Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • hiperul

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare...Acum ca tot a venit caldura si toata lumea o arde in decapotabile...m am gandit sa o ard si eu asa mai "chill" Razz

Ma tot bate gandul de ceva vreme sa renunt la toba cu care a venit masinuta din fabrica.Asa ca dand search-uri pe google si comparand preturile si totodata imbinand esteticul cu placutul am ajuns la concluzia ca o toba sport in stilul M6 G Power ar fi ceva tare de tot pe o Vectra C...

Acum sa o luam cu inceputul....

Masina e o Vectra C 2,2 DTI (modelul 2004)

Modelul de toba e asemanator cu acesta :
http://www.tuningmall.ro/ev...-toba-265135.html

Acum vin intrebarile :

1.Toba trebuie omologata ? O sa am probleme la ITP?
2.Am inteles ca cu cat toba are evacuarea mai mare cu atat e mai eficienta pt motor(asta stiu ca e valabil la cele pe benzina)...
Totusi ar putea deregla cu ceva circuitul normal ar functionarii motorului daca fac aceasta modificare?
3.Catalizatorul e in fata sau in spate la Vectra C?
4.Consumul/Puterea se modifica? Creste/Scade consumul?


Va astept aici la un "gratar online" Twisted Evil Sa nu uitati sa aduceti berea ... Laughing
Skip ads

  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Doar o finala precum aia nu-ti va creste/scade performantele. Doar va arata altfel masina, la ITP nu vei avea probleme, singura problema ar fi la ca la unele diseluri(depinde cat de obosit e motorul si cat de "infundata" cu funingine este toba finala originala) mai au prostul obicei sa fumege daca i se pune o finala sport fara site aka freeflow.

Modelul ales de tine va arata cu siguranta bine pe masina dar daca tu crezi ca te va deranja fumul (in cazul in care si-ar face aparitia) scoate de proba finala ce o ai acum si vezi daca iti fumega masina fara finala, daca iti fumega fara finala sa fii sigur ca va fumega si cu cea cu 4 iesiri.

Succes!
  • b13jyz

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Cauta sa iti pui ca pe vectra 3.0 cdti,mi se pare cel mai de bun simt pentru un diesel.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Toba finala sport la masina diezel este zdranganitoare din aceea pentru bebelusi.
Adica nu rezolvi nimic.
Skip ads

  • hiperul

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Toba finala sport la masina diezel este zdranganitoare din aceea pentru bebelusi.
Adica nu rezolvi nimic.



Cangri....Nu ma intereseaza sa se auda mai tare sau mai infundat....Pur si simplu o pun ca sa dea bine ca aspect....Stiu ca o toba sport pe diesel nu o sa se auda niciodata ca pe una pe benzina...Oricum nu poti sa spui ca cu toba asta o sa se auda mai prost decat cu aia de vine masina din fabrica Smile)
  • hiperul

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
b13jyz a scris:Cauta sa iti pui ca pe vectra 3.0 cdti,mi se pare cel mai de bun simt pentru un diesel.


Nu stiu daca gasesc din aia si oricum nu cred ca mi doresc sa pun din aia...Pt simplul fapt ca sunt multe Vectra cu acelasi model si mi place ceva mai unic...Sa intoarca capete pe strada Twisted Evil
  • hiperul

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
uskt2005 a scris:Doar o finala precum aia nu-ti va creste/scade performantele. Doar va arata altfel masina, la ITP nu vei avea probleme, singura problema ar fi la ca la unele diseluri(depinde cat de obosit e motorul si cat de "infundata" cu funingine este toba finala originala) mai au prostul obicei sa fumege daca i se pune o finala sport fara site aka freeflow.

Modelul ales de tine va arata cu siguranta bine pe masina dar daca tu crezi ca te va deranja fumul (in cazul in care si-ar face aparitia) scoate de proba finala ce o ai acum si vezi daca iti fumega masina fara finala, daca iti fumega fara finala sa fii sigur ca va fumega si cu cea cu 4 iesiri.

Succes!


Nu am cum sa scot finala...O sa o scot in momentul cand o sa o montez pe asta...Fum nu cred ca o sa scoata si ti spun si de ce...Am folosit numai motorina Evo de la Mol(cu toate ca unii zic ca nu e bine sa bag numai din aia Embarassed ) ...si voi folosi tot din aia...Aia nu scoate fum....cum scoate cea de la Rompetrol de exemplu...

Nu stiu de ce zici tu ca o sa scoata mai mult fum....Teoretic nu ar trebui sa se vada diferenta deoarece asta are evacuarea mai mare decat una normala....
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Caz concret:

S-a dat jos toba originala de pe un G de 1,7 si s-a pus una freeflow imediat dupa masina scoate mai mult fum negru decat inainte. De ce? Pt simplul motiv ca toba originala are mai multe site, deci mai putin fum

De aia zic, ca in cazul in care masina scoate putin fum cu toba stock cu una freeflow va scoate de cel putin 3 ori mai mult
  • hiperul

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
O INTREBARE:

VECTRA C 1.8 MODELELE PANA IN 2005 AU TURBO PE ELE? DAR CELE DUPA 2005?
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Raspuns: Cu certitudine NU la ambele intrebari.
  • hiperul

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Cum dezactivez functia GALA la Vectra C? Chestia aia cu cresterea volumului la accelerare... Stiu ca am mai dezactivat-o o data dar nu mai tin minte cum....E un rahat enervant ...parerea mea...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR