Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • AURASIMONA

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010 A 2.8 ner
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Mai este un Insignia OPC (nu imitatie)pe forum, din Timisoara, negru, hatch. fabricatie 2011, automatik, adica al meu....iar ca dotari standard,
Jante pe 20 bicolor, 255/35/20
Scaune recaro fata( scoica) piele perforata/insertie de Al/memorie
Frane Brembo fata
Suspensie fata/ spate diferita total de Insignia cu alte motorizari
Tractiune 4x4
si multe alte nimicuri mai mult sau putin folositoare care fac diferenta fata de Insignia cu alte motorizari.
Masina a fost luata anul trecut din Germania, diferenta de dotari fata de o configurare standard pentru OPC la dealer Opel in Romania este enorma.
Cateva precizari,
OPC ul nu este bi-turbo,
Pachetul OPC line nu are nici o treaba cu OPC ul, se aseamana doar pragurile si eleronul( chiar si volanul difera)
Motorul de pe OPC este urmasul motorului de 2.8 de pe Vectra c
Insignia OPC hatch.,automatik este cam greoaie, are aproape 2000 kg
Tony are un Caravan de 2.0 turbo, cu bari fata spate de OPC, jante pe 20, volan si ceasuri OPC
Scuze de interventie, dar se pare ca discutia a luat o cam aiurea....deci era nevoie si de parerile celor care au un Insignia OPC in dotare
Mr. Green
Pentru alte detalii/intrebari si raspunsuri va stau la dispozitie
Bafta Very Happy
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze pentru greseala,dinafara parea un OPC veritabil al lui Toni,dar nu stiam de motorizare ca e 2.0T. Embarassed
@AURASIMONA,poate ne prezinti si noua bolidul tau chiar daca are multe nimicuri Very Happy
  • AlexMihai

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Vlad - poti sa imi dai un pm cu adresa ta de mail sa te mai intreb cate ceva? Eu nu pot sa trimit inca pm-uri deoarece nu am suficiente posturi. Ce tip de opc ai?
  • AlexMihai

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2012

  • Mesaj Privat
AURASIMONA-Acum am vazut mesajul. Se poate cumva o adresa de mail ceva ca sa iti mai cer cateva pareri. Multumesc
Skip ads

  • AURASIMONA

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010 A 2.8 ner
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@Y GREK "bolid" consider o masina gen veyron, lambo, etc.... Insignia OPC este o masina simpatica, sportiva, o varianta buna ca dotari/performanta la 40.000 -50.000 eur de noua. Nimicurile despre care vorbeam sunt cam 2 pagini A4, care le am scos de la dealer dupa seria de caroserie...Ma gandeam ca nu este necesar sa plictisesc colegi spunand ca masina are,
trapa
xenon
corner light
camera frontala/functie detectare tuneluri/recunoastere semne circulatie
sezori ploaie/lumini/parcare/park asist
suspensie adaptiva FlexRide
diferential autoblocabil
tractiune integrala
servodirectie/cursa redusa
frana de mana/parcare electrica
dvd 800
infinity sound
ornamente cromate geamuri
tapiserie plafon/montanti stalpi pe negru
evacuare dubla
parbriz atermic
geamuri spate/ luneta fumurii
lipsa stergator spate
tempomat
praguri/eleron/ornamente praguri OPC
volan piele/Al/schimbator cu logo OPC
chedere cromate geamuri
pedale sport
scaune Recaro piele perforata/AL reglabile 8 directii...
sasiu sport
si chiar ca multe alte nimicuri de care nu prea te folosesti...sau odata setate , ti se par banale circuland zilnic. Mr. Green

Cred ca e destul, altfel transformam topicul omului intr o prezentare de masina proprie. Daca totusi sunt persoane interesate de dotari si au timp sa citeasca, asta e seria de caroserie de la bestie
W0LGX6EG2B1155003

O eventuala prezentare va fi pe forum, dar dupa ce va iesi "Bestia Neagra" din procesul de tuning la care este supusa in prezent.

@AlexMihai adresa unde poti sa mi scri este aura.simona@yahoo.com si poate ne auzim prin Ploiesti cat de curand...la un test drive cu Black Beast.
Bafta
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ideea era sa ne prezinti masina pe sectiunea "Ai un Opel?Sa-l vedem" Wink
Uneori folosesc termenul de bolid si pentru masini mult mai modeste ca performante,de amuzament. Laughing
  • VLAD

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2006

  • Mesaj Privat
AlexMihai a scris:Vlad - poti sa imi dai un pm cu adresa ta de mail sa te mai intreb cate ceva? Eu nu pot sa trimit inca pm-uri deoarece nu am suficiente posturi. Ce tip de opc ai?

TI-am lasat pm,4usi am.
  • AURASIMONA

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010 A 2.8 ner
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@ y Grek...."Ideea era sa ne prezinti masina pe sectiunea "Ai un Opel?Sa-l vedem"...
K, toate la timpul lor...
Am considerat ca nu este necesar sa mi prezint masina, deoarece nu este ceva iesit din comum...
dar haideti sa nu transformam topicul in chat...cred ca ar trebui posta si discuta informatii corecte despre Insignia OPC, daca suntem documentati sau din propria experienta( masina personala), altfel riscam sa inducem in eroare colegul AlexMihai
Mr. Green
Skip ads

  • AlexMihai

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru pareri .
O sa vad daca reusesc sa stau de vorba cu un proprietar sa mi arate masina mai in detaliu.
Am fost o fuga pe la Skoda si am incercat sa configurez un Superb, dar nu am reusit nimic Sad.
Am vrut neaparat 4x4, dsg si un motor puternic-dar nu sunt compatibile. Practic, in final tot ce am reusit sa scot a fost 4x4, manuala, 1,8 tsi-160 de cp cu dotari multe undeva la 28-29k. Stiu ca modelul acesta exact nu are nici o legatura cu opc asa ca va rog sa nu sariti imediat.
Pur si simplu imi place mult interiorul de la Superb (materiale, spatiu, design) si am vrut sa vad daca gasesc ceva interesant.
Am abandonat ideea.
La opc ma sperie impozitul si nu prea ma atrage interiorul. Iarasi-nu sariti cu pareri gen "la masina de 35k te uiti la impozit si consum" pentru ca mi se par deplasate. Pur si simplu deja "donez" catre primarii suficient pe impozite si ma deranjeaza lucrul acesta-tinand cont ca nu imi faciliteaza absolut nimic sau nu imi ofera nici un avantaj.
  • AlexMihai

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Alte opinii despre masina?
  • AlexMihai

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Aveti idee daca exista vreun showroom in Bucuresti care sa aiba disponibil model de test drive insignia cu motorul de 2,8 4x4 cel de 260 de cai?
Momentan mi s-a propus pentru test doar dieselurile de 130 sau 160...
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@AlexMihai
nu aduce si nu o asa aduca nimeni OPC pentru drive test Sad, daca vrei sa o testezi nu ai decat sa faci un drum la o reprezentanta din afara
Skip ads

  • AlexMihai

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Lucio-Tocmai de asta nici nu cerut Opc... Am intrebat de versiunea mai slaba a motorului...cea de 260 de cai.
Am vazut acum la configurator ca ar mai exista un motor de 2,0 benzina -250 cp, dar performantele par foarte slabe pe hartie.
E atat de greoaie masina sau care e cauza?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Masina e foarte grea, treptele cutiei sunt mai lungi pt o economie mai mare de carburant, de-aia performantele pe hartie sunt mici.
Inclusiv OPC-ul, toata lumea auto l-a laudat pt cum arata si ce tehnologie are pe el si totodata a fost criticat pentru greutatea foarte mare.
Nici nu vreau sa ma gandesc ce consum are motorul asta in momentul in care vrei putina adrenalina. Dar consider ca acel care opteaza pt genul asta de masina ar trebui sa fie genul care sa nu isi faca probleme in momentul in care vede consumuri de peste 20 litri pe suta.
  • AlexMihai

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Da...am tot vizionat review-uri si toata lumea se plange de asta...
Tocmai de asta am intrebat in primul post daca se stie ceva de aparitia unui nou model insignia pentru anul acesta.
Cu un motor de o capacitate cilindrica mai mica si cu performante sesizabil imbunatatite ar fi impecabila masina.

Ce ati alege intre o insignia opc noua aprx 35k euro si un seria 3 coupe 335i x drive sh <50.000 km undeva la 25k euro ?
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Vorbesti de 2 lucruri diferite.Nu poti compara o berlina cu un coupe.Sau poate tu compari doar motoarele celor doua sportive.Da chiar si asa...."vad ca stii exact ce vrei"....

Motor: BMW 335i [335i]
- Capacitate cilindricã (cmc): 2979
- Cutie de viteze: 6 M/T
- Putere maximã (CP@RPM): 306@5800
- Cuplu maxim (NM@RPM): 400@1300-5000
- Viteza maximã (km/h): 250
- Acceleraþie 0-100km/h (s): 5.5[5.4]
- Carburant: benzinã
- Standard emisie noxe: Euro 4
- Consum urban/extraurban/mixt (l/100km): 13.2[14.1] / 6.7[7.1] / 7.1[9.1]
- Emisii CO2 (g/km): 218 [232]

OPEL INSIGNIA OPC
Motor si Performante
Combustibil benzina fara plumb
Capacitatea cilindrica 2792 cc
Putere Max 325 cai putere
Cuplu Max 435 Nm
Tip transmisie manuala in 6 trepte
Tractiune integrala
Acceleratie 0-100 km/h 6.3 secunde
Viteza max 250 km/h
Consum mixt 11.7 litri / 100 km
Consum urban 17.0 litri / 100 km
Consum extraurban 8.6 litri / 100 km
Capacitate portbagaj 540 litri
Greutate 1610 kg
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@AlexMihai
daca vorbesti de OPC pe Insignia acesta are o singura motorizare si este cea de 2,8V6 325cp , resutul sunt motorizari cu ,,linie OPC,, a caroseriei care difera de OPC de fabrica
ªi mai este ºi cel mai puternic autovehicul al gamei, Opel Insignia OPC. Motorul V6 de 2,8 l, construit integral din aluminiu ºi cu supraalimentare dublã este prevãzut cu sincronizare variabilã a supapelor atât pe partea de evacuare, cât ºi pe partea de admisie, pistoane rãcite cu ulei ºi supape de evacuare umplute cu sodiu. Toate împreunã furnizeazã o putere extraordinarã de 239 kW (325 cp).
daca vorbim de lansare deja au scos pentru 2012 Opel Insignia OPC Unlimited, si nu cred ca pana la sfarsitul anului sa mai apara modificari Wink
nu exista o comparatie intre BMW seria3 si OPC de la insignia cum iti zicea si colegul @dragos1326 citez
...."vad ca stii exact ce vrei".... Respect!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
1610 kg in visele cele mai frumoase. Uite aici greutatea reala.
http://www.carfolio.com/sea...C&x=8&y=4
  • AlexMihai

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Incredibil........ Vorbim de insignia opc. Corect.
Nu se poate face test drive cu opc 2,8-325 cap. Corect
De aceea am intrebat daca se poate face cu 2,8-ul de 260 de cai. Nu e insignia. Stiu si eu asta!
Doar ca vroiam sa merg cu un 4x4 puternic de la insignia, sa imi fac o idee. Atata tot. Mi s-a propus pt test drive motor diesel de 130 de cai si e logic ca nu am acceptat pentru ca nu avea rost.

Referitor la 335 acum. Toata lumea da aceleasi raspunsuri: nu sunt aceeasi clasa, compari mere cu pere. Ce conteaza asta? Eu am cerut un sfat pe subiectul asta insignia opc vs 335i pt ca astea sunt 2 din cele 4 modele care ma intereseaza in acest moment si le consider cea mai buna alegere. Da, o mai compar si cu Golf R (awd, 270 cp). Iarasi mere cu caise... Ce conteaza? Daca intre astea oscilez si asta ma intereseaza comentariile de genul ar trebuie sa te uiti la volvo s60 t6, sau la audi s4 sau etc sunt total inutile.

Am intrat pe forumul acesta pentru ca este un forum de profil si ma gandeam ca o sa obtin sfaturi referitoare la INSIGNIA OPC nu alternative, nu altceva. Este o masina noua pentru tara noastra si spre suprinderea mea nici cei de prin showroom nu stiu cu ce se mananca. Pe de alta parte, despre Golf R stiu aproape tot ce se poate stii, plus ca detin un model din grup.
Nu am propus un topic versus de genul :"am 10000 de euro ce masina diesel cu 4 usi sa imi iau?". Am intrebat de 2, maxim 3 modele-deci nu cred ca e atat dificil..
Ok...ziua buna
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@AlexMihai
tu singur te-ai bagat in asta si nu vad de ce te superi ai deschis un topic despre OPC si acum o dai pe comparatii intre Insignia OPC si BMW335i X drive
ne-ai cerut parerea si noi ti-am spus ca nu poti compara cele doua masini din mai multe puncte de vedere, singur ai zis ca insignia e noua cealalta SH asa ca ce fel de comparatii vrei sa faci?
singura asemanare intre ele este tractiunea integrala, despre ce WTF? vorbim?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR