Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Blink

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am reusit sa merg cu masina dupa ce mi-a fost schimbata galeria. Dupa 500 de km nu s-a aprins martorul. Deci solutia in cazul meu a fost schimbarea galeriei.
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@ blink

tot la fel s-a schimbat si la tine galeria, adica a venit echipata complet ?
si eu am facut peste 1000 km de cand au schimbat galeria si ca o curiozitate ( de bine de data asta Surprised ) consumul a scazut....bucuresti -braila, greutate: 2 persoane + bagaje = 180 kg., mers in localitati intre 60-100 km/h , in afara intre 120-150 km/h, a.c. non-stop ....consum = 7 l/100km !
  • Blink

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
da. cred ca a venit echipata complet. au schimbat-o foarte repede. Si eu am observat o scadere destul de ok la consum.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cum putem forta eroarea respectiva? Very Happy acum ma rog sa imi apara si mie pana in octombrie cand termin garantia daca e si cu scadere de consum, e bonus
Skip ads

  • stefanastraj

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2011 a14xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
sa va zic patania mea.am 1.4 100 cp astraj.se aude la relanti un zgomot ciudat rau intermitent(hars..hars...hars).
am fost la reprezentanta de unde am luat-o.mi-au zis ca e fulia.dupa o sapt am schimbat-o si ii intreb daca s-a rezolvat problema.''nu,nu s-a rezolvat da am schimbat-o preventiv''mi-au sarit nervii instant.si mi-au spus ca nu stie ce o sa-i faca sa ma duc la slobozia ca nu se baga(sunt din calarasi)mai aveti fratilor problema asta si ati rezolvat-o cumva?
  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Pai am scris si eu pe undeva pe aici exact de acelasi harshait. Cineva mi-a raspuns ca ar fi cureaua de accesorii.
  • stefanastraj

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2011 a14xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
si la tine se aude?
  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Se aude exact cum ai descris
Skip ads

  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
adilos a scris:Se pare ca si eu mã lovesc de problema cu check engine aprins,dar la mine nu funcționeazã cum trebuie,balbaie la relanti când este rece,nu se accelereaza cum trebuie,astept sa vad ce are,mașina este in service.

La mine cu mersul neregulat si nu tragea cum trebuie era de la pompa de benzina,martorul in bord era aprins de la un racord de la intercooler.
  • cristiansertea

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Aceasi problema si la mine, P1101. S-a aprins, apoi s-a stins becul de motor check engine. Asta s-a intamplat de vreo trei ori.
Am fost la Autoglobus Timisoara si mi-au zis ca problema este galeria de admisie. S-a facut comanda si asteptam pe vineri sa ajunga

Posed un Astra ST 1.4 T 140 CP produs in Marea Britanie.

Am sa revin cu detalii.
  • milkoalex

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2012

  • Mesaj Privat
am fost la servis azi
cum as putea sa rezolv
p0335
  • Grisan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Blink a scris:@lucio85 nu am schimbat sonda, iar de debitmetru nu stiu sa-l fi verificat. Dar daca e debitmetru nu ar trebui sa se simta la performante?

Am aceeasi problema de ceva timp. Check-ul mi-a stat aprins timp de 3 saptamani si am fost la un test, ocazie cu care mi-a sters si eroarea iar ieri s-a aprins din nou in mers. Maine ma duc la un mecanic care mi-a rezolvat si problema cu IDS+ si am scapat de 750 euro cat imi cereau cei de la OPEL. Am sa revin cu noi informatii.
Skip ads

  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare! Am avut si eu aceeasi problema cu lampa de avertizare (lampa avertizare avarie - era indicatia din manual). Dupa mai multe dispute cu baietii de la un service, care imi ziceau ca nu are nimic (defapt ziceau ca mi-au facut un update de software si problema a fost rezolvata in urma acestui update...), am shimbat service-ul si ce sa vezi: galeria de admisie are o supapa defecta si ca atare a fost inlocuita.
Lampa statea aprinsa pentru perioade de 1-2 zile pana la o sapt, iar in timpul cat era aprinsa se simtea o trepidatie subtila. La inceput am crezut ca e de la distributia pe lant, vantul de afara Smile, dar am aflat de la altii mai cunoscatori ca era normal sa trepideze daca un piston nu mai functiona in norme.
Asa ca daca lampa se aprinde... este o problema si cel mai sigur ca un update de software nu o va rezolva Very Happy
  • Razvan90

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o problema cu Astra mea H din 2005 1.7 cdti 80 cp . Imi sta martorul de avarie aprins in bord si nu se tura mai mult de 3000 acum se tureaza dar tot sta aprins. Ce este de facut ? Multumesc
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@botea gabriela: ce zgomot aveai pe puntea spate? si cum se manifesta?
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
nu am avut zgomote pe puntea spate...eu percepeam zgomotele in zona aceea, dar s-a dovedit ca zgomotele proveneau de la amortizoarele fata...au fost schimbate pe garantie si totul a revenit la normal... zgomotul era asemanator cu cel produs la o lovitura cu podul palmei a unei oale (scurt si sacadat ) si era prezent la rulajul pe asfalt denivelat , la o viteza intre 30-70 km/h ! am postat la vremea respectiva, o multime de mesaje pe tema asta !
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
@botea gabriela

Servus. O singura intrebare as avea referitoare la ultimul tau post. Inainte de a ti se schimba amortizoarele fata , ai avut aplicate pe placutele de frana acele "kestii - hartii" cu dubluadeziv?

"nu am avut zgomote pe puntea spate...eu percepeam zgomotele in zona aceea, dar s-a dovedit ca zgomotele proveneau de la amortizoarele fata...au fost schimbate pe garantie si totul a revenit la normal... zgomotul era asemanator cu cel produs la o lovitura cu podul palmei a unei oale (scurt si sacadat ) si era prezent la rulajul pe asfalt denivelat , la o viteza intre 30-70 km/h ! am postat la vremea respectiva, o multime de mesaje pe tema asta ! "
  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut!

Zgomotele precizate de Gabriela nu au legatura cu zgomotele de la etrieri si deci cu acele pad-uri dublu-adezive care se lipesc pe placute.
Am avut si eu acele zgomote anul trecut. Mi-au fost schimbate amortizoarele fata in aprilie si cele spate in august. In decembrie am inceput sa am acelasi zgomot pe stanga fata. Mi-a fost schimbata flansa in ianuarie si amortizorul luna aceasta. Totul este ok acum.
Se pare ca exista unele loturi de amortizoare cu o problema la cursa tijei, problema care provoaca acel zgomot. Amortizorul fata avea eficienta de aproape 90% pe stand, insa avea acel zgomot din tija.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
nini_dintras a scris:@botea gabriela

Servus. O singura intrebare as avea referitoare la ultimul tau post. Inainte de a ti se schimba amortizoarele fata , ai avut aplicate pe placutele de frana acele "kestii - hartii" cu dubluadeziv?

"nu am avut zgomote pe puntea spate...eu percepeam zgomotele in zona aceea, dar s-a dovedit ca zgomotele proveneau de la amortizoarele fata...au fost schimbate pe garantie si totul a revenit la normal... zgomotul era asemanator cu cel produs la o lovitura cu podul palmei a unei oale (scurt si sacadat ) si era prezent la rulajul pe asfalt denivelat , la o viteza intre 30-70 km/h ! am postat la vremea respectiva, o multime de mesaje pe tema asta ! "


numai pe placutele roti spate !
  • AstraJ2011

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut!
Mi-a aparut in bord martorul check-engine (motorul galben). In ultimul timp am mers mai mult in oras. Motorul este A14NET. Martorul este aprins permanent (nu s-a mai stins).
Nu am remarcat o scadere a puterii motorului. Din ce am citit mai sus pare sa fie galeria de admisie nu debimetrul (masina este inca in garantie). As vrea sa stiu de la cei care au schimbat-o, daca au mai aparut probleme dupa.
Cand merg in service la ce ar trebui sa fiu atent?
Multumesc anticipat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR