Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Poate sa iti fie toata partea dreapta moarta.
Trebuia sa ceri sa scrie in detaliu defectele (de genu' "bec pozitie dreapta fata, bec faza scurta dreapta fata" etc ) Faza scurta pe dreapta nu se incadreaza la defectiuni majore. Nu vrea sa scrie, sunat la 112, reclamat abuz. Nu te sfadesti cu ei, le vorbesti respectuos, etc, etc, etc.
ata ete, pe viitor o sa stii.
Skip ads

  • all3x3y

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Da scrie si pe pv unde completa politistu ca e defectiune la faza de intalnire pe partea dreapta...si cel mai important scrie ca ma aflam pe raza unei comune...deci nu aveam de unde sa imi cumpar bec...o sa vedem ce o sa iasa va tin la curent...primul termen e pe 11.12.2012:D
  • ascatrix

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Senator 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2012

  • Mesaj Privat
mumus a scris:
Pe mine m-au oprit ptr faza ca, citez : mama ce faruri aveti ca m-ati orbit...iam raspuns linistit pe un ton normal ca am Xenon, am mers la masina si le-am lasat din buton mai jos, si nu a mai zis nimic...


eeee.....cum de-a indraznit sa te opreasca? mama lui de meletian...nu a vazut ca ai "csenon"?
Ce daca ii orbesti pe ceilalti participanti la trafic? Important e ca ai "csenon" pe masina si asta da bine.

Eu cand vad pe contrasens unul care ma orbeste cu "csenoane" de doi lei aplic urmatoarea metoda: II BAG FAZA LUNGA IN BOT! Sa se sature de "csenoane". Ce, numai el sa ma orbeasca pe mine? Sa il orbesc si eu pe el!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si daca se baga in tine si te nenoroceste si iti baga in spital familia ce mai faci? ca de obicei astia scapa... Sad
Skip ads

  • ankailies24

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Deci atata timp cat suntem civilati si ne comportam ca atare nu o sa intampinam probleme de genul. Iti doresc succes in castigarea procesului si ai sa castigi din anumite motive daca este contestatia formulata bine, insa vei avea probleme pe urma in trafic daca nu o sa te adaptezi si nu ai sa fi regulamentar.
Iar legat de luarea taloanelor sec, nu se prea face atata timp cat toate sunt omologate pe masina: Xenon, jenti de alte dimesiuni. Toti din politia rutiera sunt oameni si inteleg daca noi suntem civilizati si regulamentari Wink
  • bz27tvr

  • Mesaje scrise: 389
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
pentru ankailies24 unde ai vazut xenon aftermarket "omolgat" in romania? uite ca o paranteza azi cand am plecat din parcare mi-a aratat in cid ca am bec ars pe faza scurta pe dreapta am oprit in 30 de km de 4 ori sa gasesc un bec h 7 la un pret rezonabil si cand am gasit am luat 2 unul sa il schimb instant si unul de rezerva in torpedou, ma repet poate,... astept sa vad cum se va termina .....
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Sau poti sa iei becul de la faza lunga sa il pui la faza scurta, eu stiu ca se potrivesc.

Cel mai bine bec de rezerva.
  • bz27tvr

  • Mesaje scrise: 389
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Faza scurta are h 7 iar cea lunga h 1
Skip ads

  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Eu am circulat o saptamana cu becul ars pe partea stanga,faza scurta.... Nu m-a oprit nimeni....Si am stat o juma' de ora sa-l schimb ca este foarte stramt locul din cauza recipientului pentru lichidul de parbriz,l-am scos,si tot abia are loc mana...
Totusi,fa o contestatie...Nu ai nimic de pierdut.
Mult noroc!
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Fa o contestatie in care sa scrii ceva de genul:
Desi nu aveam cunostinta de faptul ca mi se defectase un bec ,consider ca politistul avea obligatiunea morala de a preveni si de a ma informa cu privire la aceasta defectiune si nu de a pedepsi inainte de toate.Am convingerea ca metoda cu care a solutionat aceasta problema a fost aplicata cu rea credinta.

Nu ai ce pierde.Asta poti sa o scrii la capatul contestatiei la incheiere.

Sa nu uitam ca politia se afla in slujba cetateanului si rolul acestei institutii e de a "preveni" in primul rand.
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Sigur sunt diferite becurile de faza lunga si scurta ?

La mine se potrivesc si am faruri standard.

Diferenta e ca faza scurta are oglinda mai deschisa iar faza lunga are oglinda mai putin deschisa

Incerc sa nu fiu offtooic dar daca sunt aceleasi becuri se pot schimba la nevoie
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
vezi ca scrie pe el..la mine faza scurta e H7...daca e si cel de la faza lunga H7,merge
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
baieti, v-ati apucat sa dezgropati mortii? Povestea e de acum 4 luni....
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
all3x3y a scris:Dupa cate stiam eu trebuie sa asiguri functionarea becului din stanga pana la remediere...tinand cont ca ma aflam intro localitate si nu aveam de unde sa imi cumpar bec...este legal sa imi ia certificatul si sa imi dea si amenda de 210 lei in 24 de ore..daca fac contestatie am sanse sa castig? Si as dori si un model de contestatie daca se poate...




Nu te-a intrebat si daca ai becuri de rezerva?
Nu mi se pare normal sa iti dea o asemenea amenda!
Trebuia sa iti aduca la cunostinta ca nu iti merge becul si sa ti-l schimbi la primul magazin sau service.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
e perfect legal! este defectiune la sistemul de iluminare! nu conteaza ca ai posibilitatea sa schimbi becul! se pune problema ca esti un pericol pentru ceilalti participanti la trafic! politistul nu e obligat sa te intrebe daca poti remedia defectiunea,decat daca trebuie sa iti continui drumul pe timp de noapte,altfel pauza pe dreapta pana se lumineaza afara!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
haiduce, ia-o incet ca iti creste tensiunea... si mai citeste codul rutier. Pentru bec ars pe dreapta nu se ia amenda! Ca sa nu mai vorbim de talon....
Nici eu nu-s de acord cu piratii, insa se poate intampla sa ti se arda un bec, si ziua nu il vezi. Iar pe cand se intuneca e tardiv. La Corsa C, de exemplu, ca sa schimbi becul din dreapta cam trebuie sa dai carcasa de la filtrul de aer jos, daca nu ai manute de copil. Si ca sa dai carcasa jos iti trebuie cheie de 8, parca, pentru colierul de la debilmetru.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
io numa ce am schimbat in seara asta un bec de la farul drept
ba chiar in drum dinspre moldova inspre casa am fost oprit de un echipaj de politie pentru un control de rutina
mi-au zis daca stiu ca am bec ars pe faza scurta si le-am zis ca da, deoarece am eroare in bord si nu am avut timp sa-l cumpar si sa-l schimb
era pe drum european...
nu mi-au zis decat sa-l repar cat mai repede ca sa am vizibilitate buna pe timp de noapte...
nu au zis nici de avertisment verbal sau alte tampenii...
chiar i-am intrebat daca se da amenda pe asa ceva si mi-au zis ca doar daca e becul stang ars se da amenda...

oricum ciclopii sunt in trafic si sunt destui...
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@alexhaiducu : daca e becul de pe stanga , atunci inteleg, esti un pericol pt tine tine si pt ceilalti, cine a mers noaptea si a vazut cum se vede o masina care vine din sensul opus cu becul pe stanga lui ars, intelege ce zic (daca mai are si pozitia arsa e si mai grav) . Eu m-am invatat, daca vad un singur bec aprins sporesc atentia si micsorez viteza.

Dar daca e becul de pe dreapta, atunci pericolul e mult mai mic . Parerea mea.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mihaiadrian, pericol esti indiferent de paertea pe care esti chior. daca ai un singur bec e mult mai greu de estimat ce esti (masina, motocicleta, caruta) si distanta la care te afli de cel care te observa.
Discutia insa e pe marginea aspectului legal, nu a celui moral. Si, LEGAL ai obligatia de a asigura functionarea farului de pe stanga. Nu iti merge farul pe stanga, ramai unde esti. Nu iti merge farul din dreapta, poti sa continui

Cel putin eu asa tin minte ca e treaba
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mie mi s-a ars becul drept de vreo saptamana si din lipsa de timp nu am reusit decat aseara sa-l schimb
cu toate ca pozitia era functionala, am fost nevoit sa ies in afara localitatii pe timp de noapte cu becul ars...
cand vedeam masina pe contrasens dadeam un flash scurt sa vada ca sunt masina si nu bicicleta sau alta chestie pe 2 roti...

@jE, asa era cand am dat eu de carnet
daca intre timp s-a schimbat ceva nu stiu...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR