Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
sal
pe 20-21 aprilie este un program la toti delerii opel cu reduceri consistente
dute si cumpara o pereche de stergatoare ca e sub 100 ron originale gm si ai rezolvat problema
bafta
Skip ads

  • aalex691

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am fost eu azi la Ande Motors (in Iasi) si este 129 un set de stergatoare pentru Astra H, doar daca masina e mai veche de 4 ani. Este programul ala 4+ etc (au reduceri la mai multe operatiuni)...
Initial imi ceruse 196 parca, i-am zis eu ca au nu stiu ce reducere si atunci si-a "amintit" si el si m-a intrebat de anul de fabricatie si etc.
p.s. Sterg foarte bine Very Happy
  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
e ok pretul desi e mai scump ca anul trecut
eu am dat 100 ron setul gm tot asa la reducere dar in 2011
numai bine
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu de 2 ani si jumate + 2 ierni Valeo Silencio.Merg perfect si acum chiar daca nu le-am menajat iarna,nu le-am dezghetat,am dat cu ele peste parbrizul inghetat plin de gheata.

Lucrez in domeniu de vanzare cu piese si accesorii si nici un stergator ieftin nu o sa tina cat un stergator premium.Recoamand doar Bosch Aerotwin si Valeo Silencio.
Skip ads

  • neagu_alexandru_77

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Imi spune si mie cineva care sunt dimensiunile pentru stergatoarele de parbriz la astra h hatchbag?
  • aalex691

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Ala din dreptul soferului 550mm iar celalalt 450mm. Eu asa stiu.
  • neagu_alexandru_77

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Mersi!
  • Korleone

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut, imi poate spune si mie ce cod piesa au stergatoarele Bosch Aerotwin pentru Astra H, ca nu gasesc exact dimensiunile 55/45 cm.. adica sunt 55/47.5 cm sau 53 / 45 cm ?
Skip ads

  • ath2202

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca am facut bine sau nu, dar eu am schimbat doar rezerva de cauciuc a stergatoarelor. In mod normal nu se potrivesc cele din Carrefour/Metro, asa ca am comandat lamele de cauciuc de Golf 5, care spre deosebire de Opel, se gasesc separat, fara a schimba toata tija stergatorului. La una din rezerve am taiat putin din ea (era mai lunga) , iar cealalta este cu 5-7 mm mai scurta, insa nu influenteaza cu nimic. Daca faceti ca mine, aveti mare grija cand scoateti dopurile din capatul lamelei metalice sa nu rupeti clipsurile. In rest, operatiunea este usoara: se cumpara rezervele de Golf 5 (cca. 47 ron/pereche - originale Germania, grafitate), se declipseaza capacelul din partea de sus lamelei (neaparat cel de sus, acolo veti gasi si un mic guler de tabla care fizeaza rezerva de cauciuc sa nu prinda joc in lamela), se extrage vechea rezerva, se unge rezerva noua cu sapun lichid sau sampon pentru a aluneca mai bine in lamela si se introduce pe canelura lamelei, pana ajunge in capat. Va asigurati ca nu este intinsa sau prea presata, blocati rezerva cu tablita din capatul de unde a-ti scos capacelul, taiati surplusul de rezerva si repuneti capacelul. Nu uitati sa puneti apoi lamela cu totul sub apa pentru a curata sapunul sau samponul folosit ca lubrefiant mai devreme.
Eu am optat pentru aceasta varianta pentru ca nu sunt dispus sa dau 120-140 pe o pereche la fiecare 12 luni, insa nici nu vreau sa renunt la calitatea stergatoarelor.

ATENTIE: in timpul operatiunii incercati sa atingeti cat mai putin partea subtire a noii rezerve, altfel riscati sa luati grafitul de pe suprafata de contact cu parbrizul.

Sa aveti spor!
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Bosch, Valeo, GM, doar in prima iarna sterg bine, dupa un an scartaie si sar cand e frig.
Eu am de un an stergatoare "No rain" de la Alex sin Dr. Taberei. Inca sterg bine. Am pus si pe Corsa. As zice ca sunt mai bune decat cele originale si la jumatate de pret.
Orice prostie de stergator din supermarket sterge cand il montezi. Astea de 10 ron tin maxim 3 luni.
  • wizake

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 1.4 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ath2202 a scris:Nu stiu daca am facut bine sau nu, dar eu am schimbat doar rezerva de cauciuc a stergatoarelor. In mod normal nu se potrivesc cele din Carrefour/Metro, asa ca am comandat lamele de cauciuc de Golf 5, care spre deosebire de Opel, se gasesc separat, fara a schimba toata tija stergatorului.


Acelasi lucru il fac si eu de cativa ani. Cred ca am vreo 3 schimburi pana in prezent.
Nu am momentan codul piesei la mine, dar cu acel cod sun la reprezentanta VW si comand 2 lamele. Ies mult mai ieftin decat daca as cumpara stergatoarele Bosch, si beneficiez de aceeasi calitate. Eu cumpar lamela mai mare in dublu exemplar, si tai cativa cm din ele ca sa le potrivesc.

Later Edit:
am gasit si codurile pieselor

- 1K0 955 429 B - 650mm
- 1K0 955 429 C - 700mm

Daca nu ma insel, cel de 650mm e suficient
  • ath2202

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Ok, ma bucur sa vad ca nu sunt singurul care face mici improvizatii de scadere a costurilor, fara a scade calitatea stergatoarelor. Multumesc pentru codurile de piese, data viitoare voi comanda pe aceste coduri.
Skip ads

  • sov

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2006

  • Mesaj Privat
[quote="wizake"]
ath2202 a scris:

Later Edit:
am gasit si codurile pieselor

- 1K0 955 429 B - 650mm
- 1K0 955 429 C - 700mm

Daca nu ma insel, cel de 650mm e suficient


Am sunat la dealerul VW, iar la primul cod au spus ca lungimea e de 530mm, nu 650.
E cu 2 cm mai mic ca stergatorul de pe Astra.
  • ath2202

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am verificat pe google si dimensiunea pentru cele 2 coduri de lamele stergator, respectiv - 1K0 955 429 B - 650mm
si 1K0 955 429 C - 700mm sunt perfect corecte, asa cum le-a scris colegul wizake.
Cred ca la cei la care ai sunat, ori nu se pricep, ori nu au inteles bine vre-o litera din cod.
Puteti sa va convingeti singuri despre dimensiuni aici: http://www.my-gti.com/1777/...nd-skoda-vehicles . Daca operatorii nu considera reclama, pot posta un link cu poze detaliate de pe un site in chineza (pozele sunt mai mult decat suficiente, nu e nevoie sa intelegeti limba chineza Razz )
Oricum, pozele si cu descrierea de mai sus va garanteaza reusita.
  • sov

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, dimensiunile sint corecte, mi-au spus gresit la telefon. Am fost acolo si am achizitionat 2 lamele de 650 mm.
Observatii:
1) latimea acestora este mai mica decat cele originale, sper sa nu fie probleme cu stabilitatea in timp
2)asa cum spunea si ath2202, sa aveti grija la acel clips care tine cauciucul fix, eu am rupt unul (de la stergatorul din dreapta), la fel, sper sa nu am probleme cu stabilitatea in timp.
3) pretul e cam maricel - 35 lei/buc, deci 70 lei amandoua gume, am vazut pe net ca o pereche completa de Valeo aerotwin e 89 lei, deci mai pui 20 lei si iei perechea completa de stergatoare. Gumele le-am luat de la o reprezentanta VW, banuiesc ca preturile sint aceleasi in toata tara.
Spor!
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut baieti,

Nu sunt carcotasi, dar nu prea sunt adeptul "carpelilor" daca imi permiteti sa zic asa, prefer sa dau un 20 - 30 lei in plus, imi iau piesele(stergatoarele) asa cum le-au facut pe ele mama lor si nu ma doare capul ca poate nu se potrivesc, poate nu sterg bine, poate se rupe suportul cand il desfac sa schimb lamela de guma etc. Acum am pe masina stergatoare CHAMPION pt Astra H, le-am gasit la un pret rezonabil parca 90 lei, le am cam din Mai 2011, au trecut si peste iarna, mai fac si iarna ce vine cu ele si apoi voi incerca si eu BOSCH sau VALEO. Calitate - Pret zic eu f buna, 90 lei pt 2 ani (si asta dc esti pretentios si vrei sa ai mereu geamul sters ca la carte) daca nu esti, poti sa le ti mai mult Smile .

Bafta si ne mai auzim
  • ath2202

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Eu n-am gasit inca stergatoarele care sa tina 2 ani, dar poate tu esti mai norocos. Valeo m-au dus cam 15 luni, dupa care lasau dare pe parbriz.
Poate tu tii masina in garaj sau faci 8.000-10.000 pe an, eu n-am gasit stergatoare sa tina 2 ani.
Dupa cum am spus in postul cu descrierea, pretul pentru o pereche de rezerve a fost pana in 55 ron, de la Autokarma (daca se considera reclama, rog cenzurati). Probleme pot apare doar la prima operatiune, insa daca nu uiti repede Smile) a doua oara va merge foarte ok. Incercati sa evitati reprezentantele VW, si in general reprezentantele datorita adaosurilor mari practicate.
Este alegerea fiecaruia cum isi cheltuie banii si daca se murdareste sau nu pe maini.
In rest, Drumuri Bune!
  • Claudiu0909

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Valeo silencio am si eu pe Astra, de ~ 15 luni (40 000 km) si nu am nicio problema cu ele. nu pot sa zic nici ca functioneaza ca in prima zi, dar inca sterg parbrizul perfect dupa cateva "curse"
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Intradevar nu sunt legat intrutotul de masina deoarece merg cu metroul la serviciu Smile , masina este pt restul deplasarilor in media 10000km/an.
  • pioneer

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am luat stergatoare din targ. S-au dovedit a fi bune insa pe parcurs au zgariat geamul mi l-au facut franjuri. Recomand stergatoare de firma.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR