Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • nyky85

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2004 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2011

  • Mesaj Privat
In tutorialul prezent va arat cum se poate schimba garnitura de la capacul axelor cu came,cum putem verifica strangerea suruburilor culbutorilor axelor cu came.Trebuie de mentionat ca strangerea se face la asa zisa 'la mana',in mod normal se face cu o cheie dinamometrica,cine nu are simtul practic recomand folosirea cheii,iar valorile le aveti expuse mai jos pentru motorul Z14XE sau motoare inrudite cu el:












Continui in urmatorul material, sa arat cum se poate verifica lantul distributiei,se cunoaste ca pe forum, mereu se spune de acest lucru, dar niciodata nu a fost prezentat pe viu,acuma aveti posibilitatea sa vedeti acest aspect,mai jos aveti si un material despre distributia de la motorul Z14XE:














In speranta ca acest tutorial va fi de folos,va doresc toate cele bune.

Multumiri lui StefanTolos.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ce pot sa spun ,decat ca ma bucur, pentru ca arati interes maxim pentru a face tutoriale,dupa cum ai vazut eu te voi ajuta mereu. Wink

Este foarte important de stiut ca acele suruburi de la culbutori se inlocuiesc si se foloseste pasta blocanta la montarea celor noi.
  • nyky85

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2004 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Si eu multumesc mult pentru ajutor. Nu m-am asteptat sa gasesc vreun surub slabit de acea nu am avut alte suruburi, dar cu urmatoare ocazie o sa le schimb.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Iti recomand si te-as ruga sa trimiti un mail la Opel Pitesti cu VIN-ul tau prin care sa intrebi daca masina ta face parte din campania de rechemare a GM cu numarul 10R030 si sa postezi raspunsul aici
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Face parte si a mea face parte ,toate fac parte.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu neaparat,mie mi-au spus ca nu face parte si mai sunt pe forum carora li s-a raspuns la fel,d-aia sunt curios in cazul lui fiind din 2004 care v-a fi raspunsul
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
nyky85 daca vrei sa trimiti aceasta solicitare,eu iti recomand sa o faci catre reprezentanta din Oradea ,sunt mult mai prompti si mai aproape de oameni,eu nu-ti impun sa postezi raspunsul aici ,ramane la latitudinea ta acest aspect.

Cand vei dispus sa schimbi acele suruburi o vom face impreuna,cu tot tacamul evident.

Respect!
  • nyky85

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2004 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am trimis un mail la cei de la Oradea, cand o sa primesc raspunsul va anunt.
Sigur o sa facem si aceasta lucrare Stefan. Multumesc.
Skip ads

  • Vergy

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
StefanTolos a scris:Ce pot sa spun ,decat ca ma bucur, pentru ca arati interes maxim pentru a face tutoriale,dupa cum ai vazut eu te voi ajuta mereu. Wink

Este foarte important de stiut ca acele suruburi de la culbutori se inlocuiesc si se foloseste pasta blocanta la montarea celor noi.

Din materialul prezentat care suruburi trebuiesc schimbate,toate, s-au cele care au fost mai slabite.
Este bine ca,a mai strans foarte putin toate suruburile,acestea nu risca sa se slabeasca daca nu mai fac priza la pasta autoblocanta.
Acest tutorial poate fi valabil si pentru motorul meu Z12XE din 2001,acesta intra in categoria motoarelor cu probleme?
  • marcykone

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2007 Z 14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut,care-i treaba cu rechemarea in service? a mea e din 2007,pana la ce an a fost problema asta?
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
A mea din 2006 nu a fost rechemata,cam slabe sanse sa fie a ta rechemata.Treaba este ca este defect de fabricatie(suruburile nu au fost stranse cum trebuie),totusi poti trimite mail la absolut orice reprezentanta Opel din tara asta sa-i intrebi daca masina ta face parte din campanie
  • nyky85

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2004 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am primit raspunsul:



"Buna ziua va informes ca autoturismul mentionat de d-voastra nu face parte din nici o campanile de rechemare"

Asa ca aveti mare grija cu aceste suruburi, eu le-am gasit desfacute si nu face parte din campania de rechemare.
Skip ads

  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Detin o Corsa D 1.2 Z12XEP din 2008 cu 90.000 km
Am verificat si eu suruburile de la culbutori, desi nu pareau slabite, cand am inceput sa strang nu au pocnit deloc. Am scos unul afara si am constatat ca filetul era perfect curat. Nu trebuia sa prezinte ceva urme de pasta de blocare? Parerea mea e ca nu au avut deloc din fabrica.
Le-am strans la cuplu de 8Nm, plus inca o verificare la 8.1 Nm ca sa fiu sigur.
E problema mare daca nu le-am pus pasta de blocare? Credeti ca e bine sa revin si sa le pun?
O sa mai arunc un ochi la ele dupa 50 000 km, sper pana atunci sa fie ok.
Am schimbat si garnitura de la capac cu una Victor Reinz.
Ar trebui sa simt ceva in functionarea motorului dupa aceasta operatiune?
Lantul trag de el destul de greu, si la eliberare revine repede pe patina, nu ramane loc intre.

Nu am mai fost nevoie sa desfac si furtunul din stanga, acela cu antigel, am inlaturat cu grija suportul de cabluri pe sub el (cea mai "dificila" parte mi s-a parut cea cu scoaterea furtunelor).

Multumesc pentru tutorialele facute, sunt de mare folos.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR