Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Buna,
Am citit pe un blog ca sunt ochelari pentru condus pe timp de zi si noapte. Cei pentru zi sunt buni cand ploua este ceata sau zapada si cei pentru noapte sunt buni ca nu te mai orbesc farurile. Ce parare aveti, foloseste cineva asa ceva? Merita sa imi cumpar, mai ales ca sunt purtator de ochelari si sunt si cu dioptri lentilele pentru condus.
http://www.optica-vista.ro/...pentru-condus_23/
http://www.optica-vista.ro/...imp-de-noapte_30/
Skip ads

  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Daca tot s-a adus in discutie subiectul, atunci mai adaug si eu un link.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ar putea sa imi explice cineva de ce ar ajuta acesti ochelari ochiul sa functioneze mai bine? Link-urile nu mi-au dat nici o explicatie logica.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu te ajuta deloc! As vrea sa vad eu ochelarii aia care te ajuta pe ceata sa vezi mai bine Laughing . Cand aveti soare puternic puteti folosi ochelari de soare de categoria 3 maxim, iar la faza cu luminile masinilor.. stiam ca la ochelarii de vedere se poate pune lentila reflexiva pentru a diminua din intensitatea luminoasa a farurilor. Atat!
Daca ai ochii buni, de ce sa ii strici cu "ochelarii aia minune"?
Cine nu vede bine fara ochelari, sa consulte neaparat un medic.
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cand e soare puternic sunt super,are un coleg de al meu si i-am probat,a dat in jur de 300 ron Polaroid!
  • MariusGtc

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 1.9 Gtc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Ar putea sa imi explice cineva de ce ar ajuta acesti ochelari ochiul sa functioneze mai bine? Link-urile nu mi-au dat nici o explicatie logica.

Daca te uiti pe linkul pus de Gutenberg o sa vezi ca jos iti apare " Click Here
to See the Benefits of EAGLE EYES!"
Si acolo iti arata clar diferenta dintre ochelarii lor si alti ochelari obisnuiti.
Cel putin asa se lauda ei Very Happy
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
MariusGtc, eu sunt doctor si stiu la perfectie cum functioneaza ochiul uman(desi nu sunt oftalmolog). Ma interesa o explicatie la obiect.
  • Eugen Ripanu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Port ochelari bifocali heliomat antireflex cu diferenta mare de dioptrii (-7;-3,5). In 1999, am cumparat din targ de la un cetatean a carui etnie este inca in discutie in ceea ce priveste denumirea, contra echivalentului de astazi a sumei de 1 leu, un clip cu lentile galbene, cu intentia de a-i transfera lentile de soare. La primul drum de seara la care i-am atasat din curiozitate am avut o surpriza: vizibilitatea s-a imbunatatit simtitor, contururile obiectelor erau foarte precise, aveau o lumina mai calda, mai placuta, farurile nu ma mai deranjau. Am experimentat si pe timp de zi.Fenomenul de reflexie pe asfaltul ud a fost complet extompat.Imaginea era foarte asemanatoare cu cea prezentata de Eagle Eyes. Am condus cu ei si pe ceata groasa.Nu fac minuni, dar 20 - 30 metri ai vizibilitate mult imbunatatita.
Pentru ca aveau cateva mici zgaraieturi, am vrut sa-mi iau altii noi.De pe un site am achizitionat un clip denumit "ochelari pentru noapte si ceata".Nu sunt nici pe jumatate asa de buni ca cei vechi.Pot fi utilizati noaptea cu o oarecare imbunatatire a imaginii, dar pe ceata nu dau rezultate. E adevarat ca si pretul a fost de 30 lei, iar originea era China.
Am mai gasit un clip asemanator la un atelier de reparatii din zona Lipscani;erau la fel ca primii, foarte buni, dar si pretul era pe masura:250 lei.
Recomand purtarea unor asemenea ochelari, dar de calitate.
Skip ads

  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Din cate am citit eu lentilele pentru zi au o culoare galbena si m-am gandit ca este un avantaj pe timp de ceata cum am inteles ca sunt si farurile acelea vechi galbene si cica sunt mai bune pentru ceata.Si acestea au antireflex dar nu stiu daca sunt polarizati. Cu ochelari polarizati poti sa conduci doar ziua cand este soare sau zapada, sunt foarte buni, ochelari cu lentile polarizate mi-am luat deja. Lentilele polarizate sunt categoria 3 si nu este cea mai mare categorie mai exista categoria 4 care nu sunt recomandati pentru condus.
florinianc- Cine nu vede bine fara ochelari, sa consulte neaparat un medic. Asta e si ideea pentru ca deja port ochelari si aceste lentile au si dioptrie si ma intereseaza si parerea altora daca au puratat sau poarta asa ceva si daca este un avantaj sau dezavantaj.
Nu stiu cum ai putea sa iti strici ochii daca ii comanzi cu dioptria care ai nevoie, atunci pentru ce mai purtam ochelari cu antireflex sau heliomati daca iti strici ochii, pentru ca dioptria nu o comanzi cum ai tu chef, ii comanzi cu aceiasi dioptri ca si cei normali de vedere. Nu a zis nimeni ca ii gasesti in supermarket sau la piata ca si ochelari de soare fara nici o protectie si cu dioptrie 0.
"Concret, peste 60% dintre purtatorii de ochelari cu dioptrii pentru vederea la distanta au declarat ca in timp ce conduc soarele si zapada le produc dificultati in avedea clar la condus, reiese din studiul Essilor."
http://www.optica-vista.ro/...rii-prescrisi_24/
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Si eu port ochelari heliomate si e clar ca soarele chiar si reflectia de pe zapada nu iti mai fac probleme.De ochelarii "minune"nu stiu ce sa zic.Doar cine le foloseste poate sa dea cu parerea.
  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze am gresit, culoarea lentilelor pe timp de noapte este galbena.
Am mai gasit pe site-ul celor de la Hoya urmatorul articol:
"Lentilele speciale pentru condus pe timp de zi se caracterizeaza prin:
- au o coloratie maro-roscat care asigura un grad foarte ridicat de transmisie a luminii ceea ce confera o vizibilitate foarte buna imagini clare, oferind in acelasi timp un contrast excelent. Gradul de contrast mult imbunatatit asigura o mai buna perceptie a detaliilor pe sosea in timpul zilei.
- sunt tratate cu un strat antireflex pe ambele fete ale lentilei astfel incat sunt eliminate orice reflexii de lumina naturala si reflexi de lumina arificiala care ar putea determina distorsiuni ale imaginii reale, vedere neclara."
  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Chiar nu are nimeni acest model de ochelari, as vrea parerea unei persoane care ii poarta sau a purtat acesti ochelari speciali pentru condus.Ms.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si eu port ochelari pentru distanta. Chiar daca lentilele sunt heliomate, in masina, soarele nu cade direct pe lentila asa ca nu se inchid suficient incat sa nu fii deranjat de lumina puternica. De aceea am optat pentru o a douapereche de ochelari cu lentile colorate permanent, care stau tot timpul inmasina si ii port atunci cand e nevoie.
Despre ochelarii special pentru condus, inca nu am incercat unii, dar nu cred ca pot crea o revolutie in soferie. Se vorbeste de multi ani despre astfel de ochelari dar totusi nu prind la canducatorii auto si nici nu gasesti astfel de lentile in cataloagele de la opticieni. Ori, un ochelar care sa nu-ti strice ochii este doar cel facut special pentru tine dupa prescriptia medicului.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Io folosesc ochelarii de biciclit (Point Gobi). Sunt foarte multumita de ei, soarele deranjandu-ma mult la condus.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Shiva a scris:Io folosesc ochelarii de biciclit (Point Gobi). Sunt foarte multumita de ei, soarele deranjandu-ma mult la condus.


Biciclit? Te crezi pe SE...
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mitza_viola a scris:Buna,
Am citit pe un blog ca sunt ochelari pentru condus pe timp de zi si noapte. Cei pentru zi sunt buni cand ploua este ceata sau zapada si cei pentru noapte sunt buni ca nu te mai orbesc farurile. Ce parare aveti, foloseste cineva asa ceva? Merita sa imi cumpar, mai ales ca sunt purtator de ochelari si sunt si cu dioptri lentilele pentru condus.
http://www.optica-vista.ro/...pentru-condus_23/
http://www.optica-vista.ro/...imp-de-noapte_30/
eu am folosit ochelarii,pe timp de zi iti da o senzatie odihnitoare dar noaptea nu as putea spune ca imbunatateste cu ceva vederea,daca erau atat de revolutionari cred ca se facea o campanie puternica ,mai de graba este o treaba pur comerciala
  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am facut rost si de niste poze cu lentilele de condus pe timp de zi si in cele din urma m-am hotarat sa imi comand si eu aceste lentile pentru condus, mai ales ca a inceput vremea frumoasa si avem soare din ce in ce mai mult iar in masina este foarte deranjant cand iti bate din fata.

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Clar se inbunatateste "vederea" pe timp de zi. As vrea si eu niste ochelari cu asa lentile. mitza_viola spune-ne si noua de unde ai comandat acesti ochelari?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu port ochelari pentru vederea la distanta (-1;-1.5) si sunt antireflex. Pot sa va zic din experienta ca nu te mai deranjeaza noaptea farurile, stopurile, semafoarele, etc pentru ca dispar razele aditionale de lumina din jurul sursei de lumina, de exemplu cand iti vine din fata o masina pe faza scurta vezi doar sticla farului dar nu si reflexia luminii din imediata vecinatate a farului. Pe timp de zi sau pe ceata nu vad cu ce te pot ajuta in plus lentilele pentru care s-au dat link-urile din partea de mai sus a topicului.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Orice ochelari polarizati elimina reflexia,cu unii din astia merg eu la pescuit si pot pescui o zi intreaga cu soarele in fata fara sa ma deranjeze valurile,in plus,vad si prin apa transversal,asa cum nu se vede cu ochiul liber din cauza reflexiei luminii in valuri.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR