Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ce ai mai facut pana la urma cu catalizatorul?
l-ai schimbat.
si eu am tot z16xe si am 2 sonde daca o sot pe cea de langa racordul flexibil se aprinde beculetu.
nu stiu cum la tine merge fara.
astept detalii cu ce ai mai facut.
Skip ads

  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am vazut ca se gasesc catalizatoare pt z16xe neoriginale dar care ar trebuii sa se potriveasca exact in locul celui original

exemplu http://tinyurl.com/dy5z9o3

Pe site-ul de mai sus, bosalul de exemplu e mai scump cu 200 de ron decat pretul care mi l-au zis astazi la un magazin din galati pt tot un catalizator bosal.

Eu momentan imi analizez optiunile. Motorul consuma ulei dar catalizatorul are o fisura in partea de jos si se aude destul de tare motorul la turatii. Si stau si ma gandesc daca sa schimb catalizatorul cu unul nou neoriginal dar care sa se potriveasca exact, sau unul de la dezmembrari, sau astept sa vad daca catalizatorul care il am acum se infunda si dupa aceea sa vad ce se poate face la motor si apoi sa pun catalizator nou sau sa il sudez pe asta care il am acum.
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La mine de exemplu, pe ECU-ul vechi care l-am schimbat(cel care era pe masina cand am cumparat-o) era dezactivat becul de masinuta cu cheie . Dar nici eroare nu aveam in ECU ( lamp low voltage ) . Dupa ce am schimbat ECU-ul , cu unul de la dezmembrari care a fost reprogramat, toate bune, beculetul a inceput sa mearga. Abia atunci mi-am dat seama ca mai exista un bec in plus.

Ceea ce ma face sa cred ca anumite chestii pot fi activate si dezactivate. In cazul acesta, nu ar fi de mirare sa fie dezactivata sonda lambda a doua - eroare nu apare ( probabil ca o dezactivare a sondei e mai ieftina decat inlocuirea iei si samsarul vrea sa vand masina rapid fara erori si fara costuri mari ) . Motorul va functiona dar nu cum trebuie. Poate de aceea i s-a infundat si catalizatorul.

Are vreun sens ce zic eu aici ?
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sonda lambda 2 se poate scoate foarte simplu din "circuit". Se pune o rezistenta pe acel fir care pacaleste ECU sa creada ca gazele sunt bune. Sunt destui care prefera sa faca acest artificiu in loc sa schimbe catalizatorul.
Skip ads

  • mihaixxx89

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Dragi colegi. Am si eu acelasi tip de motorizare. Daca anulezi EGR-ul si Catalizatorul , masina nu o sa mearga mai bine ?Din cate am intelesaceste 2 piese ajuta sa scoata noxele si atat si practic fara ele masina ar respira si ar evacua mult mai bine. Rog pe cineva sa ma corecteze daca am o parere proasta
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ca sa scoti egr trebuie sa faci si alte modificari ca o sa mergi cu bordul plin de becuri aprinse!
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
EGR-ul din cate stiu se poate dezactiva software, insa nu stiu ce efect are acest lucru asupra catalizatorului.

Catalizatorul nu se poate scoate deoarece nu o sa mai iasa noxele si nici nu e corect fata de ceilalti deoarece o sa poluezi mai mult.
  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salutare
De curand am cumparat un opel astra caravan cu nr. rosii. Bineinteles a trebuit sa merg la rar si acolo inginerii au descoperit ca noxele sunt mari si m-au trimis la reparatii.
Am fost la un service si cei de acolo au pus masina pe tester si imi zice ca este de vina catalizatorul.
Sondele lambda sunt ok(spun ei)
Acum in bord nu se aprinde nici un martor. Logic ,nu trebuia sa se aprinda vreun bec la bord?
O alta intrebare: Ce a determinat defectarea catalizatorului si ce se poate face pentru a nu se strica si urmatorul catalizator?
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poate nici nu ai catalizator... si a fost pacalita sonda 2. daca poti da sonda 1 jos..ar trebui sa-l vezi prin gaurica aia..
Ca catalizatorul sa nu se buleasca trebuie ca motorul sa mearga in parametrii si sa nu ajunga ulei la el
  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
am sa dau sonda 1 sa vad si asta.dar totusi ,cred ca are ceva inauntru pentru ca motorul nu prea are putere.
exemplu, intr-o depasire trebuie sa ma urc in picioare pe aceleratie sa pot depasi. nu simt "zvacul" ala. la un motor de 1.6 ar fi trebui sa se simta.
ma gandesc ca poate fi si un inceput de infundare a catalizatorului.
parametrii motorului nu ii da calculatorul de bord? cum se mai poate regla?
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
am citit si am vazut ca daca se scoate ceramica din catalizator creste consumul.e edevarat caci mi se pare putin ilogic ce treaba are catalizatorul cu arderea
  • www_edy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Va Salut Am o Zafira A din 2002 cu z16xe ,in bord are 180000km(nu cred ca sunt reali), am inscris-o la inceputul linii august, adusa din Germaniape care nu cred ca chiar asa e. Am avut becul check motor(cel galben) aprins. Am mers la calculator si mi-a dat 3 erori. EGR, sonda lamda1 si catalizator. Am scos EGR , sa-l curat. Era blocat. L-am deblocat si mergea mai rau, intrerupea. Am schimbat EGR pret 560 lei (Delphi). Acum merge foarte bine in toate turatiile.
Sa reaprins becul check motor cu eroare catalizator. Am mers cu becul aprins vreo 2 saptamani, l-am stins la calculator. Masina merge impecabil. Acum am 130 km parcursi astept sa vad daca se reaprinde. Mentionez ca nu consuma ulei. Daca se reaprinde voi merge asa cu el. Cand opresc motorul se aude un zgomot precum acela cand opresti aspiratorul timp de 2-3 secunde. Daca scot furtunul de la valva de purjare vapori de benzina care duce spre clapeta acceleratie face acelasi zgomot ca de aspirator in oprire timp de 10-20 secunde. Nu stiu de unde vine zgomotul.Nu stiu ce sa zic.
Skip ads

  • dorrian

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.Va cer parerea in legatura cu galeria de evacuare la astra g caravan z16xe...dupa cumparare am observat motorul ca fiind din ce in ce mai zgomotos si am descoperit ca am fisurata cam jumatate imbinarea dintre galerie si catalizator (mentionez ca am descoperit ca a mai fost sudata acolo unde se unesc gurile de evacuare)...Am dat-o jos(fagurele din interior arata alb in partea de jos, pe sus nu stiu pt ca nu am demontat sonda), am sudat-o, insa de zgomot nu am scapat...tot un fel fonfaiala se aude undeva in zona catalizatorului, iar la turatie de peste 3000rpm se aude in masina un auit infundat foarte deranjant, mai ales in sarcina fie in treapta 1 sau 5.De unde sa ma apuc cu verificatul?...multumesc anticipat
  • INedelea

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Si cum il anulam pe cel vechi ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR