Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • kskdoru

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salutare.

Cei de la Opel GTT au spus ca la schimbarea cauciucurilor, mai precis din iarna in vara sau invers, din cauza ca se modifica dimensiunea (in cazul meu din 16 inch in 18 inch) masina trebuie dusa la ei pentru a reprograma computerul.
Mentionez ca masina a venit din fabrica cu cauciucuri pe 18 inch, iar cele de iarna au fost luate dupa dimensiunea din cartea de identitate.
Ati auzit de asa ceva?

thx
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am auzit: este o motivare pentru a mai lua ceva banuti fara a face nimic. Diametrul interior al anvelopei are relevanta doar la capitolul imagine. Tot ce conteaza este ca diametrul exterior sa se pastreze.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
http://www.miata.net/garage/tirecalc.html
pui ambele dimensiuni ale anvelopelor si vezi cat e diferenta
in principiu daca sunt in cartea masinii ar trebui sa aiba aceeasi circumferinta sau in toleranta admisa de producator deci nu ar trebui sa ai probleme la indicarea vitezei
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Cum a zis si colegul de mai sus.Mergi la reprezentanta doar sa mai scapi de niste bani.Eu am pe masina din semnatura anvelope de iarna pe 18 si de vara pe 19.Le-am schimbat pur si simplu.Le-am echilibrat inainte de montaj (pentru siguranta) si cam atat. Senzorii de presiune isi fac treaba exelent.Indica si acum pe 19 ....indicau si inainte pe 18.Nimeni nu mi-a facut nimic la masina sau la BC......
  • adita1974

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
care stiti sigur ce jante trebuiesc la insignia ca am inteles ca acelea de opel min afara de insignia nu merg am inteles ca trebuiesc jante pe 17,18,19 dar conteaza diametrul acela si nu stiu pe cat e pe 120 et 41 sau 110 et 35
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR