar daca sub aceste noi identitati se comporta admirabil, unde este problema?
Nu incurajam conturile clona, ba mai mult acest lucru este interzis prin regulament dar pana la dovedirea vinovatiei, orice persoana este nevinovata.

Ce se vrea acest topic de fapt?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:Ce se vrea acest topic de fapt?


Cateva suspendari ?!? Rolling Eyes
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ai vrea totusi sa nu mai vorbim despre ei? S-au reabilitat si din lupi s-au facut miei?
Inchideti atunci si stergeti tot ce e scris aici si eu nu o sa mai vorbesc despre asta.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Raportarile se pot anunta si prin butonul "inadecvat" sau PM catre moderatori/admini... aici nu or sa fie decat niste discutii fara final sau niste pareri personale, cel mai sigur neacoperite
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
GabiB77 a scris:Raportarile se pot anunta si prin butonul "inadecvat" sau PM catre moderatori/admini... aici nu or sa fie decat niste discutii fara final sau niste pareri personale, cel mai sigur neacoperite


Am clarificat situatia raportarilor, se fac asa cum stim toti, pe la spate ca sa nu fie povesti. Aici ne-am propus sa discutam despre cei care lupta murdar, incercand sa facem diferenta intre user si membru. Oportunitatea creeri unei astfel de discutii posibil sa fie discutabila, dar sunt contrariat de respingerea pe care o au unii membrii fata de idea in sine.

O mai spun inca o data, daca moderatorii (care stiu mai multe) considera ca nu fac bine ca vorbesc despre asta,... tac, iar discutia sa fie stearsa in intregime si sa dispara.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ba nu. Sa nu dispara deloc. ..... asa, pentru transparenta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR