Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Urmeaza sa fac si eu schimbul de ulei si filtre si am o nelamurire.
Am citit in cartea masinii ca pentru tarile din Europa se recomanda ulei 5w-30 sau 5w-40 (pana la -25C).
5 reprezinta vascozitatea la rece si 30 respectiv 40 vascozitatea la cald.
Acum citind diverse forumuri si informatii unii recomanda 5w-30 altii 5w-40 spunand ca cel de 40 este mai bun pe vara si ca la cel de 30 vara se aud tachetii, huruie, bate, face, etc.
Cand am facut revizia in reprezentanta mi-au pus 5w-30 dar avand in vedere ca majoritatea drumurilor mele cu masina sunt facute pe timp de vara ma gandesc ca poate ar fi mai bine sa pun 5w-40 de acum.

Astept si parerile voastre pentru a ma decide ce cumpar. Multumesc
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Discutiile despre uleiuri sunt lungi si interminabile. Atata timp cat Opel recomanda ambele tipuri de uleiuri, poti folosi oricare dintre ele. Daca ai mers cu 5W30 si ai fost multumit, mergi in continuare pe el, dar poti folosi si 5W40 ca sa vezi daca e vreo diferenta, zgomot motor... Tot ce trebuie sa faci e sa respecti specificatiile pt ulei: Dexos2™, GM-LL-A-025 (pt benzina) etc...
  • radurdw

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Facut revizie de 2ani,cost 580 ron...ulei,filtre,antigel,manopera.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Se apropie revizia de 2 ani... odometrul ~ 6000 km (stiu, e putin).
Tinand cont ca la prima revizie am schimbat doar ulei+filtru ulei, am urmatoarele intrebari:
1. E absolut necesar sa schimb acum filtrul de aer, sau ma mai tine un an(sa-l schimb la a 3-a revizie)? Pe google am citit ca se schimba pe la 50.000-60.000 de km, dar ma gandesc ca o data cu trecerea timpului se degradeaza?!?
2. Aceeasi intrebare pt. filtrul de polen.
3. Sa merg pe filtre GM? Sunt mai bune MANN, Mahle sau Bosch?
4. E nevoie sa schimb alte lichide gen antigel, lichid de frana, lichid cutie viteze?

Ma gandeam sa schimb, la fel ca la prima revizie, numai uleiul si filtrul de ulei, la un service omologat RAR ca sa poata sa-mi puna stampila pe cartea de service. Nu mai vreau la reprezentanta, preturi mari si neseriozitate(nu m-au lasat sa stau langa masina, sunt sigur ca doar au completat uleiul, tinand cont ca aveam km putini parcursi).

Filtru de combustibil n-am. Astra J A14XER.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
In nici un caz filtrul de aer nu te tine 50-60.000km... nici cel de polen (mai ales pe praful de la noi).
Daca nu le-ai schimbat de 2 ani, ar trebui sa le schimbi, chiar daca masina are numai 6000km... eu asa as face, dar se pot scoate si verfifca cat de imbacsite sunt.
Eu am mers tot timpul pe filtre GM.
Daca masina mai e in garantie... fa-i revizia la reprezentanta... nu costa mult un schimb de ulei si filtre.
In orice service ai dreptul sa vezi masina in timpul lucrarilor sau sa stai langa ea.
Legea 51/2013
"Art.3...
(2) Operatorul economic asigura posibilitatea ca beneficiarul sa asiste vizual, intr-un spatiu special amenajat, in conditii de siguranta, separat de spatiul de lucru, in mod direct sau prin intermediul unui sistem video, la modul in care sunt executate activitatile prevazute la art. 1 alin. (2) lit. a), in care sunt utilizate piesele, ansamblele si materialele si in care este efectuata manopera
(3) La cererea beneficiarului, operatorul economic asigura accesul acestuia la facilitatea prevazuta la alin. (2)"

  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am 2 ani garantie la masina... deci degeaba mai fac revizia la reprezentanta.

In plus, sunt cam dezamagit de Opelul asta si nu vreau sa mai bag multi bani... desi m-am pricopsit cu ea pe termen lung, ca am vrut neaparat masina noua si acum suport consecintele... asa ca mai reduc din costuri cat pot de mult.

Exemple cu probleme(offtopic):
- la 6000 km parcursi mi-au aparut greierasi in bord, pe deasupra se aud cum zdrangane si ornamentele argintii de pe turometru si vitezometru
- cand ploua imi intra apa in portiera dreapta spate si in loc sa se scurga pe la orificiile de la baza ei, ramane in portiera, cand iau viraje stranse se aude de parca as avea un acvariu in masina.
Plus multe chestii de detaliu pe care nu te-ai astepta sa le gasesti la o masina noua(ex- mi s-au crapat in unele locuri chederele si au un aspect de cauciuc imbatranit, sistemul de inchidere al capotei nu a fost perfect centrat si mi-a deformat, foarte putin sezisabil,ce-i drept, partea de sus a capotei). In rest, masina e moartea pasiunii, e lenta ca un melc turbat dar aici nu dau vina pe Opel ci pe mine ca mai bine mai puneam ceva banuti si luam un motor mai puternic).

Scuze de offtopic, revin cu preturile dupa ce ii fac revizia. Numai bine!
  • AdyJulian

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
La A14XER, Ulei GM 5w30, 4l, filtru ulei, polen si aer, toate Mann, 238 lei cu manopera inclusa. La dealer mi-au cerut 500 pe avmcelasi lucru.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Daca ma uit pe un site de piese dedicat Opel, care are si publicitate pe forum, observ ca uleiul GM 5W30 este 82lei (4L), iar toate filtrele Mann la pachet (aer, ulei, polen) sunt 173 lei, deci in total 255 lei numai piese... Cum ai reusit sa platesti tu 238 lei inclusiv manopera?
Skip ads

  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Simplu - cumpara piese in cantitati mari si obtin discounturi serioase.
Uite un exemplu de pe sectiunea Bonusuri ale unui astfel de site:

" 1000 De Puncte Client Insignia � 10 % discount la toate comenzile
2000 De Puncte Client OPC � preturi preferentiale la orice comanda plus transport gratuit indiferent de suma."

Deci minimum 10% discount. Asta inseamna o reducere de la 255 la 229 lei. Dar probabil discountul real pe care il obtin este undeva pe la 15-20% si atunci vorbim de cu totul alte preturi Smile

De ex., cand mi-au furat oglinzile, am cautat pe toate siteurile cel mai mic pret. Pana la urma m-am dus la un magazin de cartier si surpriza! mi-au oferit un pret cu vreo 15-20% mai mic decat cel mai mic pret pe care-l gasisem eu pe Internet Smile
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
... si site-ul respectiv are preturi bune, dupa parerea mea. Ok, a mai luat un discount... dar manopera a fost gratis? Pretul colegului de 238 lei e cu tot cu manopera! Adevarat chilipir!
  • AdyJulian

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
clau70 a scris:Daca ma uit pe un site de piese dedicat Opel, care are si publicitate pe forum, observ ca uleiul GM 5W30 este 82lei (4L), iar toate filtrele Mann la pachet (aer, ulei, polen) sunt 173 lei, deci in total 255 lei numai piese... Cum ai reusit sa platesti tu 238 lei inclusiv manopera?

Am platit doar piesele. Manopera a fost gratis. Cum a zis si colegul mai jos, de multe ori daca te duci direct la magazin gasesti mai ieftin decat pe internet.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
O alta varianta ar fi aceea ca serviceul cumpara filtrele MANN direct de la producator(sau de la distribuitorul MANN din Europa). Se renunta astfel la intermediari si se obtine poate un pret redus cu 30% fata de ce gasim pe "siteul ala cu piese Opel".
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
AdyJulian a scris:
clau70 a scris:Daca ma uit pe un site de piese dedicat Opel, care are si publicitate pe forum, observ ca uleiul GM 5W30 este 82lei (4L), iar toate filtrele Mann la pachet (aer, ulei, polen) sunt 173 lei, deci in total 255 lei numai piese... Cum ai reusit sa platesti tu 238 lei inclusiv manopera?

Am platit doar piesele. Manopera a fost gratis. Cum a zis si colegul mai jos, de multe ori daca te duci direct la magazin gasesti mai ieftin decat pe internet.

Pai asa spune... manopera gratis. Sa ne zici si noua unde... poate mai facem si noi economii!
  • AdyJulian

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Majoritatea magazinelor care au si piese si service in Craiova au manopera gratis la ulei si filtre, daca iei tot de la ei.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ce bine e sa trãiești in Craiova Wink
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
AdyJulian a scris:Majoritatea magazinelor care au si piese si service in Craiova au manopera gratis la ulei si filtre, daca iei tot de la ei.

e bagata in pretul produselor, nu lucreaza nimeni gratis.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Azi am facut a doua revizie... ~6000 km.

OPEL RUCOM CRAIOVA = TEAPA, TEPARI, NESERIOSI!

Am scris subtitlul ca sa iasa si pe Google la cautare

Prima revizie am facut-o pe RUCOM Craiova ( Dealer autorizat Opel). Aveam sub 3000 km, mi-au spus ca imi schimba numai uleiul si filtrul de ulei.
Azi, la a doua revizie(la un service de cartier)., mi-a spus mecanicul ca filtrul pe care il am e cel original care vine din fabrica. Deci anul trecut am dat 223 lei la Opel Rucom Craiova pentru un schimb ulei+filtru ulei si NU AU SCHIMBAT NIMIC!

In alta ordine de idei, cu 300 lei am schimbat toate filtrele(ulei, aer, polen, am pus filtre MANN) si 4 litri de ulei Liqui Moly 5W30. Am stat langa mecanic pana a terminat. Data viitoare tot la service-ul asta de cartier o sa fac revizia.
  • AdyJulian

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
De unde a vazut el ca este filtrul din fabrica? Nu cred ca e vreo diferenta intre cel de fabrica si altul pus dupa daca e tot GM. Si oricum la 3000 km e ca nou.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Dupa ce a desfacut filtrul era convins ca nu mai fusese umblat la fitrul ala... A zis ca era ceva din fabrica si daca se umbla s-ar fi vazut... un fel de sigiliu, presupun.

Uleiul e Special Tec LL 5W-30. La descriere scrie "Especially suitable for Opel vehicles", insa nu are Dexos 2. Are doar Opel GM-LL-A025 si Opel GM-LL-B025 Ciudata treaba...
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu pot sa dau edit, asa ca...

Informatii utile pentru cei care nu fac multi km cu masina:
Dupa 2 ani de zile si ~6200 km facuti, filtrul de polen era negru, imbacsit si umed, necesita clar schimbarea. Filtrul de aer arata foarte bine si cred ca mai rezista lejer un sezon. Filtrul de ulei nu ma pot pronunta pentru ca nu stiu daca a fost schimbat anul trecut de cei de la reprezentanta si nici nu imi dau seama cum ar arata un filtru de ulei uzat, fiind oricum negru de la ulei...

Concluzia ? Filtrul de polen trebuie schimbat la max. 2 ani, iar filtrul de aer la 3 ani, indiferent de cati km parcurgeti(bineinteles, daca faceti 15k pe an, logic ca schimbati anual filtrele). Ce am zis mai sus se aplica pentru cei ca mine, care merg <4-5000 km pe an. Asta desi prin alte parti lumea schimba filtrele de aer pe la 45k km!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR