Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • ciogaby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Astra G 1.7 cdti 2004 . Mi s-au spart 2 furtune de apa si le-am inlocuit cu altele improvizate intr-un service. Am vazut apoi ca dispare antigelul din vas si dupa 3 drumuri la service nu am rezolvat problema. Am cumparat apoi furtunul pe unde curge de la reprezentanta original si tot imi curge . Este vorba de furtunul de langa termostat , in stanga lui cum privesti motorul . Imi curge pe la capul de langa termostat,nu jos unde intra in T-ul ala. Am dat bateria jos ,termostatul ca sa ma uit mai bine si de acolo imi curge . Se poate sa fie ceva fisurat in acel loc ? Stiutul pe care se baga furtunul nu pare sa aiba probleme .Am dat si supapa de la vasul de expansiune jos crezand ca e blocata dar imi curge si fara ea .Daca o pun la loc pierde si mai mult antigel cand se creeaza presiune .
Skip ads

  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut , lasa supapa acolo sa nu faci alte prostii. Colierul l-ai verificat/schimbat ?
  • ciogaby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am pus 2 tipuri de colier si degeaba.
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Dupa vreo trei vizite la service, schimbat furtun si coliere tot pierdeam antigel. Problema nu era furtunul, ci zona de cuplare termostat/bloc motor. Curgea destul de bine numai ca antigelul se prelingea pe furtun. Se vede clar doar daca se demonteaza mai multe. S-a desfacut, resiliconat si totul e OK.
Skip ads

  • ciogaby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa ai dreptate. Sa verific mai bine acolo cand mi-or veni injectoarele de la reparat.Mersi.
  • ciogaby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am rezolvat ! Avand capacul de la culbutori + alte anexe ale motorului date jos ca sa montez injectoarele am descoperit alt furtunas spart sub filtrul de motorina. Se prelingea antigelul de la el pe alt furtun pe care il credeam ca are buba si termostat .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR