Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut dragi colegi! Din pacate va trebuii sa schimb semeringul palier. Am observat stropi de ulei sub masina, iar mecanicii au spus ca sa consumat semeringul palier dintre motor si cutie. A mai schimbat cineva acest semering ? Am inteles ca e complicat rau, trebuie desprins motorul de cutie, deci vine demontat tot ce insemna cutie - motor - grup fata - planetare, cam toata fata pentru o piesa care costa pe original 48 lei.
Daca aveti ceva sfaturi sunt bine venite. Va multuesc anticipat!
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Mai lasa-l pana se agraveaza problema... parerea mea...
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut
Daca ai posibilitati(canal, elevator), mai bine dai cutia jos. Nu e greu, parerea mea, in comparatie cu demontarea motorului. Parca ai Fronty B, din ce stiam eu. Vezi oarecum informativ, pozele recente de la mine de la "Ai un opel...""Frontera B', cand am schimbat ambreiajul. Daca vrei sa detaliez, nu e nici o problema, ma apuc de scris.

Si oricum, indiferent pe ce varianta optezi, nu ai de demontat cum spui tu.... Razz ."deci vine demontat tot ce insemna cutie - motor - grup fata - planetare, cam toata fata". Ce spui tu e deja dezmembrare Razz
Bafta si daca vrei ma poti suna pentru detalii oricand.
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
mai asteapta, si-l schimbi cand trebuie sa schimbi ambreiajul....
sau , daca tot desfaci sa schimbi semeringul, atunci schimba si kitul de ambreiaj...
eu am mers cu o frontera a, mai mult de 1 an jumate , pierzand ulei pe la acel semering.
aveam grija sa verific uleiul din motor sa fie la nivel (completam cand era cazul)...si cam atat.
aaaaa, si lasam o mica pata de ulei pe locul unde parcam....
bafta!
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Noi sa fim sanatosi..Aceiasi problema o am de cand am luat masina,completez 1 litru la luna,sau la 700-1000 km.Nu are rost sa demolezi masina pentru atata lucru.Cum a zis si @bandit,lasa pana cand ai un motiv serios sa dai cutia jos.
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Trebuie sa ma gandesc bine ca daca se merita efortul. Motorul trebuie desprins din suporti, cam asa a sups mecanicul, dar e nenorocire mare asta ca mie frica sa ma joc cu uleiul... Trebuie sa vad cat costa un Kit de ambreaj, daca nu e mult il schimb. Multumesc de raspunsuri.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Ambreiajul te duce cam 1000-1300 lei, dar mã repet, consultã ºi un alt mecanic, pentru cutie demontezi mult mai puþin. Pe când la motor. . . inst. rãcire, inst. el., o macara sã-l ridici. E mai complicat. Baftã.
  • viorel77

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1997 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dai cutia jos, e muuuult mai simplu... ca idee doi mecanici buni iti schimba un ambreiaj cam in 5 ore si asta in ritm relaxat, pentru simering-ul ala mai pui inca jumatate de ora, se desface si volanta in plus.

Numai bine!
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Azi am urcat dinnou masina pe elevator, si se pare ca va fi data jos doar cutia. Asa ma doare sufletul sa schimb piesa asta, da nu am incotro, se lasa o pata consistenta de ulei pe jos la stationare plus ca sa murdart rau pe dedesupt. Cred ca ceva mai rau nu se putea strica la masina...
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
S-o crezi tu Exclamation Schimba linistit semeringul, verifica si pe la ambreiaj, ca tot umbli, si nu cobi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR