Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • xdaria

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am facut astazi revizia de 30000 km la o alta reprezentanta decat opel. Ei au comandat piesele ( originale gm)pe care mi le-au aratat inainte sa fie montate si ulei castrol. A costat 470 ron inclusiv o verificare tehnica a masinii. Cei de la reprezentanta opel imi cereau 750 ron cu tot cu reducere si daca doream verificare trebuia sa ma programez separat de revizie.
Skip ads

  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sa stie si cei mai lenesi sa caute pret mic pentru revizie, la ce reprezentanta s-a intamplat minunea? Banuiesc ca la primul schimb ai folosit dexos 2. Indicat este sa pastrezi acelasi tip de ulei in schimburi, asa ca daca ai trecut la Castrol sa incerci sa ramai la acesta.

Avand in vedere pretul, nu ai schimbat placutele de frana. Cum se prezinta dupa 30000?
  • xdaria

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
nu troncane nimic, nu scartaie , la bord nu mai am erori, consumul s-a stabilizat la 5,8 media .... sper sa ramana asa.... per ansamblu este ok. La o reprezentanta volkswagen.
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ma refeream cat de consumate sunt placutele dupa 30000 Smile
Skip ads

  • xdaria

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
scuze, mi-au spus ca in stilul asta pot merge pana la 45.000 fara nicio problema.
  • AndrewAxxxl

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Revizia a 2-a am avut-o luni, a costat aproape 300 euro. Mi s-a spus ca a 2-a, a 4-a si a 6-a sunt mai scumpe.
Mi-au schimbat si bateria de la cheie si au curatat insalatia de aer contitionat, au pus 4,5 l de ulei (5W-30 Dexos2), au schimbat filtrele (ulei, aer, motorina), uleiul de frana 1L (cred ca au completat, nu stiu sigur), au completat cu 1L lichidul de spalat parbrizul si mi-au spalat masina (cica din "partea casei").
Manopera 60 euro (1h 30min); materiale 220 euro.

Cica masina s-a devalorizat cu aproape 7000 euro Sad (i-am rugat sa-mi faca si estimarea valorii ei).
  • ingerulgabriel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
xdaria a scris:Am facut astazi revizia de 30000 km la o alta reprezentanta decat opel. Ei au comandat piesele ( originale gm)pe care mi le-au aratat inainte sa fie montate si ulei castrol. A costat 470 ron inclusiv o verificare tehnica a masinii. Cei de la reprezentanta opel imi cereau 750 ron cu tot cu reducere si daca doream verificare trebuia sa ma programez separat de revizie.

nu se pierde garantia daca nu faci revizia la opel?
  • xdaria

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Masina mea a iesit din garantie la inceputul lunii martie.
Skip ads

  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Revizie la 2 ani la reprezentanta, ulei, filtre, manopera, 640RON.
Placutele cam la 50%.
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@ ingerulgabriel
nu esti obligat sa faci revizia la opel, e adevarat ca costa ceva mai mult dar poti sa faci revizia fara sa pierzi garantia la service autorizat cum ar fi bosch. Ei folosesc piese originale , costa mai putin si sant autorizati de opel...
  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Voi la revizia de 2 ani v-ati schimbat si bujiile? Eu la prima revizie aveam 8000km facuti. Acum am 15400km iar pana o fac pe a doua voi avea maxim 19.000km. Are rost sa schimb bujiile sau sa le schimb la a 3-a revizie cand cred ca ma voi apropia de 30.000km?
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Bujiile in general se verifica la 30.000 si se schimba daca este cazul. E prea devreme sa le schimbi.
Skip ads

  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ce marca de filtre folositi? Face diferenta un filtru de marca fata de un filtru no name sau doar cumpar firma?
Intentionez sa cumpar filtrele MANN, dar parca as lua ceva ieftin, cel putin pt habitaclu. Voi ce parere aveti?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@bamo
exista o diferenta destul de majora, calitatea hartiei din filtru si nivelul de filtrare am vazut caz in care filtru de ulei noName, pur si simplu s-a rupt in bucati dupa in an de zile Sad, stiu ca la filtrele de motorina nivelul de filtrare la cele originale este de 5 microni pe cand la alea noName pote sa fie de 10-15 microni sa mai mult si in timp poate sa afecteze sistemul de injectie
PS
in cazul meu filtrele GM sunt aproape la acelasi pret cu cele MANN asa ca o sa imi comand filtrele pe original Very Happy , daca diferenta intre GM si mann este destul de mare poti sa le folosesti cu incredere Cool
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfaturi lucio85. In cele din urma cred ca voi lua GM. Sunt o idee mai ieftine decat MANN si am aflat ca exista o oarecare incompatibilitate fata de cele originale (GM). Din pacate sau fericire motorizarile pe benzina nu au filtru de combustibil. Este cumva incorporat in pompa de benzina si nu se schimba.
  • radurdw

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2010

  • Mesaj Privat
cred ca este la fel ca la H fara filtru de benzina,este in rezervor parca
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Revizie de 2 ani: 4L Dexos 2 5w30 + filtru ulei + filtru habitaclu + filtru aer, toate de origine = 204 + 15 lei manopera.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@ bambo: unde ai facut revizia?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am facut si eu revizie de 2 ani, pana la urma am renuntat la filtrele pe original in favoarea celor cu Mann, deoarece nu le-am gasit pe stoc si trebuia sa platesc la ele curierat si o diferenta destul de mare la cel de polen (pe original nu este decat cu carbon activ) asa ca am ales filtrele MANN , ulei GM5W30 dexos2 6L , pretul a fost 380lei +50 lei la service Smile asa am iesit la jumatate fata de reprezentanta
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
burtal a scris:@ bambo: unde ai facut revizia?


Filtrele in curte si uleiul in spatele blocului, m-a ajutat cineva cu unelte si consiliere.

lucio85 a scris:...am renuntat la filtrele pe original in favoarea celor cu Mann, deoarece nu le-am gasit pe stoc si trebuia sa platesc la ele curierat si o diferenta destul de mare la cel de polen (pe original nu este decat cu carbon activ)...


Eu am platit 4 lei diferenta in plus fata de filtrele MANN si am gasit si de polen fara carbon activ de origine(cel putin pe cutie scria de origine).
Filtru de aer GM de fapt tot de MANN este produs, dar in alte standarde, teoretic mai bun.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR